Právě v tento předvánoční čas máte před sebou, nebo už možná za sebou různá přátelská setkání. Vánoční atmosféra k nim vybízí, a to je dobře. Vidět své přátele, mluvit s nimi, sdílet různé události v životě přináší vašemu zdraví mnoho pozitivního. Čím to, že mají přátelská setkávání spoustu výhod. A proč nám tak prospívají? Není na čase zavolat kamarádce a zajít na svařák?

Jak řekl Woody Allen: ,,Osmdesát procent úspěchu je dostavit se.” Ukázat se tvoří totiž důležitou součást přátelství. Pokud se člověk ustavičně nesnaží o setkání, přátelství odumře. A myslím, s tímto mi dáte za pravdu. Kolik přátelství vyšumělo, protože setkání se oddalovala, jedna nemohla, druhá rodila, pracovala, ”měla toho moc”?  Všechno mělo tak nějak větší prioritu a pak už jste si neměly co říci. Přátelství je vztah, proto je důležité o něj pečovat a trávit čas spolu. Pokud to tedy jde, plánujte pravidelná setkání. Oslavujte společné životní události, narozeniny, řešte trable v práci i nesnáze v partnerství. Je to totiž jedna z podmínek štěstí, což potvrzuje na základě svých výzkumů, výzkumů současných vědců i starověkých filozofů, Gretchen Rubin, autorka knihy Projekt štěstí: ,,Mít silné sociální vazby je pravděpodobně nejvýznamnější podmínka štěstí. Člověk potřebuje dlouhodobé blízké vztahy, potřebuje někomu se svěřit a někam patřit. Studie ukazují, že máte-li pět nebo víc přátel, s nimiž můžete prodiskutovat důležité záležitosti, je mnohem pravděpodobnější, že o sobě budete  uvažovat jako o “velice šťastném” člověku. Silné společenské vazby nejenže zvyšují pravděpodobnost, že náš život bude radostnější, ale také podporují zdraví, posilují imunitu a snižují riziko deprese.” říká autorka knihy.

Výhody přátelských setkání

Zažíváte emocionální podporu. Přátelé totiž poskytují bezpečný prostor pro sdílení pocitů, snižují stres a úzkost. Proto vám pravidelné rozhovory mohou pomoci zpracovat emoce a získat nadhled. To se hodí zejména v různých životních obdobích. Jedním z nich je období menopauzy, kterému se se svou spoluautorkou lékařkou Alicí Annou Szabó věnujeme v naší knize Menopauzou s lehkostí, v kapitole o komunitě a její důležitosti. Největším benefitem, který komunita do našich životů přináší, je pocit bezpečí, který my ženy v čase plném hormonálních, fyzických a emočních změn potřebujeme. Mít někoho blízkého, ženu, která vám rozumí, nesoudí vás, vyslechne, zažívá podobné obtíže a nemusíte před ní nic tajit, je dar. Mít kolem sebe komunitu lidí, která ví, čím si procházíte, a být v ní ve své přirozenosti, cítit bezpečný prostor pro diskuzi o tom, jaké emoční, psychické i fyzické změny prožíváte, je směr, kterým se vydejte. Říká se, že přítele poznáte v nesnázích. Jestliže tedy budeme na období menopauzy nahlížet jako na dočasné nesnáze, je to ideální období, kdy hledat přátele či spřízněné duše, které nám porozumí, znají nás a dokážou nám být oporou, když potřebujeme. Věk žen, které jsou kolem vás, přibližně znáte, a tak i víte, kde hledat.

Zlepšujete duševní zdraví, neboť sociální interakce může zlepšit náladu a snížit pocity osamělosti a deprese. Pravidelná setkání také podporují hlubší spojení a důvěru. Sdílení zkušeností a trávení kvalitního času spolu pak může posílit vaše pouto. Vytváříte si a sdílíte vzpomínky, obohacujete vaše přátelství a poskytujete pocit sounáležitosti. Přátelé mohou navíc nabídnout různé pohledy a postřehy, které vám pomohou zorientovat se ve výzvách a činit rozhodnutí. Smích a vaše odlehčené rozhovory mohou sloužit jako přirozený prostředek k uvolnění stresu, který podporuje relaxaci.

Činíte své komunikační dovednosti lepší, protože vaše časté přátelské konverzace pomáhají zlepšit vaši schopnost vyjadřovat myšlenky a pocity a zlepšují vaše celkové komunikační dovednosti. Navíc pravidelná interakce zdokonaluje sociální dovednosti, takže je snazší navázat kontakt s ostatními mimo váš kruh přátelství.

Zvyšujete si odpovědnost, neb vás přátelé mohou motivovat k tomu, abyste sledovali cíle a dělali pozitivní změny ve vašem životě. Pravidelné kontroly a hodnocení vás mohou vést k odpovědnosti.

Lepší než mít spoustu známých je mít pár přátel.

 Vztahová inventura

Nechte si ve svém životě jen ty vztahy, které vás těší a naplňují a v dlouhodobé perspektivě u nich máte pocit rovnováhy – aneb „každý chvilku tahá pilku“. Nemá smysl plýtvat drahocenným časem a energií, pokud jste to vždycky vy, kdo zavolá první. Pokud je pokaždé na vás vymyslet a zorganizovat společný program. Pokud jste to vy, kdo klade otázky a projevuje zájem. Dříve nebo později budete zklamaná a frustrovaná. Některá přátelství musí skončit, neboť jste se ocitli v jiných životních etapách, dělí vás obrovská vzdálenost i nově rozdílné názory. Výběr přátel je nesmírně důležitý, protože zhruba sedm lidí, se kterými jsme nejčastěji v kontaktu, mají na náš život největší vliv. Ovlivňují míru naší spokojenosti, kariéru, naše chování, zkrátka celý náš život. Proto se nebojte někoho, kdo k vaší spokojenosti moc nepřispívá, upozadit nebo vyměnit. Moudře si vybírejte, s kým se budete scházet a trávit svůj čas. Jak říká psychoterapeutka Esther Perel zabývající se oblastí lidských vztahů: „kvalita našich vztahů určuje kvalitu našeho života.“

Autor: Petra Kubalová, profesionální life koučka a spoluautorka knihy Menopauzou s lehkostí

Zdroj: Petra Kubalová, kniha Projekt štěstí, psychoterapeutka Esther Perel

Foto: Pixabay.com/ autor StockSnap

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account