A kolik platí? To je velmi obvyklá otázka od lidí, kteří vědí, že je žena rozvedená a zajímají se tak trochu nepřímo, a celkem i netaktně o to, jakou máme životní úroveň. Odpověď je dvojí: „Tak to ti platí málo,“ nebo „Tak to máš dost peněz na rozdíl od ostatních.“ Má cenu argumentovat. Co je hodně a co je málo. Rozhodně dva příjmy ve fungující rodině jsou více než součet platu matky a alimentů od otce.

Podle čeho se určuje výše výživného odpovídá advokát Jakub Svoboda ve videu.

Rozvod

Soud o děti, právnicky řečeno: řízení o úpravu výchovy a výživy dětí, musí proběhnout ještě před rozvodem. Nejdříve se řeší forma péče a teprve potom výživné. Rozdíl je totiž, jestli je dítě ve střídavé péči, kdy si rodiče platí výživné navzájem, nebo ve výlučné péči jednoho z rodičů.

Dohoda

Stejně jako u každého soudního sporu je možná dohoda. Rodiče mohou soudu předložit návrh na výši výživného, soud ji zpravidla schválí. Pokud tedy není v rozporu s právem nebo nejlepším zájmem dítěte.

Boj o alimenty

Velmi často se ale manželé neshodnou, pak musí svůj návrh na výši výživného obhájit před soudem. Vždy je lepší, pokud je v této obhajobě nápomocen advokát, který soudci může dát argumenty podložené zákony, které neznáme.

Jak se určují alimenty

Rozdíl ve výživném záleží na tom, do jaké formy péče budou děti svěřeny. Nejdříve soud zjistí majetkové poměry rodičů. Soudce se ptá manželů, kde pracují, kolik vydělávají. Zpravidla muži vydělávají více. Otec spíše zajišťuje majetkovou podstatu (ze které rodina potom žila), matka povětšinu pečuje více o dítě.

Výpočet

Soud porovná výši příjmů a z toho určí výživné. Každý z rodičů pak bude vyslýchán, jaký máme majetek, jaké máme zůstatky na účtech, kde pracujeme, kolik vyděláváme. Soud vyžaduje také potvrzení od zaměstnavatele či z daňového přiznání.

Podnikatelé

Náročnější pro soud je, pokud jeden či oba z manželů mají firmu či jsou společníkem v nějaké firmě. Je pak náročné zjistit, jaký příjem manžel má. Dobré je, aby žena měla jasný přehled, jaké postavení má manžel a kolik vydělává.

Výpisy z účtů

Náročné je, pokud manžel minimalizuje výši příjmů, lidově řečeno zapírá část výdělku, pracuje na černo atp. Pak soud může vyžádat výpisy z účtů. Stává se, že se příjmy neshodují s výpisy. I to soud bere v potaz. Soud může zažádat banky o výpisy i za posledních několik let.

Hypotetický příjem

Pokud jeden z rodičů nevydělává nebo vydělává málo, aniž by mu v tom něco významného bránilo, tak soud podle vzdělání rodiče zjistí, jakou práci by mohl dělat a kolik asi může vydělávat. Soud totiž vnímá situaci tak, že rodič v takovém případě nevyužívá svých možností k výdělku.

Tabulky

Orientačně si výši výživného můžeme spočítat samy pomocí tabulek, které připravilo Ministerstvo spravedlnosti. Vždy je ale nutné znát příjmy. V tabulce se zadává i počet dětí v rodině.

Výdaje soud nebere v potaz

Soud vychází pouze z příjmů. Pokud máme třeba hypotéku 25 000 Kč a příjem máme 50 000 Kč, tak to není rozhodující pro soud. Soud nezajímá, za co peníze utrácíme, i když k tomu může přihlédnout. Důvod je ten, že vyživovací povinnost k dětem má přednost před jinými výdaji.  

Máte dotaz?

Máte k tomuto tématu nějakou otázku? Napište ji do komentáře a advokát Jakub Svoboda natočí video, kde vám všechny vaše otázky rád zodpoví.

V předešlých dílech jsme si říkali, co nás čeká při rozvodu a jak je to při rozvodu s péčí o děti. V příštím díle si řekneme více o rychlé a pomalé formě rozvodu.

Foto: Shutterstock

Zdroj / autor: Advokát Jakub Svoboda

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account