Je nám v ní dobře, vše známe a nic moc nás nemůže překvapit, žádné riziko. Ale časem nás setrvání v ní začíná nudit, pohlcuje stereotyp a stojíme na místě. To je život v komfortní zóně. Vystoupit z ní se bojíme, ale neměli bychom. Přinese nám to totiž nové zážitky, zlepšíme se a porosteme. Jenže, jak udělat krok z vyhřátého místečka do neznáma?
Komfortní zóna zahrnuje situace či činnosti s nízkým stresem nebo místa, kde se cítíme pohodlně a bezpečně. Cesta z práce do práce stejná, trávení volného času také, stejný okruh přátel, opakující se potraviny i styl knih či filmů. Pohoda, vše známe. Nehrozí nic, co by nás vykolejilo, proto je setrvání v komfortní zóně tak atraktivní, protože se vyhýbá riziku. Změnou, něčím novým pomalu (a někdy i super rychle) se ocitáme v neznámu a přichází rizika, že uděláme chybu, nebudeme (hned) vědět, budeme se muset něco naučit… Ano, to je pravda, ale také můžeme osobnostně vyrůst, zlepšit svůj život, vztahy a být blíž příležitostem, které mohou být cestou k našim snům a přáním. I když hledání neznámých zážitků může být náročnější, umožňuje také následující: nové zážitky, nápady, vztahy, zlepšení dovedností, příležitosti pro osobní a profesní růst, zvýšení produktivity, schopnosti přizpůsobit se novým podmínkám. To zní dobře, nemyslíte? Začněte klidně pomalu a po drobných krůčcích, vypněte autopilota a pojďte to zkusit.
„Váš život se nezlepší náhodou. Zlepší se změnou.“ Jim Rohn
Zvažte, co nejhoršího/ nejlepšího by se mohlo stát
Sebevědomí se buduje časem. Dosažení sebevědomí začíná odvážným krokem, po kterém následuje důsledná akce. Chcete-li v něčem vystoupit ze své komfortní zóny, můžete se zeptat sami sebe: „Co nejhoršího se může stát, když to udělám? Je to opravdu tak hrozné?“ Lidé se často bojí vystoupit z komfortní zóny, udělat něco jinak, protože si malují černé scénáře. A přitom mnohdy zjistí, že se jen chvíli budou cítit nepříjemně. Pak si položte druhou otázku: „Co nejlepšího se může stát?“ Pokud je to něco, co vás rozzáří, jděte do toho! Například Zkusit cestovat sama. Nejhorší, že se ztratím, nebudu si mít s kým povídat. Nejlepší? Posílím sebedůvěru a samostatnost, uvidím nové věci, ochutnám jídlo, splním si sen.
Myslete na kreativitu
Zapojení kreativity vám může pomoci přemýšlet o výzvě novým způsobem, může také pomoci objevit nové a lepší možnosti pro známé postupy, které byste jinak možná neprozkoumali. ,,Začala jsem si vést Deník zájmů,” říká Gretchen Rubin autorka knihy Projekt štěstí, ,,abych si zaznamenávala, co mě zaujme a mohla poznat nové. Když mě něco v konverzaci, v televizi, v obchodě zaujalo, poznamenala jsem si to do deníku. Vyšla z toho taková nesourodá směsice, například obezita, dárcovství orgánů, svatá Terezie z Lisieux, zenové koány, fotografování, vývoj dítěte. A pak jsem se na ty oblasti podívala. Kromě toho jsem hledala i jiné způsoby, jak ,,sejít z cesty”. Zašla jsem v obchodě do uliček, kde běžně nenakupuji, sáhla jsem po jiném žánru knihy, cestou z práce jsem odbočila o ulici dříve a všímala si, co tam je, v restauraci zkusila pít něco jiného,…” doporučuje autorka, jak dělat drobné krůčky mimo komfortní zónu.
Změňte svou rutinu
Pokud vždy obědváte ve stejnou dobu nebo na stejném místě, máte stejnou večerní rutinu nebo vždy chodíte do práce stejnou trasou, proč to nezměnit? Pokud se obvykle držíte stejného nákupního seznamu, proč si ho neoživit a nekoupit si pár věcí, které jste nikdy předtím nezkoušeli? Jídla a svačiny se mohou okamžitě stát vzrušujícími, když začnete objevovat různé chutě. Změna malých věcí ve vaší rutině vám může pomoci zapojit se do svého okolí a dodat vám sebevědomí k tomu, abyste se postavili výzvám i v jiných oblastech vašeho života. Těm náročnějším, jako změna práce, vztahu,…
Obklopte se sebevědomými lidmi
Říká se, že asi sedm lidí, se kterými trávíte nejvíce času, vás ovlivňují v myšlení, jednání a postoji k životu. Když si tam záměrně dáte člověka, pro kterého není výstup z komfortní zóny náročný, pomůže vám to. Záměrné navazování kontaktů se sebevědomými lidmi a pobyt v jejich společnosti podněcuje podvědomí k podstupování rizik a také pomáhá budovat sebevědomí v myslích těch, kteří bývají plaší a uzavření.
Odměňte se za to, že děláte nepříjemné věci
Vytvořte si seznam věcí, které vám způsobují nepříjemné pocity. Seznam neustále doplňujte. Vedle každého úkolu nebo položky si uveďte odměnu za to, když danou věc zvládnete. Udělejte si z toho denní nebo týdenní praxi, kdy se budete věnovat jedné věci ze svého seznamu. Jakmile každou položku zvládnete, odměňte se odpovídající odměnou ze svého seznamu. Například Bojím se jezdit jinou cestou do práce, protože je tam víc aut, ale byla by rychlejší. Odměna – nákup nové knihy.
Představte si místo, kde se cítíte klidně
Tip, který lze použít v různých stresujících situacích. Nejprve musíte provést přípravu. Věnujte čas vizualizaci místa, kde se cítíte klidně, a zapojte co nejvíce smyslových prvků. Například oblíbené místo v přírodě, na chatě na terase zachumlaná do deky, plavání v moři s pohledem na zapadající slunce. Máte? Vyvolejte si vizualizaci, kdykoli potřebujete podpořit, dodat odvahu, přinutit se, než se pustíte do náročné situace.
Provádějte postupné a stále náročnější změny
Začněte s malými změnami, abyste si vybudovali sebevědomí a vystoupili ze své komfortní zóny. Pokud se například zdráháte promluvit na pracovních schůzkách, zkuste se na příští schůzce podělit o jeden nápad nebo otázku. Jedna z mých klientek používala čísla od 1 do 10 (nejnáročnější). Jednička byla například nechat si lehce změnit účes, dvojka jít jednou týdně na jídlo ven a desítka jet sama s malým dítětem na víkend na tuzemskou dovolenou. Postupné zvyšování úrovně výzvy může zmírnit strach z vystoupení z komfortní zóny.
Najděte si vzor, který budete napodobovat
Představte si někoho, kdo se ničeho nebojí a koho obdivujete, a pak se chovejte tak, jak si myslíte, že by se choval on. Například kamarádka Josefína, prostě jde a zeptá se, změní trasu a nečeká v koloně, klidně chodí sama do restaurace. Vzor pomáhá víc než další motivační výrok, který čtete. Jediná cesta – prostě musíte začít, udělat to, vidět se při tom, při nezdaru se z toho poučit, vyhrát a pokračovat dál. Jakmile se to povede jednou, tak to půjde i příště.
Autor: Petra Kubalová, profesionální life koučka
Zdroj: Petra Kubalová, profesionální life koučka; kniha Projekt štěstí
Foto: Pexels.com/ autor foto: Andrea Piacquadio