V posledních letech si lidé v České republice užívali ekonomické hojnosti. Nízká inflace, dostupné hypotéky a rostoucí mzdy vytvořily iluzi, že tento blahobyt bude trvat věčně. Naše představy se však rozplynuly jako pára nad hrncem. V současné době se všichni potýkáme s vysokou inflací a rostoucími náklady na živobytí. Pokud i váš rodinný rozpočet momentálně trpí, přinášíme vám několik možností, jak ho proti negativním účinkům inflace ochránit.

Inflace – tichý zabiják vašich peněz

Proč vlastně představuje inflace takové riziko? V první řadě zvyšuje ceny potravin, služeb, oblečení, kosmetiky, bydlení, zkrátka všeho, co potřebujeme k životu. Pokud jdete na běžný nákup, na účtence se vám bude objevovat stále vyšší částka a vám bude zbývat méně peněz.

Do jisté míry je inflace v ekonomice normální a není potřeba se nějak zvlášť znepokojovat. V posledních měsících však vyletěla do astronomických výšin. Co si však mnoho lidí neuvědomuje, je skutečnost, že inflace znehodnocuje jejich úspory. Pomalu a nenápadně ukrajuje každým rokem svůj díl a vaše peníze ztrácí na hodnotě. Jak je to možné?

Představte si, že máte na běžném účtu 100 000 Kč. V praxi dnes bývá běžné, že peníze na běžném účtu vám nepřináší žádný úrok. Tyto peníze si chcete uchovat na cestu kolem světa, kterou plánujete za 5 let. Jakou hodnotu budou mít vaše peníze v den odjezdu při 3% inflaci, kterou lze považovat za relativně zdravý nárůst cen a 10% inflaci, kterou ekonomika atakovala v posledních měsících?

Jak můžete vidět na grafech, inflace není pro hotovostní úspory nic pozitivního. Pokud by byla inflace 3 %, na vysněnou cestu kolem světa byste vyráželi s 86 216 Kč. Při inflaci 10 % by to bylo ještě méně. Peníze vám z účtu fyzicky nikam nemizí, stále uvidíte zůstatek 100 000 Kč. Problém tkví v tom, že si za původních 100 000 Kč budete moci koupit jen zboží a služby v hodnotě 86 216 Kč, v horším případě v hodnotě 62 093 Kč.

Jak mohu své peníze ochránit?

Pokud vám záleží na rodinném rozpočtu a nechcete ohrozit plnění vašich snů, jistě vás trápí otázka, jak své peníze ochránit? Co můžete udělat proto, abyste zmírnili nebo dokonce eliminovali inflační dopady?

Jako první asi většinu z vás napadne spořicí účet. Vždyť banky se v posledních měsících předhánějí, kdo dá vyšší úrok, tak proč toho nevyužít? Bohužel u spořicích účtů je třeba postupovat obezřetně. Ano, máte pravdu, že banky zvyšují úroky, ale v praxi se jedná pouze o nominální navýšení. Protože inflace stále roste rychleji než úroky na spořicích účtech, nijak zásadně vám to nepomůže. Situace je stále velice podobná jako v předchozích letech, kdy byla inflace kolem 3 % a úroky kolem 0,5 %. Spořicí účet by měl sloužit pouze k uchování finanční rezervy na neočekávané výdaje. Podobnou medvědí službu vám v boji s inflací udělá i tolik oblíbené stavební spoření.

Co tedy udělat s penězi, které aktuálně nepotřebujete, ale zároveň chcete, aby neztrácely na hodnotě?  

Investice – kamarád do deště

Správě zvolená investice je nejlepším pomocníkem v boji proti inflaci. V dnešní době je také výhoda, že investování je mnohem snazší a dostupnější než kdykoliv minulosti a díky moderním technologiím jej máte doslova na dosah ruky. Investice už nejsou dávno jen pro bohaté muže. Dnes se do nich může pustit opravdu kdokoliv.

Možná jste už zaslechli, že investiční zlato je vhodný způsob, jak se před inflací chránit. Do jisté míry je to pravda. Fyzické zlato je od pradávna považované za cenný kov, který uchovává hodnotu peněz a mnoho odborníků jej považuje za bezpečný přístav v nejistých inflačních dobách. Nevýhoda zlata je, že vám reálně nepřináší žádné peníze navíc, pouze udržuje hodnotu (to ale také neplatí vždy). Kvůli krátkodobým cenovým výkyvům není dobrý nápad vložit do něj své životní úspory. Pokud o něm budete uvažovat v dlouhodobém horizontu, může být opěrným kamenem vaší finanční jistoty. Podobnou úlohu může plnit také stříbro nebo jiné cenné kovy.

Podobně jako zlato jsou za bezpečnou investici považovány i nemovitosti. Jejich oblíbenost má také logické opodstatnění. Všichni chceme a potřebujeme bydlet, proto nemovitosti dlouhodobě rostou na hodnotě. Navíc můžete získat zajímavý vedlejší příjem z nájmu. Nevýhodou je, že na pořízení nemovitosti potřebujete poměrně vysokou hotovost nebo se zavázat na dlouhá desetiletí ke splácení hypotečního úvěru. Vhodnou alternativou mohou být nemovitostní fondy. Tyto fondy jsou profesionálně řízené a odpadnou vám starosti spojené s vlastněním fyzické nemovitosti a vyhledáním vhodných nájemníků.

Pokud se nebojíte podstoupit vyšší riziko, které je však vyvážené vyšším výnosem, můžete se poohlédnout po investicích na akciovém trhu, například do tzv. ETF fondů. Zkratka pochází z anglického spojení Exchange Traded Funds, což lze do češtiny přeložit jako veřejně obchodovatelné fondy. Často sledují vývoj významných akciových indexů (např. S&P 500). Jejich výhoda spočívá v tom, že nemusíte kupovat akcie jednotlivých společností, které jsou v indexu sledovány. Nakoupíte jen akcie daného fondu, který se postará o nákup akcií konkrétních společností. Je to skvělý způsob, jak rozložit riziko akciového trhu a zároveň získat zajímavý výnos. Nemluvě o možnosti dostávat pravidelný příjem ve formě dividendy, podílu na zisku společnosti. Z dlouhodobého hlediska nabízí například americké akcie jako celek (S&P 500) výnos v průměru 10 % ročně.

Do světa investic byste však neměli vstupovat bez rozmyslu. Pokud nemáte v tuto chvíli žádné investiční zkušenosti, je nejlepší investovat do vlastního vzdělání. Kvalitních zdrojů, jak investovat do akcií, nemovitostí, zlata a dalších instrumentů najdete na internetu spoustu. Tyto zdroje jsou i v českém jazyce, takže se nemusíte bát, že vás bude brzdit jazyková bariéra.

Ať už se rozhodnete chránit peníze proti inflaci jakýmkoliv způsobem, pamatujte, že jedním ze základních pilířů úspěšného investování je diverzifikace. I světové špičky investičního světa se řídí heslem:

„Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku.“

To v praxi znamená, že byste se neměli spoléhat jen na zlato, akcie nebo nemovitost. Vaše snaha by měla směřovat k nalezení té pravé investiční strategie, která vám bude vyhovovat a nechá vás klidně spát. Dopřejte si čas, abyste načerpali potřebné informace a vykročili pravou nohou na svoji investiční cestu, která ochrání vaše peníze a pomůže vám splnit si vaše sny.

 

Autor článku: Matěj Bajer, společnost Finex

Foto: se souhlasem společnosti Finex, Shutterstock, Depositphotos.com

Tagy:
5 Komentářů
  1. Lucka Lucka 11 měsíců ago

    Je to složité.

  2. Tereza Příhodová 2 roky ago

    No, my jsme se letos pustili do rekonstrukce a bohužel právě i díky tomu, jak se teď vše zdražuje se nám pěkně prodražila. Zásah do rozpočtu nám to tedy udělalo větší, než jsme předpokládali. Nejhorší je, že to ještě ani nemáme kompletně hotové. Pořád například nemáme dodělanou fasádu ani nakoupený materiál na ni. Manžel se například rozhodl, že by chtěl na fasádu použít toto https://baumit.cz/reseni/fasadni-omitky-a-barvy/premiova-silikonova-fasadni-omitka-a-barva ale vypadá to, že se asi budeme muset poohlédnout po nějakém levnějším řešení.

  3. Hanka Vránová 2 roky ago

    Myslím si, že v dnešní době se takové rady určitě hodí. My už taky začínáme šetřit pomalu na každém kroku. Hlavně teda na chodu domácnosti. Vždycky se najde něco, na čem se dá ušetřit. Mimochodem, pokud nevadí, že se podělím, tak já nedávno narazila na tento článek – https://www.ossel.cz/jak-snizit-naklady-v-domacnosti/ Tam mají také pár dobrých tipů. 🙂

  4. MartinaSoučková 2 roky ago

    Jako všeobecné vysvětlení to je dobré, ale vlastně jsem se stejně nic nedozvěděla 🙂
    Pravdou ale je že do jednoho článku není možné obsáhnout ani setinu. To si člověk opravdu musí nastudovat a vyzkoušet sám

  5. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Zdravím vás, tohle je docela komplikovaná otázka, co si budeme povídat. My jsme to řešili nedávno taky. Dostali jsme trochu do spirály dluhů. Nakonec jsme využili možnost nebankovní konsolidace bez zástavy od https://epujcka.cz/nebankovni-konsolidace-bez-zastavy/ a tak jsme z toho relativně slušně vybruslili bez exekucí. Ale vím o tom, že spousta lidí to štěstí nemá. Důležité je hlavně držet rodinný rozpočet a zbytečně se nepouštět mimo vyčleněné mantinely.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account