Všechny víme, že o správném průběhu těhotenství a vývoji našeho nenarozeného miminka rozhoduje do značné míry i naše strava. A tak není divu, že o jejím složení existuje taková spousta rad. Zatímco některé jsou užitečné, jiné se na pravdě příliš nezakládají (třeba že máte jíst za dva). Jak je na tom například takové ovoce?
S ovocem to mívají některé nastávající maminky těžké – i když vědí, že by si jej měly dopřávat, protože obsahuje spousty důležitých látek, u některých mohou určité plody přispívat k těhotenské nevolnosti nebo pálení žáhy. Nicméně by byla chyba vzdávat se ovoce docela! Je zkrátka potřeba zjistit, které druhy vám dělají dobře. A pokud mezi nimi budou i některé z následujících plodů, je to jen dobře!
Oranžový poklad
Pomeranče se pro zpestření každodenního jídelníčku těhotných žen hodí skvěle. Jsou totiž zásobárnou vitaminu C (už dva kousky pokryjí jeho denní potřebu), ale také kyseliny listové a vody. Vitamin C pomáhá nejen správnému vývoji miminka, ale také nastávající mamince (a to nejen z hlediska zdraví, ale i krásné a zářící pleti), kyselina listová patří k látkám, jež jsou v těhotenství velmi důležité, a voda je nezbytná pro dostatečnou hydrataci. To všechno dělá z pomeranče skutečný poklad.
Raději na jídlo než na pití
Sklenku vína vám nejspíš během těhotenství lékař zakázal, ale to neznamená, že si nesmíte dopřát víno jako takové. To čerstvé v kuličkách byste totiž rozhodně na talíř zařadit měla. Kromě řady vitaminů a antioxidantů prospěšných pro vás i miminko obsahuje také látky, jež podporují zářivou pleť, působí proti otokům, kterých si většina těhotných užije až dost, nebo potížím se zácpou.
Pozdrav z exotických krajin
Zatímco naše maminky si mohly během těhotenství nechat o nějaké větší exotice na talíři tak akorát zdát, my máme výhodu prakticky nekonečného výběru ovoce. Takže není výjimkou, že v supermarketu narazíte třeba na čerstvý kokos. A to je dobrá zpráva. Kokosová dužnina i šťáva obsahují spoustu vitaminů, navíc na rozdíl od jiných ovocných nektarů šťáva z kokosu nezpůsobuje pálení žáhy. Kromě toho živiny v kokosu obsahují látky posilující imunitu – vaši i vašeho děťátka.
Exotika podruhé
A když už jsme zmínili kokos, nemůžeme opomenout další z exotických plodů, který se na našich talířích usadil poměrně nedávno. Je jím avokádo. Proč se hodí i pro nastávající maminky? Tak především obsahuje vitaminy C, E, K, vitaminy skupiny B, draslík, a další minerály, ale také důležité zdravé tuky, jež jsou pro vývoj miminka podstatné. Navíc je avokádo velmi dobrým rychlým zdrojem energie, což se vám v těhotenství bude určitě hodit. U některých nastávajících maminek může pomoci v boji s křečemi v nohách.
Mimochodem, pokud vám avokádo nechutná nebo je pro vás přece jen spíše vzácností, pak můžete obdobné živiny (tedy kromě zdravých tuků) čerpat z banánu. Také ten patří k druhům ovoce, jež poskytnou důležité minerály, vitaminy i rychlou energii, když vám docházejí síly.
Zpátky k nám
Ačkoli by se mohlo zdát, že by měla nastávající maminka nakupovat především exotické druhy ovoce, není to tak docela pravda. Pro výživu těhotné ženy i jejího dítěte se skvěle hodí i tuzemské dobroty – jahody, borůvky, ale také jablka nebo hrušky. Jsou totiž plné vitaminů a minerálů a navíc poskytují spoustu vlákniny, takže pomáhají se zažíváním. Jen si dejte pozor, abyste po něm netrpěla nepříjemným pálením žáhy.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account