Jakmile začne chladné počasí, bojujeme s rýmou či kašlem nejen my dospělí, ale i naše děti, které si nejrůznější bacily navíc účinně předávají ve školách a školkách. V okamžiku, kdy se přidá chřipková epidemie, je na malér zaděláno. Rozhodně se tedy vyplatí vsadit na prevenci, která u našich nejmenších zvýší imunitu. Kromě vyvážené stravy s dostatkem vitaminů a minerálů je dobré zařadit také otužování. Jak na něj?
Že jsou vaše děti zase nemocné? Předejděte dalším nemocem dobrou prevencí, kterou je otužování. Nikdy není pozdě s ním začít a pozor –nemělo by být jen nahodilým jednáním, ale životním stylem!
Už od kolébky
Samozřejmě nikdo si pod otužováním miminek nepředstavuje jejich koupání v ledové řece. U malých dětí se jedná spíše o „vklouznutí“ do určitého způsobu života. Váš životní styl vaše potomky rozhodně ovlivní. Pokud i vy jako rodiče dodržujete základní principy otužování, máte vyhráno. Bez pravidelnosti a důslednosti nelze ale výsledku dosáhnout. A také dbejte na postupné zvyšování náročnosti „otužovacích procedur“. Otužováním máte možnost zvýšit u svého dítěte imunitu a připravit ho nejen na chladnější roční období, ale také na kontakt se všemi možnými bacily, které kolem nás číhají.
Pozor na přemíru oblečení
Děti oblékejte stejně jako sami sebe a vrstvěte. U větších dětí je dokonce lepší dávat o jednu vrstvu méně – žádné dítě totiž jen tak v klidu nechodí, ale pobíhá, poskakuje a i tím si vytváří teplo. Miminkům, která pouze leží, jednu vrstvu naopak přidejte a u novorozenců mějte vždy v pohotovosti čepičku.
Pokud teploměr ukazuje stále ještě plusové, ale již jednomístné hodnoty, nesahejte hned po teplých bundách a zateplených kalhotách. Nezapomeňte, že sníh i mráz ještě přijde, a teprve nastane čas pro tyto kousky oblečení. Pokud stále trpíte pocitem, že dítě není dostatečně oblečené, můžete uvařit na výlet horký čaj, díky kterému budete mít jistotu, že se dítě při osvěžení prohřeje.
Topte s mírou
Přes den se snažte v místnostech udržovat teplotu vzduchu mezi 20 °C až 22 °C, na spaní je pak ideální teplota vzduchu kolem 18 °C. A nemusíte hned svého drobečka učit spát v chladných dnes s otevřeným oknem. Klidně mu dopřejte usínání v teplých peřinkách a až po usnutí kombinujte vypnutí topení a otevřené okno. Pokud můžete načasovat spínače na topení, využívejte možnost spustit topení v časných ranních hodinách, aby se vaše dítě probouzelo do teplejší místnosti. Určitě to zpříjemní ranní buzení.
Do naha
Vzduchová koupel je už dnes ustálený pojem. Dopřejte svým dětem nahaté otužovací chvilky. Domluvte si rituál: Před večerním koupáním je nechte, ať se svléknou donaha či prádla a mohou uklízet hračky – je to nenásilná forma otužování. Vzduchem můžete krásně otužovat i miminka, když je necháte při přebalování pět minut nahé při pokojové teplotě. Dopřejte si v tuto dobu s nimi chvilky mazlení a povídání.
Nepřítel suchý vzduch
Suchý vzduch v místnosti dokáže opravdu potrápit. A přitom stačí tak málo. Mokrý ručník na topení. Určitě nezapomeňte ručník řádně vymáchat ve vodě, ať vypařováním nedostáváte do vzduchu zbytky pracího prostředku a aviváže. Platí pravidlo, že vlhkost vzduchu v místnosti by měla být 45–65 %.
Otužovací koupel
Otužování vodou je nejpřirozenější způsob otužování. U koupání a otužování miminek je vhodné mít v koupelně i v místnosti po koupání tepleji. Chladnější vzduch „zařiďte“, až miminko usne. Dětem starším dvou měsíců se doporučuje po týdnu snížit teplotu vody o půl stupně až na 34 °C, děti starší dvou let na konci koupání osprchujte chladnější vodou – ale nemusíte hned ledovou!
Okno dokořán
Nebojte se v průběhu dne často větrat. Pozorně dbejte na to, aby v místnosti bylo chladno, ale nikoliv průvan – tomu se naopak snažte zabránit.
Hurá ven!
Pobyt na vzduchu by se měl stát nedílnou součástí našeho všedního dne. Odborníci doporučují strávit pohybem na čerstvém vzduchu minimálně tři hodiny denně. Ano, v zimě je situace kvůli nízkým teplotám komplikovanější a vždy je nutné přihlédnout k věku dítěte. Obecně je pediatry schvalovaná vycházka do teploty  -5 °C, pro děti starší tří měsíců není problém ani -10 °C a v kočárku s hlubokou korbou dokážete udržovat teplo opravdu velmi jednoduše.
Krk místo ručiček
Nenechte se zmást chladnými ručičkami. Obecně platí, že miminka mívají chladnější končetiny i nosík. Množství oblečení tedy určitě neřiďte podle těchto částí těla. Teplotu tělíčka zkoušejte na zadní straně krčku, na předloktí či na přední straně pod tričkem. Příjemně teplé suché tělíčko vám siganalizuje dobré oblečení, zpocené příliš mnoho vrstev. Můžete se také řídit barvou obličejíčku. Zdravě růžový je naprosto v pořádku, červené skvrny už signalizují poplach, barva do fialova je naprosto nepřípustná.
Plavat v zimě? Proč ne
Máte doma malé dítě a zvažujete, zda s ním začít chodit plavat? Bojíte se, že bude nemocné? Pak vězte, že plavání v jakémkoli ročním období prospívá zdraví a váš potomek si zcela nenásilně zafixuje zásady otužování i správného pohybu. Ovšem je nutno dodržet několik zásad, aby docházka nebyla narušena nemocemi a plavání všechny bavilo!
Pokud po plavání dodržíte potřebné rituály, stane se velmi příjemnou formou otužování právě v období nejčastějších nachlazení: Je nezbytně nutné, abyste po plavání se svým malým človíčkem minimálně 30 minut – v zimním období opravdu až 60 minut – pobyli v teplé místnosti. Vždy dobře sušte dětem vlasy a také uši, myslete na suché ponožky a další oblečení. Rodiče by však neměli zapomínat na to nejdůležitější: Příklad vlastní a celé rodiny, a to samozřejmě nejen při otužování, je pro dítě rozhodující!
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account