Den matek se u nás slaví díky Alici Masarykové, která se roku 1923 zasadila o jeho oficiální uznání. Svátek připadá vždy na druhou květnovou neděli a jeho hlavním poselstvím je oslava mateřství a poděkování všem maminkám. V pozadí ale nezůstávají ani tatínkové, Den otců se v kalendáři objevuje třetí červnovou neděli a na první červnový den pak připadá Den dětí. 
A protože my všechny jsme dcery svých matek, přinášíme vám několik vzkazů, které v sobě mají něhu, vděčnost a velké díky. 
Eva Čejková Vašková – podnikatelka, zakladatelka ŽENY s.r.o.

1. Co nejcennějšího tě maminka naučila?
Pokoře a mít ráda lidi takové, jací jsou. Nezávidět a být trpělivá a přející. 
2. Jaká hodnota je pro tvou mámu nejdůležitější?
Láska.
3. Jaká žena ji v životě inspiruje?
Určitě její maminka, my se sestrou jako dcery a spousta dalších žen, které ji v životě obklopují a jsou jí inspirací. 

4. Co bys jí vzkázala ke Dni matek?
Děkuji, děkuji, děkuji…
Jana LeBlanc – úspěšná blogerka a spisovatelka žijící v USA

1. Co nejcennějšího vás maminka naučila?
Moje maminka byla většinu loňského roku vážně nemocná. Myslím, že do té doby jsem si nikdy tak úplně neuvědomila, jak silná je to žena. Dokázala držet nad vodou nejen sebe a celou rodinu, ale i mě, která žiju tak daleko od ní. Cítila jsem se až nepatřičně pokaždé, když jsem s ní mluvila a ona byla třeba i po náročné chemoterapii v dobré náladě. Já se hroutila, ptala jsem se jí, jak jí je a ona říkala to svoje “dobrý”, ačkoliv to vůbec dobrý být nemohlo. Filtrovala všechno, co se jí děje, s mateřským instintkem, aby mě neznepokojovala a abych já mohla být aspoň jakž takž dobrou mámou svému synovi.
Takže zatím jsem se to nenaučila, ale velmi ráda bych se naučila tuhle její sílu, její schopnost nepodléhat sebelítosti ani ve chvíli, kdy by se to očekávalo a kdy by si to mohla dovolit. Protože já jí podléhám dost často, ačkoliv se mi nic závažného neděje. 
2. Jaká hodnota je pro Vaši mámu nejdůležitější?
Rodina. Vždycky byla a vždycky bude. Ale ne takovým tím stylem, že člověk dělá všechno ostatní a u toho prohlašuje, že “rodina je nejvíc”. Moje máma se nám všem obětovala a dělá to do teď. Nic nevyhlašovala do světa, rodina byla priorita čistě jejím konáním a sebeupozaďováním. Přičemž ona sama byla vždycky za všemi, na posledním místě. Nikdy jsem třeba nechápala, proč musíme já a bratr mít větší porce jídla než ona. Nebo proč musíme mít šťavnaté kuřecí stehno, zatímco ona si vždycky nechala nepopulární prsa. Nikdy nezapomenu, jak jsme si doma dělali nastrouhaná jablka s piškoty a jenom jsme se otočili směrem od stolu, viděla jsem, jak mně a bratrovi přednává do misky z té své. No a tak to bylo úplně ve všem.
Vždycky sama sebe ve všem upozadila, což je dnes šíleně nepopulární, všichni se spíš zaklínají tím, že “já na prvním místě, pak budou spokojení i všichni ostatní”. Často teď coby máma přemýšlím nad tím, který přístup je dobrý, ten sebeobětovací nebo ten sebestřednější, a pokud ani jeden, lze najít nějakou jejich uspokojivou kombinaci? Nevím, fakt nevím, ale myslím, že díky mámě jsme já i bratr vyrostli v dobré lidi s dobrými hodnotami. 
3. Jaká žena ji v životě inspiruje?
To já právě nevím. Protože – a to je součást otázky dvě – ani nevím, jestli máma měla v tom svém přístupu “všechno dětem a rodině” chuť a čas a energii se takovými věcmi zabývat. To jí vlastně i trochu zazlívám. Že je tak těžké proniknout do toho, jestli byla v životě spokojená – s tím, co si vybrala za profesi, jak trávila čas a že teď, když bychom pro ni zase něco rádi udělali já a bratr, odpovídá většinou: “Ale já nic nechci, nic nepotřebuju, nic mi nekupujte, nikam nepojedu, já jsem spokojená.” Opravdu je? No kdo ví!  
4. Co byste jí vzkázala ke Dni matek?
Že ji miluju. A že na ni myslím několikrát denně, nejen na Den matek. A taky že se těším na naši dámskou jízdu do Luhačovic letos v létě. 

Mahulena Bočanová – herečka a moderátorka

1. Co nejcennějšího vás maminka naučila?
Životní moto mojí maminky bylo “hlavně se neposrat.” Myslím na to dnes a denně a následuji ji.
2. Jaká hodnota je pro Vaši mámu nejdůležitější?
Hodně pro ni znamenalo přátelství, byla obrovský držák, chodili k ní celý život lidé jako k vrbě, lidé všech generací od mých spolužáků po babičky…
3. Jaká žena ji v životě inspiruje?
O inspiraci myslím máma nikdy moc nestála, byla sama o sobě velkou inspirací, svéraz, silná žena, složitá osobnost.   
4. Co byste jí vzkázala ke Dni matek?
Že mi chybí a že až se nahore sejdem, tak si vše doříkáme.

Zuzka Kaščáková – interiérová designérka a blogerka 

1. Co nejcennějšího tě maminka naučila?

Moje maminka byla od malička člověk, ke kterému jsem absolutně vzhlížela, zbožňovala jsem na ní všechno, například způsob jakým si líčila oči, jak vařila a jak se mnou mluvila… naučila mě strašně moc věcí, ale mám-li vyzdvihnout tu nejzásadnější pak je to moje motto: Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. 

2. Jaká hodnota je pro tvou mámu nejdůležitější?

Mamča: tou nejdůležitější hodnotou je pro mě jednoznačně zdraví, nejen moje, ale i mých blízkých.

3. Jaká žena ji v životě inspiruje?

Mamča: Abych byla upřímná jsou dvě, moje babička, na kterou často vzpomínám a která mě naučila hrozně moc věcí… a pak ty, jednoznačně, protože jsi vyjímečná a inspiruješ mě absolutně vším od malička.

4. Co byste jí vzkázala ke Dni matek?

Maminko, platí-li to, že děti si svoje maminky vybírají… pak jsem si nemohla vybrat lépe. Děkuju a miluju tě!

Renata Siranová – psychoterapeutka

1. Co nejcennějšího vás maminka naučila?
Pečovat o sebe, uvnitř i navenek. Být empatická, být ženou, která si umí vážit sama sebe a předávat lásku druhým. Že darem je život a důležitost pro fungování je rodina a základem je pěstování dobrých vztahů. Pomáhat a podporovat druhé, kteří pomoc potřebují. Schopnost, radovat se z maličkostí.
 
2. Jaká hodnota je pro vaši mámu nejdůležitější?
Protože je maminka pedagožkou v MŠ a má velmi ráda svou profesi, tak jednoznačně podpora rodičovství jako celku a láska k dětem. Dále pak ohleduplnost a velkorysost. 
 
3. Jaká žena ji v životě inspiruje?
Její maminka a  Doc. PhDr. Soňa Hermochová, CSc.
 
4. Co byste jí vzkázala ke Dni matek?

Nejen ke dni matek, jí řeknu, mám Tě ráda mami, obejmu jí, dám jí pusu a nezapomenu dodat, mysli více na sebe!

Monika Tomíčková – vydavatelka knih pro ženy 

1. Co nejcennějšího tě maminka naučila?
Naučila mě, že platí přísloví „líná huba, holé neštěstí“. Že se nemám bát postavit se a zabojovat, když si něco moc přeji. Dala mi určitě velký „drive“ do života a taky smysl pro spravedlnost a čestnost.
2. Jaká hodnota je pro tvou mámu nejdůležitější?
Poctivost a inteligence. 
3. Jaká žena ji v životě inspiruje?
Chytré ženy – asi královna Alžběta a také chic ženy, které mají styl. A to zase byla princezna Diana.
4. Co bys jí vzkázala ke Dni matek?
Milá maminko, ať jsi pořád taková akční, v dobré náladě, zdravá (samozřejmě!) a těším se zase na Tvoje kuře s nádivkou! Mám Tě ráda.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account