Rodiče malých dětí budou dříve či později postaveni před rozhodnutí, zda nechat či nenechat dítě doma samotné. Takové situace většinou přicházejí nečekaně, při náhlém odvolání zajištěného hlídání apod. V takovou chvíli je důležité, aby dítě zúročilo zkušenosti, které mu postupně předáváte.
Začněte tedy dítě připravovat na to, že bude doma samo, co nejdříve.
Informace na poslední chvíli?
Na to rovnou zapomeňte. Jestliže nastane situace, kdy budete muset náhle opustit dům a dítě nechat samotné, příliš se nezatěžujte instrukcemi, které dítěti na poslední chvíli hodláte předat. Ve snaze vzpomenout si na všechna potenciální nebezpečí, které se v domě nachází, vystresujete sebe i dítě. Nehledě na to, že vás potomek přestane vnímat už při třetí větě.
Nechte ho pomáhat
K tomu, aby bylo dítě doma v bezpečí, většinou postačí, když bude znát všechno, co se v bytě nachází. Nechte ho pomáhat s vařením, praním i úklidem. Naučte ho zapínat i vypínat veškeré spotřebiče a upozorněte ho, na co je třeba dbát a dávat si pozor. Pakliže bude dítě ve vaší nepřítomnosti zvědavé, co se stane, když zapne pračku nebo sporák, nehrozí tak velké nebezpečí, pokud si bude vědět rady s tím, jak spotřebič zase vypnout. Navíc když bude takové věci umět samo ovládat, nejspíše ho jejich prozkoumávání ani lákat nebude.
Naučte ho volat o pomoc
Každé dítě by mělo co nejdříve znát své celé jméno, adresu domova a také veškerá čísla na tísňové linky a to vaše. Můžete je pro jistotu napsat na papír a připevnit na lednici. Pokud zůstává doma samo, mělo by mít k dispozici telefon a klíče od bytu. Vhodné je také seznámit se se sousedy, za kterými by dítě v případě potřeby mohlo dojít.
Nezamykejte ho
Zamykat dítě doma není příliš moudré. V případě, že bude dítě nuceno opustit byt, byste si mohli zadělat na velký malér. Nemusí jít nutně o přímé nebezpečí, například v podobě požáru, nicméně děti jsou velmi vynalézavé, a pokud je napadne, že potřebují nutně k sousedům, může ve snaze opustit byt dojít k pádu z okna nebo jinému neštěstí. Raději ho naučte nikomu neotvírat.
Věřte mu
Vy sami nejlépe víte, co vaše dítě umí a co ne. Ačkoli máte strach, aby se mu něco nestalo, zkuste mu trochu věřit a dejte mu pocit důležitosti. Neodcházejte se slovy „nedělej tohle, nesmíš tamto…“. Úplně postačí, když mu řeknete, že teď musí na vaši domácnost dávat pozor a že mu věříte, že to zvládne. Kdyby cokoli, můžete si zavolat.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account