Odměna za práci, kterou vykonáváte, se počítá v hrubé a čisté mzdě či platu. Jaké jsou mezi pojmy rozdíly a jak si spočítat, kolik dostanete? Nejsnadnějším řešením je online kalkulačka pro výpočet čisté mzdy, která za vás vše sečte a odečte během několika vteřin.

Výpočet čisté mzdy vychází z výše hrubého základu. Jak se mezi sebou liší?

Výpočet čisté mzdynejsnáze a bez chyby vyřešíte v online kalkulačce. Stačí do ní zadat výši hrubé mzdy, počet dětí a další možné úlevy od daně z příjmů a výsledek máte během několika vteřin. 

Jak se počítá čistá mzda krok po kroku?

  • Hrubá mzda v sobě zahrnuje všechny složky odměny – základní mzdu, příplatky, náhrady či prémie za daný měsíc.
  • Z hrubé mzdy se následně vypočítá záloha na daň z příjmů (15 %, příjmy nad 48násobek průměrné mzdy se daní 23 %) před odečtením daňových slev. Následně se od zálohy odečítají slevy na dani a o zbylou částku se hrubá mzda poníží.
  • Ze mzdy je dále nutné odečíst zálohy na sociální a zdravotní pojištění (6,5 % a 4, 5 %). Zaměstnavatel pak ještě navíc za zaměstnance platí 24,8 % na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění – počítáno z hrubé mzdy. Hrubé mzdě se započteným pojištěním placeným zaměstnavatelem se říká superhrubá mzda a ta byla do minulého roku základem pro 15% daň z příjmů. Na konci roku 2020 však byla superhrubá mzda zrušena a zálohy na daň se vypočítávají z nižší hrubé mzdy. A tak si zaměstnanci v čistém ohodnocení polepšili. 
  • To, co po všech odečtech zbyde, je čistá mzda, která ve většině případů představuje částku k výplatě.

TIP: Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem? Plat dostávají zaměstnanci státu, krajů či měst a jejich organizací dle platových tabulek. Mzda se vyplácí v soukromém sektoru a její výše záleží na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, popřípadě zákazníkem a OSVČ.

Průměrná mzda 2021, medián a minimální mzda

Výše průměrné hrubé mzdy se každý rok mění, za poslední léta běžně stoupá o více než 2 000 Kč ročně. V covidovém roce 2020 však růst mezd značně zpomalil. Pro rok 2021 byla stanovena průměrná hrubá mzda ve výši 35 441 Kč, více však reálnému stavu odpovídá tzv. medián mezd, který není ovlivněn extrémními hodnotami – ten byl v minulém roce 31 183 Kč. Důležitá je i minimální mzda, ta pro letošek činí 15 200 Kč.

Foto: Miloslav Hamřík, Pixabay

 

1 Komentář
  1. NelaVávrová 4 měsíce ago

    Ano je potřeba to znát.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account