Huráááá prázdniny se blíží,“ jásají děti. Nám rodičům však dvouměsíční školní pauza přináší řadu starostí. Musíme vymyslet plán pro děti na osm týdnů, a to není vůbec snadné. Nabízí se celá řada otázek, kdy dítě poslat poprvé na tábor, jaké jsou další možnosti, co se staršími dětmi? Obrátila jsem se na zkušenou psycholožku Pavlu Kouckou, která se mimo jiné věnuje poradenství rodičům. Na všechny tyto otázky se pokusila zodpovědět. Věřím, že tento článek bude pro vás stejně inspirativní, jako pro mě.

Podle Pavly Koucké je určitě dobré, když alespoň část prázdnin stráví děti se svými rodiči (minimálně do puberty). „Málokdo si však může dovolit tak dlouhou dovolenou, proto je potřeba prázdniny rozplánovat,“ vysvětluje Pavla.
Od kdy tedy poslat děti na tábor? Jestliže je dítě společenské a extrovertní, může už v šesti letech bez problémů zvládnout týdenní tábor. Introvertní děti, nebo ty, které jsou hodně fixované na rodiče, pošlete spíše na příměstský tábor, který je pouze přes den a dítě tam nespí. Vždy je potřeba vycházet individuálně z povahy dítěte. Nelze to paušalizovat, že například od šesti let jsou všechny děti schopné jet na týden pryč od rodičů. Dále je důležité zvážit možnosti, které jako rodina máte. „Pokud máte například chalupu, kam pravidelně jezdíte a vy si můžete vzít práci s sebou, případně se na chalupě prostřídat i s jinými členy rodiny, je to skvělé řešení. V některých rodinách jezdí děti pravidelně na venkov k prarodičům,“ popisuje další prázdninové alternativy Pavla.
Pro starší děti a rodiny, které tyto možnosti nemají, jsou skvělým řešením delší tábory. „Delší proto, že děti mají lepší možnost zvyknout si, navázat hlubší vztahy, a hlavně si užijí léto v přírodě a v pohybu,“ doporučuje Pavla Koucká. Nezapomeňte děti na tábor přihlásit včas, velmi rychle se plní, a to jak klasické tábory, tak i ty příměstské.

 
Když posíláte své dítě na tábor poprvé, je dobré, aby jelo s nějakým kamarádem, kterého dobře zná. O táboru spolu mluvte dopředu, vysvětlete dítěti, co ho čeká, ale nepřehánějte to. Můžete vyprávět i vlastní zážitky, když jste na tábory jezdily jako děti. V den odjezdu dítě normálně doprovoďte k autobusu, rozlučte se s ním, ale nedělejte z toho velkou událost a emoční „tragédii“. Dítě hodně vnímá váš klid a jistotu. „Pokud my máme problém je pustit, vycítí to a znejistí je to. Naopak, jestliže jsou rodiče v pohodě, přenáší klid i na své děti,“ dodává psycholožka.
U malých dětí, které ještě nechodí do školy, je možné využít letního provozu některých školek v okolí, případně je přihlásit do soukromých. Rodiče stále častěji také využívají možnost takzvaných „hlídaček“, tedy paní na hlídání přes agentury, které se o děti postarají.
A jak je tomu u starších dětí? Od 15-ti let už mohou jít na nějakou letní brigádu a hlavně zvládnou být doma samy. I tak se jim snažte doporučit nebo najít nějaké vyžití. Ideální jsou samozřejmě také tábory.
Součástí prázdnin by měla být i společná letní dovolená s rodiči, ideálně alespoň dvoutýdenní. Pokud rodiče žijí spolu, pak by měla jet celá rodina a užít si tak společné chvíle. V rozvedených rodinách se pak rodiče vystřídají a děti jezdí s každým zvlášť.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, přejeme vám i vašemu dítěti krásné prázdniny plné radosti a zábavy.*enzo*
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account