Většina dětí sleduje blížící se září spíše s obavami a nepříliš velkým nadšením. Není proto divu, že se jim přechod na školní režim snažíme co nejvíce usnadnit a také často vymýšlíme způsoby, jak je za onu statečnost, se kterou zvládají nástup do školních lavic, odměnit. Co je letos vzít na výlet, na který jen tak nezapomenou?
Že si při čtení těchto řádků říkáte, že výletem zrovna moc velké nadšení u svých ratolestí nevzbudíte? Pak vás rádi vyvedeme z omylu! Zkuste vzít děti na některou z českých biofarem. Nejenže si odnesou (a vy s nimi) spoustu zážitků, ale navíc se toho „jen tak mimochodem“, aniž by si to uvědomily, hodně naučí.
Zábava a nenápadné vzdělávání pro celou rodinu
Proč jsou právě biofarmy tak skvělým tipem na výlet s dětmi? Největším lákadlem je pro ně samozřejmě setkání se zvířátky, která nejen uvidí zblízka, ale budou si je moci i pohladit (a pokud je to dovoleno, i nakrmit). To je něco, co například v klasické zoo jen těžko zažijí (ostatně je to logické – pohladit si ovečku nebo králíka je přece jen bezpečnější než podrbat tygra). A nenechte se mýlit, představa interakce s živými zvířaty neláká jen ty nejmenší. Tenhle zážitek si nechají líbit i o něco starší školáci!
Jak už bylo zmíněno, výlety na ekofarmy mají i určitý výchovný aspekt. Ale nemusíte se bát – nejedná se o žádný „vzdělávací“ program, který děti spíš otráví, takže si z něho mnoho neodnesou (ostatně ruku na srdce – kolik si toho pamatujete ze všech možných vzdělávacích akcí či koncertů, jež jste jako malí absolvovali se školou či rodiči?). Na biofarmě totiž děti například poznají, co vše předchází tomu, než se na jejich stůl dostane sýr, který dostávají ke svačině, kde se bere mléko, jež pijí před spaním, nebo maso k nedělnímu obědu.

Respekt k prostředí, ve kterém žijeme
A co víc, naučí se (a my dospělí s nimi) respektu ke zvířatům a přírodě obecně. Na vlastní oči uvidí, jak by měly vypadat ideální podmínky chovu a proč je tolik důležitý volný výběh a pastva. Skvělý zážitkem ale může být také obyčejná procházka kolem ekologicky ošetřeného pole, kde není nouze o pozorování včel, brouků i nejrůznějších ptáků. Na živé pole, kde se nepoužívá žádná chemie, se nemusíte bát pustit jak své děti, tak ani psího mazlíčka.
Po takovém zážitku už nebude tak obtížné vašim ratolestem vysvětlit, že přírodu máme jen jednu a je klíčové, jak se o ni staráme a využíváme ji. Způsob, jak samy mohou v budoucnu přispět, je nákup biopotravin a tím i podpora ekologického zemědělství šetrného k životnímu prostředí.
Kdy jindy než v září!
Návštěva biofarmy začátkem školního roku má ještě další důvod. Září je totiž letos opět Měsícem biopotravin, a tak se na řadě farem konají nejrůznější akce pro děti i dospělé, během nichž návštěvníci na vlastní oči uvidí, co vše práce na biofarmě obnáší, biozemědělci navíc v jejich rámci mohou představit i své výrobky. Za všechny zmiňme například Čejkovické bylinkové slavnosti (1. 9.), Dožínky na Letné a Den otevřených dveří faremních vrat – Janovice u Rýmařova (obojí 7. 9.), Bio dožínky Country Life (8. 9.), Biozemědělský den na Sasově (22. 9.) nebo Pozněj svého farmáře – Ekofarma Babiny (28. 9.). Více tipů na zajímavé akce či příležitosti poznat svět biopotravin a ekologického zemědělství najdete na www.mesicbiopotravin.cz.

Nejenže si s dětmi užijete spoustu zábavy, ale navíc proniknete do „biosvěta“, ke kterému někteří lidé stále ještě zachovávají lehce rezervovaný postoj. Nejčastějším argumentem bývá cena biopotravin, která je přece jen o něco vyšší. Důvod je jednoduchý – jejich výroba je náročnější a nákladnější. A není divu! Ekologický zemědělec se snaží hospodařit na půdě tak, aby ji udržel zdravou, úrodnou, živou. Farmáři nemají k dispozici umělá hnojiva ani pesticidy. Půda v ekologickém zemědělství zkrátka není jen továrna na potraviny, ale je místem k životu pro mnohé organismy. K hospodářským zvířatům se ekologický zemědělec chová s respektem k jejich přirozeným potřebám. Samozřejmostí jsou volné výběhy, přístup na pastvu, kdykoli to podmínky dovolí, kvalitní krmivo a minimum stresu. A právě za produkty vzešlé z takového zemědělství se rozhodně vyplatí si připlatit. Vzhledem k tomu, že jsou biopotraviny přísně hlídané státem (a musejí splňovat velmi náročné podmínky pro certifikaci), navíc víte, že na talíř své rodině dáváte to nejlepší a nejkvalitnější, co současný trh nabízí. Biopotraviny poznáte jednoduše podle loga biolistu či biozebry. Více užitečných informací najdete na www.myjsmebio.cz.
Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account