Domácí násilí bohužel ohrožuje nemalou část naší populace. Osobám, které mu čelí, pomáhá širokou škálou služeb a možností bezplatné a anonymní pomoci organizace ACORUS. Jejích služeb mohou klienti nově využít v centru Prahy v Haštalské ulici.

ACORUS si klade za cíl pomoci svým klientům překonat nepříznivou sociální situaci a přispět k jednoduššímu začlenění do běžného života bez přítomnosti násilí. Klienti mohou v centrech organizace využít odborné poradenství sociálních pracovníků nebo psychoterapeutů, v závažnějších případech mají k dispozici i přechodné ubytování v azylovém domě nebo krizovou pomoc pro ty nejakutnější případy. Pobytové služby jsou z důvodu zajištění maximálního bezpečí poskytovány na utajené adrese.

Jelikož se domácí násilí bohužel nevyhýbá ani dětem a dospívajícím či mladým dospělým, naleznou i oni pomoc právě u organizace ACORUS. „Každé desáté dítě v České republice aktuálně žije v rodině, ve které dochází k domácímu násilí. Nejen z tohoto důvodu jsou služby určené pro děti a mladistvé v posledních letech enormně přetížené. Proto jsme moc rádi, že můžeme díky novým prostorám navýšit naše dosavadní kapacity a ve větší míře tak pomáhat dětem, aby mohly prožívat své dětství v bezpečí a beze strachu z blízkých osob,“ dodává Jaroslava Chaloupková, ředitelka organizace ACORUS. Ta své kapacity mohla navýšit také díky podpoře Magistrátu hlavního města Prahy.

Nové centrum v Haštalské ulici; foto: se souhlasem organizace ACORUS

Mimo specializovanou komplexní odbornou pomoc, kterou organizace poskytuje ohroženým dětem, vznikl díky podpoře Evropského sociálního fondu také nový projekt s názvem „Do dospělosti bez násilí“. Projekt je zaměřen na podporu dospívajících a mladých dospělých ve věku 16–26 let, kteří jsou nebo byli ohroženi domácím násilím ve své primární rodině. Hlavním cílem je minimalizovat přenos vztahových vzorců, které si mladí lidé ze svých rodin přejímají, aniž by v mnoha případech dokázali rozpoznat, co je a není zdravě fungující vztah bez násilných projevů.

Podle průzkumů rostou počty případů domácího násilí. „Domácí násilí je přetrvávajícím a vážným problémem naší společnosti. Data z roku 2022 ukazují na to, že téměř 30 % žen a 12 % mužů má zkušenost s domácím násilím, které zasahuje i děti. Vážím si práce organizací, které v této oblasti poskytují pomoc a rozšíření jejich kapacit a dlouhodobě apeluji na ratifikaci Istanbulské úmluvy a posílení systému ochrany dětí o Institut dětského ombudsmana,“ uzavírá Mgr. Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva.

Zdroj: ACORUS

Foto: Shutterstock a se souhlasem organizace ACORUS

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account