Být součástí páru bylo po mnoho staletí zásadní pro přežití a prosperitu. Dva příjmy znamenaly lepší schopnost dosáhnout finančního úspěchu a genderové nerovnosti bránily ženám vlastnit majetek a otevírat si bankovní účty bez přítomnosti muže. Naštěstí se doba výrazně změnila a nyní již není podmínkou být vdaná nebo součástí páru, abyste mohla žít plnohodnotný život. I tak může být život single neboli bez partnera těžké stigma – a vyvolává otázku: Jak žít bez partnera a být šťastný?

Mnoho z nás vyrůstalo v domnění, že s vámi musí být něco v nepořádku – nebo že neexistuje způsob, jak byste mohla být šťastná – pokud nežijete v milostném vztahu. Je to z velké části díky společenským tlakům, vlivu médií a nevítaným komentářům přátel a rodinných příslušníků. Dnes si stále více lidí uvědomuje, že mohou najít štěstí i mimo partnerství. A vztahoví odborníci to jen potvrzují. Podle nich totiž nic neříká o vaší hodnotě jako osoby, jestli jste nebo nejste ve vztahu – navzdory tomu, co si může myslet vaše teta Marie.

Odborníci říkají, že existuje mnoho důvodů, proč se lidé rozhodnou pro život bez partnera, ať už je to reakce na negativní minulou zkušenost nebo prostě záleží na osobních preferencích. Podle nich jsou však nejčastější důvody následující:

– Právě jste opustila dlouhodobý vztah a chcete se znovu spojit sama se sebou. Najít svou identitu jako jednotlivec a nikoliv v páru

– V minulosti jste byla součástí nezdravého vztahu a nyní stále trpíte spouštěcími traumaty

– Jednoduše si užíváte čas o samotě a nechcete jej sdílet s jinou osobou

– Raději soustředíte svou energii na práci, kariéru a čas strávený s přáteli

– Potřeba vztahu vás emocionálně nenaplňuje

Poznáváte se v tom? Věřte, že nejste sama. Nedávná výzkumná studie PEW (Pew Research Center) zjistila, že téměř polovina svobodných osob se rozhodla nebýt ve vztahu dobrovolně. Pokud jste součástí této statistiky, nebo uvažujete, že se do ní zařadíte, zde je několik užitečných rad, jak si užít své nejlepší já a být prostě šťastná!

Nejlepší tipy odborníků na single a šťastný život, který budete milovat:

Foto: Shutterstock

1. Investujte do platonických přátelství

I když netoužíte po společnosti romantického partnera, navazování sociálních kontaktů a účast v jakékoliv komunitě je nezbytnou součástí udržení vašeho duševního zdraví a dlouhého a plnohodnotného života. To je důvod, proč psychologové a terapeuti říkají, že pro pěstování štěstí je životně důležité investovat do svých platonických přátelství, včetně přátel a rodinných příslušníků – a ano, to zahrnuje i domácí mazlíčky. 

Udělejte si ve svém rozvrhu čas na zavolání nebo setkání s lidmi, kteří jsou pro vás důležití. Ti ocení, když na ně myslíte, a „pouhý“ telefonát s optáním, jak se mají, může posílit váš vztah s nimi. Proč místo na rande s partnerem nezajít na rande s přítelem? Je to stejně zábavné!

Foto: Shutterstock

2. Naplánujte si život, jaký chcete

Je naprosto zbytečné přemýšlet o partnerství kvůli finančnímu bohatství, koupi domu, stanovení cílů a vytvoření důchodového zabezpečení. Ale také platí: musíte si naplánovat single život, jaký chcete. To je důvod, proč analytické myšlení pomůže vybudovat důvěru k sobě samé. Terapeuti doporučují zamyslet se nad ponaučeními, které vás v životě potkala, věcmi, které fungovaly nebo naopak nefungovaly, či nad svými cíli a sny a položit si otázky následujícího typu:

Byly pro vás ty cíle opravdu důležité, anebo to byly věci, o kterých jste si myslela, že je chcete, ale ukázalo se, že vlastně nejsou tak důležité? 

Co vás v životě vždycky bavilo?

Co vás naplňovalo? 

Co vám naopak bralo energii? 

Chcete-li se vyhnout vlastním chybám z minulosti, zvažte, jak by měl vypadat váš svobodný život v oblastech jako je kariéra, cestování, přátelství, rodina. A při tom všem přemýšlení se zaměřte na to, co skutečně chcete vy! Jednou z výhod svobodného života totiž je, že nemusíte dělat kompromisy ze svých přání ani tužeb ve prospěch někoho jiného. Sněte ve velkém – anebo ještě ve větším! 

Foto: Shutterstock

3. Užijte si koníčky, které máte ráda

Být součástí vztahu je významnou investicí do vašeho času, energie i emocí. Takže když nemáte toho druhého člověka, který by zaplnil vaše dny a duševní prostor, zbývá vám více času na vaše potřeby, sny a zájmy. Pokud si však aktivně nevybíráte činnosti a koníčky, které vám přinášejí radost, můžete se nakonec cítit osaměle, v depresi a bez cíle. Terapeuti a psychologové proto povzbuzují ty, kteří se rozhodnou být sami, aby se pustili do něčeho, co dříve rádi dělali, ale na co už nějakou dobu neměli čas. Může to být jízda na kolečkových bruslích, vaření, cvičení, malování nebo tanec – zkrátka cokoliv vás napadne. Existuje celý zástup věcí, které můžete dělat, a jež mohou vzbudit vášeň, nadšení a zájem. A co víc! Kolem jakékoliv z těchto aktivit se můžete stát součástí komunity. Existují kluby, skupiny a fóra, ke kterým se můžete připojit offline nebo online, a setkat se s podobně nadšenými lidmi, se kterými vám bude dobře.

Foto: Shutterstock

4. Přispějte k většímu dobru

Podle Makhosiho Nejesera, odborníka na lidský potenciál, je jednou z běžně přehlížených lidských potřeb touha po účelu a odkazu. Zatímco mnoho lidí nalézá smysl v podpoře svých dětí nebo rodiny, stále můžete významným způsobem přispět lidstvu a mít skutečně dobrý pocit z toho, že můžete změnit svět. Stačí si vyhledat organizace, které jsou smysluplné pro vás a vaše hodnoty. A pamatujte si, že k tomu, abyste něco změnila, nemusíte přispívat v trojciferných číslech. Naopak! Prosté dobrovolnictví a darování svého času a dovedností podpoře změny, kterou chcete vidět, může pomoci ostatním a učinit vás v životě šťastnou. 

Foto: Shutterstock

5. Zaměřte se na sebe

Když si budujete single život, nebudete mít po ruce nikoho, kdo by vás pobízel, abyste vypila více vody, navrhoval vám impulzivní výlety do zahraničí nebo vás vzal na večeři. Péče o sebe sama bude teď jen a jen na vás a vy si musíte nastavit standard pro to, jak se chcete cítit a žít. Možná se to může zdát snadné, ale opak je pravdou. Pro každého to navíc může vypadat jinak – můžete se vzít na večeři, hezky se obléknout, jít na výstavu nebo si objednat masáž. Jsou to malé, ale skutečně silné investice do vašeho života, které obohatí vaši pohodu. 

Všichni máme nějakou představu o tom, jak péče o sebe vypadá a nemusí to vždy vypadat jako dvoutýdenní pobyt v lázních. Někdy je péče o sebe tak jednoduchá, jako když si nezapomenete uvařit večeři nebo ustlat postel. Důležité je ocenit sebe sama a obrazně se poplácat po zádech – jste sobě svou nejlepší přítelkyní a roztleskávačkou zároveň. Oslavte všechny své úspěchy! A ty nejmenší obzvlášť! 

Foto: Shutterstock

Zdroj: PWE (Pew Research Center), The Royal Shaman

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
4 Komentářů
 1. Co člověk to názor, sama za sebe vím, že singl život by nebyl nic pro mě. Od nějakých 16. let jsem měla vždy při svém boku partnera a samotné by mi bylo hrozně moc smutno.

 2. Kristýna Štírová 2 roky ago

  Jako ono je to hezké, ale zase všeho s mírou. Jsou prostě věci, na které partnera potřebujete. A asi nemusím zabíhat do detailů, že? Žádná náhražka v tomto případě nepomůže. A jsou pak i další věci. Třeba nějaké opravy doma nebo u rodičů. Taťkovi se rozbil šroubový kompresor a jak byl rád, když manžel na https://www.kompresory-filtry-servis.cz/sluzby/servis/servis-kompresoru zařídil servis šroubového kompresoru. 😉

  • Hanka Vránová 2 roky ago

   Do detailů opravdu zabíhat nemusíte. Úplně vás chápu. Právě s tímto teď máme u nás doma tak trochu problém. S manželem máme super vztah, ale ten sex v poslední době není nic moc. Bohužel problém je hlavně na manželově straně, konkrétně pak v jeho výdrži. Nesetkala jste se s tím náhodou? Já jsem si říkala jestli by mu s tím nemohla pomoct například viagra, viz https://www.kamagralove.net Otázka je jestli by byl vůbec ochotný něco takového zkusit.

 3. Romana Mlynářová 2 roky ago

  Pěkný článek, plný inspirace

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account