Nepodceňujte sílu vůní! Čich je často nazýván nejmocnějším lidským smyslem a vězte, že vůně je dokáže ovlivnit to, s jakou náladou budete ráno vstávat nebo večer usínat. Jak ale provonět domácnost a udělat z ní útočiště plné skvěle vonících esencí? Zaměřte se na nulový zápach, zbavte se vlhkosti, zkontrolujte ledničku… ale je toho mnohem více, co můžete udělat, aby vaše domácnost nádherně voněla.

10 tipů, jak provonět domácnost bez chemie

Foto: Shutterstock

1. Zaměřte se na nulový zápach

Tajemství prostoru, který bude lahodit vašemu nosu, nespočívá v rozprašování vůně, ale zaměření se na zdroje zápachu. Už samotná neutralizace pachů může lidem, kteří jsou na vůně citlivý (nebo mají různé alergie či astma) pomoci cítit se lépe. Začněte zkrátka tím, že zkontrolujete svůj odpadkový koš, botník nebo koš s prádlem. 

Foto: Shutterstock

2. Zjistěte stav vlhkosti

Vlhkost je jednou z hlavních příčin zápachu v domácnosti. Pokud máte pocit, že je ve vašem bytě nebo domě vyšší, investujte do vlhkoměru, který vám ji otestuje v každé místnosti. Pokud objevíte vlhkost vyšší než 60 %, možná budete potřebovat použít i odvlhčovače nebo přípravky, které vlhkost pohlcují (skvělé má například značka Ceresit). Pozor si dávejte i na mikrozdroje vlhkosti jako jsou například ručníky v koupelně.

Foto: Shutterstock

3. Otevřete ledničku

To první, co musíte udělat je vyhodit vše, co už prošlo datum spotřeby. Podle odborníků na organizaci některé z nejhorších pachů v naší ledničce jsou obvykle od zbytků, kteří si někteří myslí, že vydrží věčně. Proto je dobré provádět inventuru ledničky minimálně jednou týdně a ujistit se, že obsah je v ní čerstvý. Ledničku je také důležité důkladně mýt včetně jejich poliček, zásuvek a šuplíků. Zvládnete to hravě se směsí teplé vody a octa. 

Foto: Shutterstock

4. Očistěte „měkké“ povrchy

Koberce, polštáře, čalounění, ložní prádlo nebo záclony jsou magnety na zápach všeho druhu. Bakterie způsobující zápach v nich mohou přetrvávat i po zaschnutí čehokoliv, co se na ně rozlije. U koberců dokonce může zanedbaná skvrna vést k výskytu plísní. Proto je dobré jednou ročně vsadit na profesionální čistění parou. U polštářů, ložního prádla a potahů zkontrolujte, jestli je možné je prát v pračce a nebo jejich údržbu také přenechte profesionálům. 

Foto: Shutterstock

5. Otevřete okna

Nejjednodušší způsob, jak přivést svěžest do vaší domácnosti, je prostě otevřít okna a pořádně vyvětrat. Tento jednoduchý úkon přivede do vaší domácnosti čerstvý vzduch, pročistí prostor a vám okamžitě zlepší náladu. 

Foto: Shutterstock

6. Vyzkoušejte difuzéry

Aromaterapie je skrytým pokladem, který přinese do vaší domácnosti vůni, ale zároveň je zbaví nežádoucích bakterií a virů. Pořiďte si difuzér a směs éterických olejů, které se o to postarají takřka na počkání. V dnešní době existuje na trhu řada skvělých designů, které navíc budou ozdobou vašeho obývacího pokoje, ložnice nebo koupelny.

Foto: Shutterstock

7. Staňte se pěstitelem rostlin

Rostliny umí víc, než jen vypadat ve vašem interiéru hezky. Mnoho odrůd má skvělé vlastnosti filtrování vzduchu, které vám mohou pomoci osvěžit vaši domácnost. Vhodnými rostlinami jsou například břečťan, lopatovec, hrnkové gerbery, dracéna nebo sansiviera. 

Foto: Shutterstock

8. Investujte do čerstvých květin

Čerstvé květiny jsou příjemným a přirozeným způsobem, jak provonět váš domov. Až si příště půjdete koupit květinu pro radost, zaměřte se na oblíbené odrůdy třeba vašeho parfému. Skvěle voní růže, jasmín, frézie, levandule nebo pivoňky. 

Foto: Shutterstock

9. Zapalte si vonnou svíčku

Podzimní období je přímo stvořené pro zapálení vonné svíčky. Nejenže tím zrelaxujete svoji mysl, ale ještě jí snadno a rychle provoníte celou domácnost. Neváhejte si vybrat nějakou zimní, abyste se naladili na atmosféru přicházejících vánočních svátků. Může vonět po vanilkových rohlíčcích, jako teplá vánočka, po kakau nebo chilli. Fantazii se meze nekladou! 

Foto: Shutterstock

10. Vrhněte se na pečení

Vůně linoucí se z trouby je ideálním způsobem, jak zahalit vaši domácnost do relaxační nálady a sobě otevřít nové kulinářské obzory. Už jste na podzim pekli banánový chlebíček nebo jablkový závin? Otevřete kuchařku a vrhněte se do jakéhokoliv gastro experimentu, který vás potěší. A nezapomeňte přidat hodně skořice, hřebíčku nebo badyánu. Vůně tohoto koření je prostě dokonalá! 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
4 Komentářů
 1. Petra Nav. 2 týdny ago

  Krásný … 🙂 Dneská už nám vonní doma pečené perníčky a pomalu dchají vánoce

 2. Tamara Schovancova 3 týdny ago

  Musím vyzkoušet

 3. Romana Mlynářová 4 týdny ago

  Pěkný článek, i při čtení cítím vůni svěžesti.

 4. Lenka Hudečková 4 týdny ago

  již nějakou dobu používám parfémy do prádla, a díky prádlu mi voní celý byt…. mám tu vůni moc ráda 🙂

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account