Světový den diabetu se slaví 14. listopadu na připomínku dne narození kanadského lékaře Fredericka Bantinga, který se podílel na objevu léčebných účinků inzulinu. Smyslem tohoto výročí je zdůraznit prevenci diabetu, ve které hraje klíčovou roli zdravý životní styl. Cukrovkou trpí téměř každý desátý Čech, a to nejčastěji diabetem 2. typu, který úzce souvisí s obezitou. O prevenci i o tom, jak bojovat se samotným diabetem, pokud už ho máme, jsme si povídali s výživovým poradcem programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan Lukášem Vránou.

Souvisí diabetes s nadváhou?

Diabetes je chronické metabolické onemocnění s vysokou morbiditou a mortalitou, které má různorodé příčiny vzniku – kromě životosprávy to mohou být autoimunita, genetika a další. Společným projevem je hyperglykemie vzniklá v důsledku absolutního či relativního nedostatku inzulinu způsobeného poruchou sekrece inzulinu. Mezi dva hlavní typy se řadí cukrovka 1. a 2. typu. Diabetes mellitus 1. typu je autoimunitně podmíněný, vznikající na základě neznámé příčiny. Diabetes mellitus 2. typu se vyznačuje poruchou sekrece inzulinu ne-autoimunitní povahy s různým podílem inzulinové rezistence. Pacienti s cukrovkou druhého typu tvoří poměrně různorodou skupinu, včetně lidí s normálním BMI. Přesto lze zjednodušeně říci, že 85–90 % případů souvisí s neadekvátním životním stylem a hlavní příčinou je nadváha a obezita.

Jak můžeme diabetu ideálně předcházet a je to vůbec možné?

Pokud se bavíme o diabetes mellitus 2. typu, pak pro většinu lidí je to právě udržování hmotnosti v normě. A čím dříve začneme, tím lépe. Zdravý životní styl by měl být vnímán jako něco standardního, ne jako stav, kdy děláme něco navíc po omezenou dobu.

Pokud už diabetes máme, docházíme samozřejmě pravidelně k lékaři a zahájíme předepsanou medikaci. Léčba spočívá i v dietě – jaký je žádoucí postup pro nováčky?

Jako žádoucí postup by se dala stanovit edukace pacienta lékařem s tím, že by měl být upozorněn na možnost remise diabetu. Tato informace se zejména v minulosti k pacientovi vůbec nedostala. Remise je v ideálním případě stav, kdy zjednodušeně vymizí příznaky cukrovky a pacient nemusí brát ani léky. Konkrétní definice obsahuje už hodnoty různých veličin, zejm. hladiny glykémie a glykovaného hemoglobinu.K tomuto cíli vede celá řada postupů, některé více a některé méně úspěšné. Různé postupy jsou také různě závažné pro samotného pacienta – od dietních opatření, přes medikaci až po bariatrickou chirurgii. Společným faktorem je ale snížení hmotnosti, zpravidla přibližně o 15 kg.

Jaké postupy lze k tomuto cíli využít?

Aktuálně známé možnosti remise nedávno popsala MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. I ona potvrzuje, že mezi nejúčinnější dietní opatření spadá použití LED, tedy low energy diet (to znamená nízkoenergetická nebo nízkokalorická dieta). Možností je více, může to být LED pomocí speciálních produktů, ke kterým patří studiemi ověřený program The 1:1 Diet (tzv. formula LED), pro jiného to bude třeba úprava stravy v podobě ketogenní diety a podobně.

S jakými jídelníčky se pracuje – stanovuje je lékař?

V rámci programu The 1:1 Diet jsou postupy stanoveny nejen s ohledem na energii, ale i s přihlédnutím k adekvátnímu příjmu bílkovin a mikronutrientů. Pokud chce pacient následovat tento postup, na celý proces dohlíží vyškolený poradce a postup je prováděn pod vedením ošetřujícího lékaře. Pokud by někdo přemýšlel o jídelníčku z běžných potravin, je nutné vyhledat lékaře, který ve spolupráci se svým vyškoleným nutričním terapeutem praktikuje i tyto metody. Bohužel se nedá říci, že je takovýchto lékařů většina, i když se situace pomalu v posledních několika letech zlepšuje.

V jaké fázi může pomoct výživový poradce?

Vyškolený výživový poradce může pomoci hned od začátku, je nutné si ale uvědomit, že pokud má pacient diabetes mellitus 2. typu, je přímo nutné vše řešit s ošetřujícím lékařem. Důvodem je vysoká pravděpodobnost úpravy dávek léků, případně i inzulinu.

Jaké to má výhody v případě onemocnění diabetem?

Výhody poradce jsou nejen při onemocnění DM2. Mezi hlavní výhody patří pravidelný systém kontrol (výrazné rozdíly v úbytku pod dohledem poradce popsala třeba klinická studie Droplet), motivace klienta, dohled nad postupem a měření pomocí bioimpedance (ohlídání, že se opravdu hubne tuková, a nikoliv svalová tkáň). V rámci programu The 1:1 Diet pak můžeme přidat ještě klinicky ověřený postup, metodiky zpracované lékaři a závěrečná fáze programu, kdy se neklade důraz pouze na samotnou redukci, ale klient se učí návykům k dlouhodobému udržení hmotnosti bez jojo efektu.

Můžete stručně popsat studii DIRECT a její výsledky?

Studie DiRECT je rozsáhlá multicentrická randomizovaná studie provedená na 306 pacientech

s diabetem 2. typu, uskutečněná v podmínkách běžné ordinace praktického lékaře. Tato studie zjistila remisi diabetes mellitus 2. typu celkově u 46 % účastníků v intervenční větvi po 12 měsících a u 36 % po 24 měsících od zařazení do studie. Ve skupině pacientů, kteří zhubnuli více než 15kg, bylo po prvním roce dosaženo dokonce 86% remise. V rámci této studie byly použity produkty a postupy, které jsou součástí Programu The 1:1 Diet.

Jaké výsledky můžete popsat ze své praxe s klienty, kteří se léčí s diabetem?

Aktuálně jednáme s několika klienty a lékaři o možnosti zpracování kazuistik z ČR. V mojí praxi se už několika lidem podařilo výrazně zlepšit diabetes mellitus 2. typu nebo i zastabilizovat glykémii při léčbě inzulinem.

 

Zdroj a foto: tisková zpráva, www.spolukiladolu.cz

 

Tagy:
1 Komentář
  1. Lenka Hudečková 2 týdny ago

    jasně, jen zdravá jídla, bez cukru. Dneska manžel pekl perník, říkala jsem mu, aby tam dal erytrocyl, stačily 2 lžíce…ani med jsme nedávali :-). Já to ještě nejedla, zítra si dám odpoeldne kousek ke kávě možná.

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account