Je tomu již dekádu, co Eliška Vyhnánková krotí sociální sítě a i vás může naučit, jak na to. Podobně proškolila více než 11 tisíc lidí a další tisíce lépe porozuměli on-line světu díky knize „Jak na sítě“, kterou napsala společně s kolegyní Michelle Losekoot. Ač se to nezdá, musela kvůli veřejnému vystupování zkrotit i svou introvertní povahu. O tom ale již více v rozhovoru, který tentokrát do oblasti sociálních sítí zabrousí jen minimálně.

„Eliška byla úplně první osobou, která pomáhala Ženám s.r.o. se sociálními sítěmi. Stála před deseti lety u jejich zrodu a ve stejnou dobu sama začínala podnikat. Během let pak mnohokrát spolu s Michelle pořádaly v našich prostorách kurzy a kdyby nepřišel Covid, potkávaly bychom se stále,“ vzpomíná Eva Čejková, s níž má Eliška v poslední době společnou ještě jednu věc, obě vyměnily kávu za matchu.

Introvertka a sólistka ve světě vyžadujícím pravý opak

Rozhodnutí začít podnikat představovalo pro Elišku opravdový bod zlomu, kterým je však ráda, že prošla. Jako volnonožec si totiž prý může zrealizovat cokoliv, co si vymyslí. „Mám štěstí, že se mohu věnovat tomu, co mě baví. Vlastně asi jediná věc, která mě baví a zatím jsem se jí v rámci podnikání nevěnovala, je jídlo,“ směje se Eliška. Jako podnikatelka už dnes cítí větší stabilitu, ale co se školení týče, bývá pokaždé nervózní, jakoby stále před lidmi poprvé. „Jsem velký introvert, takže mě kurzy hodně vyčerpávají. Na druhou stranu mě to ale hrozně moc baví,“ dodává. Hodně jí vyhovuje také skutečnost, že tzv. bojuje sama za sebe, což jí nutí vydat ze sebe maximum. Umí sice fungovat i jako týmový hráč, ale podle vlastních slov se pak více upozadí, zpohodlní a spoléhá na ostatní.

Foto: se souhlasem Elišky Vyhnánkové

Technologie nejsou špatné, ale mluvte o nich

Sociální sítě a technologie již pár let vnímá Eliška i z trochu jiného pohledu. Je totiž maminkou a s dcerou pomalu tuto oblast začíná také řešit. „Více prozatím téma děti a sociální sítě řeším s ostatními rodiči, ale s dcerou o tom také mluvím. To je asi to nejdůležitější, vzájemná komunikace. Nějaké zakazování příliš smysl nedává. Technologie jsou dobrá věc, jen dospělí musí umět vyvažovat emoční nevyzrálost dítěte a dávat pozor,“ doporučuje Eliška. Dceru vychovává s partnerkou, o níž říká, že je to nejlepší, co ji mohlo potkat. „Helena je mi velkou oporou a pomáhá mi s podnikáním. Je skvělá organizátorka, takže ty praktické věci jako třeba účetnictví bych bez ní nezvládla.“

Registrované partnerství má spoustu právních mezer

Hlavně i kvůli dceři začala být Eliška hodně aktivní v otázkách týkajících se LGBT+ komunity. Ačkoliv hodně lidí vnímá registrované partnerství podobně jako manželství, hlavně v právní úrovni tomu tak není. „Registrované partnerství například vůbec neřeší práva dětí. Kdyby se cokoliv stalo, tak z právního hlediska jsem vůči naší dceři cizí člověk,“ vysvětluje Eliška, proč je tak důležité, se touto oblastí zabývat. Dalším velkým tématem je pro Elišku morálka společnosti. „Chtělo by to větší osvětu, aby šla zase nahoru. Vše je hlavně o lidskosti.“

Žádný plán je nelepší

Eliška nerada plánuje, raději se nechá překvapit, co život do budoucna přinese. „Jen doufám, že se dál budu moci věnovat sociálním sítím, protože se stále vyvíjejí. A také bych se ráda opravdu pečlivě doučila angličtinu.“ Na druhou stranu má ale tak plný kalendář, že trochu toho plánování je zkrátka potřeba. „Kdybych neměla tak nabytý rozvrh, asi bych věci nedotahovala do konce. Hodně mě to posouvá,“ dodává.

Poslechněte si i další zajímavé rozhovory Talku (z)lomu. Na našem YouTube kanále nebo na Streamu jich najdete hned několik a další se již chystají. Vše si můžete poslechnout také jako podcast na různých platformách.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o. a Elišky Vyhnánkové

Tagy:
6 Komentářů
 1. EsterNováková 1 rokem ago

  V dnešní době je důležité myslet na životní prostředí a dřevěné firemní krabičky, které jsem si objednala nedávno na https://www.firemnikrabicky.cz/, jsou skvělým způsobem, jak toho dosáhnout. Nejenže vypadají lépe, ale také umožňují lepší identifikaci produktů, jelikož si na víko můžete nechat vypálit cokoliv. Hned první kousky, které jsem rozdala měly velký úspěch, takže už na firemníkrabičky nedám dopustit.

 2. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Zajímavý rozhovor:)

 3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  pěkný a zajímavý rozhovor, díky

 4. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  Inspirativní povídání.

 5. NelaVávrová 1 rokem ago

  jak já bych se řídila heslem nic neplánuj, nedokáži to, závidím.

 6. Pěkné povídání…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account