Přemýšleli jste někdy o investování? Možná ano, ale došli jste k závěru, že si něco takového nemůžete dovolit. Opak je pravdou, abyste získali pěkné zhodnocení, není třeba investovat horentní sumy. Jistě, pokud by se jednalo o nemovitosti, zlato či diamanty, tak se již pohybujeme ve vyšších částkách. Existují však i jiné možnosti. Stále populárnější, i když po malých krůčcích, se stává krypto.

Sbírka, kterou neztratíte

Svět krypta je pro většinu z nás dosti neuchopitelný. Když ho však propojíte s něčím, co známe asi všichni, vtáhne vás a budete ho chtít poznávat stále víc. Řeč je o sběratelství. Většina z nás někdy něco sbírala, ať už to byly známky, plyšáci nebo kartičky fotbalistů. A právě sběratelskými kartičkami se inspiroval projekt, který již ve světě není žádnou novinkou, u nás se ale teprve rozjíždí. Jedná se o NFT kartičky, které propojují umění, investice a sběratelství.

„Celá řada úspěšných umělců má své NFT kartičky. Když se tím začnete zabývat, zjistíte, že se prodaly za tisíce, statisíce i miliony dolarů, takže je to opravdu něco, co hýbe světem. Kartičky reagují na trend digitalizace různých odvětví. Já bych to přirovnal k tomu, co všichni známe z dětství, tedy známky či kartičky fotbalistů a hokejistů. Je to hodně podobné, ale přecházíme do digitálního světa, kde vám kartičku nikdo nemůže vzít, neztratíte ji, nemůže se vám poškodit a nemůže tak ztratit svou hodnotu. Naopak její hodnota roste a jsou s ní spojeny různé benefity. Pro celou řadu lidí představuje vlastnictví NFT karty investici a možnost podpořit svého umělce či osobnost,“ řekl k novému projektu Legacy NFT jeho zakladatel Luboš Říha.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

NFT průkopníci u nás a na Slovensku

Prvními osobnostmi, jejichž NFT kartičku si můžete pořídit, jsou Lucie Vondráčková, Blanka Matragi, Pavel Koukal a Miro Žbirka. Postupně však budou přibývat další, a to z různých oblastí včetně vědy. A jaké byly první reakce těch, kteří začali razit tuto digitální cestu u nás a na Slovensku?

Lucie Vondráčková se svěřila, že byla nejprve překvapená, pak potěšená a teď je opravdu pyšná. Blanka Matragi je ráda, že může být součástí trendů a doby. Meky Žbirka se již své kartičky nedožil, ale jeho žena prozradila, že by se mu určitě líbila. „Je to něco nového a Meky měl rád nové věci a internet. Navíc strašně dobře fungoval na sociálních sítích. Myslím si, že by ho to bavilo, také jako kluk sbíral kartičky. Pak je sbíral i náš syn David, měl například Jágra i s podpisem. Takže něco takového by se mu určitě líbilo, proto mě projekt zaujal a k tomu Mekyho výročí nedožitých 70 let se to hodí,“ uvedla Kateřina Žbirková.

O celém projektu pak více prozradila Klára Davidová, která se na něm a také edukaci v oblasti krypta podílí.

Jak jste se k projektu dostala? Vystudovala jste umění a ačkoliv toto do jisté míry je také uměním, tak se poměrně dost liší od toho, co známe z galerií.

Je to tak, vystudovala jsem bakalářský a magisterský obor dějin umění se zaměřením na muzeologii. Chvíli jsem v tomto oboru i pracovala, ale minulý rok jsem začala studovat ještě další obor. Dálkově v Paříži na obchodní škole. Jedná o současné umění se zaměřením na digitální umění, což je dnes nejprogresivnější forma umění. I spousta tradičních umělců již začala vytvářet digitální obrazy. Svět umění byl vždy hodně hmatatelný a fyzický, dnes se však začíná stále více digitalizovat. Když jsem pak minulý rok začala psát dizertaci na téma krypto umění a potřebovala nějakou případovou studii, vyhledala jsem si tento projekt pana doktora Říhy. Jedná se o krypto start-up, za nímž stojí jeho společnost D.I.C. (Diamonds International Corporation, pozn. red.). Následně jsem si s ním domluvila rozhovor a ihned po něm mi pan doktor nabídl práci, protože viděl mé nadšení pro tento obor. Důležité je říci, že umění a technologie nejsou dvě rozdílně entity, naopak se stále více propojují. Podle mě spousta tradičních umělců časem určitě začne i s digitálním uměním.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Takže už žádní staří mistři, ale nové digitální umění?

Dalo by se říci, i když samozřejmě i staří mistři mají obrovskou hodnotu. Jde ale o určitý tip umění, digitální umění je zase něco zcela jiného, je to současné umění. Třeba Picasso byl na začátku 20. století pro lidi naprosto šokující, neuměli jeho díla pochopit a přijmout je jako umění. Dnes je to podobně s digitálním uměním. Pro spoustu lidí je kontroverzní, mnozí říkají, že není umění. Naopak, dnes už se digitální umění prodává i v aukčních síních, v muzeích a galeriích po celém světě za miliony dolarů a v současné době už se považuje za naprosto validní formu umění. Dnes se tedy umění a technologie nevylučují. Jsem ráda, že mohu být u takového projektu, kde skrze NFT neboli non-fungible token, lidově můžeme říci i krypto či digitální umění, propojujeme nějaký umělecký odkaz dané osobnosti s jejími fanoušky.

Pro hodně lidí bude projekt asi dosti neuchopitelný, znají třeba kartičky s fotbalisty apod. V čem tkví výhody NFT kartiček?

Sběratelé NFT kartiček získávají spousty bonusů. Ke každé osobnosti přistupujeme individuálně a podepisujeme s ní specifický kontrakt, neboť každý má trochu jiné podmínky. Například Blanka Matragi má digitálních kartiček 70 a lidé, kteří si ji pořídí, se stanou členy takového Blančina privátního krypto klubu. Blanka se s nim bude třeba setkávat, brát je na workshopy, prohlídky, do dílen. Když to tedy shrnu, tak vlastník karty obdrží benefity, k nimž se běžný fanoušek nemá šanci dostat. NFT je určité propojení umění a komodity. Když si například zakoupíte kartičku Pavla Koukala, kulturisty, který je na začátku své slibné kariéry, podpoříte ho tak jako sportovce. Může si pořídit lepší vybavení, trenéra a podobně. Jakmile začne vyhrávat různé soutěže, tak jeho kartička diametrálně vzroste na hodnotě. Jak poroste jeho kariéra, tak souběžně s tím roste hodnota kartičky a tím i vaší investice. NFT kartička je tedy investičním artiklem, s nímž je možné i spekulovat.

Kartičky jsou tedy vydávány v limitovaných edicích?

Přesně tak. Například Lucka Vondráčková má kartiček 100, Pavel Koukal 250 a paní Blanka Matragi 70. Vždy se počet odvíjí od toho, o jakou se jedná kategorii a jaké bonusy pro fanoušky jsou nabízeny. Nechceme nikoho připravit o zážitky, proto mají některé osobnosti kartiček méně, aby se svým fanouškům mohly věnovat. Třeba u Lucky Vondráčkové je jedním z benefitů návštěva backstage a míst, kam se běžně fanoušci nepodívají. Není ale možné, aby těch lidí byly stovky, proto je počet omezen.

Tímto způsobem se prý dají podpořit i vědecké projekty?

Ano, do budoucna chceme podporovat nejen svět sportu a umění, ale také svět vědy. Rádi bychom podpořili například mladé vědce, kteří přicházejí s nějakým vynálezem či chtějí dělat výzkum, ale nemají na to prostředky. Skrze NFT kartičky je tedy můžeme podpořit a ve chvíli, kdy se vynález uchytí nebo výzkum významně posune, opět roste hodnota kartičky a tedy vaší investice.

Je možné nějak specifikovat, v jakých cenových hladinách se NFT kartičky pohybují?

Kartičky naší společnosti Legacy NFT se pohybují zhruba od 100 do přibližně nějakých 2 500 dolarů. Vždy záleží na dané osobnosti a s ní spojených bonusech. Kartičky jsou vhodné především pro lidi, kteří chtějí s konkrétní osobností chtějí vstoupit do takového krypto klubu. A samozřejmě také ty, kdo chtějí zhodnocovat svůj vklad. Kartička se jim neztratí, mohou využívat benefitů a navíc je to stále investice. Kdo nyní koupí kartičku za 500 dolarů, v horizontu třeba dvou let ji může prodat za 3 tisíce dolarů. U krypta roste hodnota vkladu velmi rychle a v tomto případě se její růst odvíjí také od toho, co umělec vytvořil, jakých úspěchů osobnost dosáhla.

Jakým způsobem probíhá výběr osobností, které se na NFT kartičkách objeví?

Pro první českou edici jsme chtěli vybrat tři osobnosti tak, aby byla zastoupena kategorie vizuálního umění, showbyznysu a sportu. Oslovení Blanky Matragi se nabízelo, neboť s panem doktorem Říhou spolupracuje již přes deset a velmi dobře se znají. U Lucie a Pavla vznikla spolupráce více méně náhodou. S Luckou Vondráčkovou jsme se potkali a zeptali se jí, jestli se zajímá o krypto. Nejprve vůbec neměla představu, co jí nabízíme. Když jsme jí ale vysvětlili vše kolem krypta, webu 3.0 a co to znamená pro budoucnost, byla nadšená a souhlasila se vstupem do projektu. Osobností již máme domluveno mnohem více a postupně budou vycházet další edice. Naším cílem je vytvořit takový velký krypto klub, který dnes ve světě je již běžnou záležitostí. V České republice však něco takového teprve vzniká.

Předpokládám, že NFT vzniklo v Americe?

Takové ty první a nejslavnější jsou z Ameriky, ale dnes například Dubaj, Saúdská Arábie nebo Asie jsou ohromně dopředu, všude letí talky o NFT a krypto měně, stále se pořádají konference na tato témata. Evropa je v tomto hodně konzervativní a stále trochu pozadu. I krypto je tady stále ještě v začátcích. Proto jsme rádi, že vlastně stojíme u zrodu tohoto trendu minimálně v České republice a na Slovensku.

Pokud by někdo chtěl tímto způsobem investovat, tak stačí jít na váš web?

Ano, na našem webu legacy-nft.cz si lze prohlédnout jednotlivé kartičky, v jakém množství vycházejí, co se s nimi pojí za benefity a kolik stojí. Rovnou si zájemci mohou vybranou kartičku zakoupit, platit je možné kartou i krypto měnou.

Pokud by měl někdo zájem investovat i do kartiček zahraničních osobností, je to možné?

Přes naši platformu nabízíme prozatím jen české a slovenské osobnosti, ale do budoucna bychom rádi šli i do světa. Není to snadné, protože většina umělců kryptu nerozumí a když jim řeknete, zda by do takové projektu nechtěli jít, vyděsí se. Podobně to bylo i s mým tátou. Když jsem mu řekla, jestli by nechtěl NFT kartičku, tak se naprosto vyděsil, že o tom nic neví. Je tedy těžké lidi přesvědčit, že se jedná o něco, co dává smysl. Většinou, když jim vše pak vysvětlíte, tak je to začne hrozně bavit a chtějí do toho jít naplno, což se nám stalo například s Luckou Vondráčkovou.

Takže tatínek (zpěvák Michal David, pozn. red.) nebude mít kartičku?

Pořád mu říkám, že by měl mít taky svoji NFT kartu, ale on je stará škola, člověk, který má rád hmatatelné věci, vše, na co si může sáhnout. Věci, které existují ve virtuálním prostředí, tak těm nerozumí, nevěří jim. U něj tedy ta cesta bude složitější. Když se mě třeba ptá, co v práci dělám, tak vlastně vůbec nechápe, o čem mluvím. Pro něj je to úplně jiný jazyk, takže doteď příliš mou práci nechápe. Ale snažím se mu to stále vysvětlovat, zvát ho na svoje přednášky, které k základům krypta vedu. Takže bude to u něj delší proces, ale myslím si, že až uvidí ten smysl a hodnotu, tak do toho s námi půjde.

Poslouchají ho různé generace, takže hlavně ta mladší by možná jeho kartičku uvítala.

Taky si myslím. Byl by to takový most mezi generací, která už v digitální době vyrostla a tou starší. Tak uvidíme, až táta uvidí, že má projekt odezvu a je dobrý, snad do toho také půjde.

Zmínila jste přednášky o kryptu. Může na ně přijít kdokoliv?

Určitě, probíhají v rámci dalšího start-upu, v němž se angažuji možná ještě víc než v Legacy NFT. Metalife.family poskytuje široké veřejnosti edukaci v oblasti digitálních příležitostí. Mnoho lidí se začíná zajímat o krypto investování, ale je velmi těžké se v této oblasti vyznat. Existuje sice spousty influencerů, ale nikdy nevíte, komu věřit. Vyskytuje se spousta klamavých a mylných informací, dokonce i na blockchainu. Proto vznikl tento projekt, opět zaštítěný společností D.I.C., v němž se snažíme lidi vzdělávat, dávat jim správné tipy na ověřené projekty, snažíme s jim říkat, jak efektivně investovat a neztratit v kryptu peníze. Chceme odbourat negativní konotace s kryptem spojené a dát lidem možnost tomuto světu porozumět. Věřím, že když budou mít ty správné informace, uvidí na digitálním prostředí to pozitivní.

Strach z toho, aby nenaletěli, je právě možná tím, co lidem brání více se v kryptu angažovat. Navíc, jak jste zmínila, najít důvěryhodné informace není snadné.

Tak to je, bohužel, ale snažíme se o změnu. Ve firmě máme nezávislé špičkové analytiky z celého světa, schopné IT analytiky, kteří v tom žijí ve dne v noci a odvádějí úžasnou práci. Oni už vyrostli v digitálním prostředí a dodávají nám analýzy a edukaci, které my pak můžeme předávat dál.

Za sebe musím říct, že jsem také dřív nesnášela digitálno. Patřím k těm retro lidem, kteří si raději než digitální knihu vezmou klasickou. Mám ráda tu jejich vůni. Dlouho jsem odolávala digitálnímu světu, ale ve chvíli, kdy jsem začala studovat současné umění, změnilo se to. Přednášeli nám experti z celého světa na krypto umění, takže jsem získávala ty pravé zdroje a informace, které mi otevřely digitální svět a osvětlily, o čem vlastně je. My se toho často bojíme, protože si říkáme, že nás to oddělí od reálného světa. Jakmile ale člověk digitálnímu světu a kryptu začne opravdu rozumět a efektivně jej využívat, může to být obrovsky přínosné pro všechny z nás.

Takže se dá říci, že jste v tom našla? Nebo bude spíš proplouvat mezi tím tradičním a digitálním uměním?

Nejsem rozhodně typ digitálního člověka, který by to miloval. Naopak miluji archivy a staré věci, proto jsem studovala historii umění. Vždy jsem měla pocit, že také patřím do jiné historické éry. Ale v tomhle jsem se opravdu našla, protože vidím, že to má smysl a je v tom budoucnost. Řekla bych, že je ve mně z velké části ten starý svět, miluji staré obrazy, historii, jsem takový retro člověk, který se rád vrací do minulosti, ať už skrz umění nebo knihy a příběhy, to ve mně je. Digitální svět je pro mě novější záležitostí, ale nechci to nějak rozdělovat. Podle mě stejně jednou všichni budeme žít ve světě, kde bude digitálno propojeno s fyzičnem. Obojí je důležité a mělo by to jít ruku v ruce, ne proti sobě.

Foto: Shutterstock a se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
5 Komentářů
  1. NelaVávrová 2 roky ago

    zajimavé, ale bohužel mi to nic neříká.

  2. Toto je oblast, které absolutně nerozumím.

  3. Ellie 2 roky ago

    Zajímavé, zatím jsem o této možnosti neslyšela. Ale článek mě nadchnul a určitě si zjistím více infomací.

  4. MichaelaHoráková 2 roky ago

    Mě tohle nikdy nepřesvědčilo, abych se do toho pustila.

  5. EvaVymazalová 2 roky ago

    jsem ráda, že se o NFT začíná více mluvit, nejsem si jistá jak na kartičky budou reagovat lidé, kteří o tom nikdy neslyšeli ale určitě je to hezký první krok, držím palce.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account