Litovali jste někdy svého rozhodnutí zkrátit nebo obarvit si vlasy? Ať už uvažujete o zkrácení o pár centimetrů, mikádu, změně barvy nebo dokonce o krátkém účesu (ano, krátké vlasy teď zažívají obrovský návrat a patří na špičku vlasových trendů pro rok 2023), jde o razantní krok, u kterého nikdo nechce, aby dopadl špatně. Proto jsme pro vás s vlasovými specialisty dali dohromady rady, jak zajistit, že z kadeřnického salonu odejde bez lítosti (a naopak s nadšením) nad novým účesem. 

9 tipů, díky kterým nebudete litovat, že jste se rozhodli pro krátké vlasy:

Foto: Shutterstock

1. Vyberte si správný čas

Na internetu najdete nespočet memes, které vám humorným způsobem naznačují, že během složitějšího a frustrujícího období, není dobré dělat velká rozhodnutí. Pokud zrovna procházíte stresující érou v práci, ve vašem vztahu nebo na vás působí retrográdní úplněk, pravděpodobně není nejlepší čas rezervovat si vaši návštěvu u kadeřníka a chtít kompletně změnit svůj účes. Proč? Přestože ostříhání nebo obarvení vlasů může být symbolické gesto, které vás bude navádět posunout se dál, většinou skončí jen dalším přívalem slz. Daleko lepší je počkat až se vaše emocionální horská dráha uklidní a vy budete na změnu připravena se vším všudy. Jako dobrý kompromis můžete se svým kadeřníkem zastřihnout konečky, vymyslet chytré vrstvení kolem kontur obličeje nebo lehce zesvětlit pomocí přelivu. 

Foto: Shutterstock

2. Jeden obrázek vydá za 1000 slov (ale buďte konkrétní)

Každý článek o vlasech (v historii všech článků o vlasech), vám řekne, že mít konkrétní představu se vyplácí. Ale daleko důležitější je popsat kadeřníkovi to, co se vám na obrázku líbí a najít společně variantu, která bude fungovat k vašemu tvaru obličeje i osobnosti. Když se podíváte na obrázek střihu nebo barvy, kterou jste si vybrali, zeptejte se sami sebe: „Co se mi na obrázku vlastně líbí? Konkrétně?“ … a přesně to pak řekněte svému kadeřníkovi.

Foto: Shutterstock

3. Kompromis je alfou a omegou úspěchu

Proběhla vaše poslední dramatická vlasová změna v roce 2000, kdy jste chtěla, aby vaše vlasy vypadaly jako ty, co má Meg Ryan ve filmu Zavěste, prosím? Jenže od té doby uteklo už spoustu času a paměť má tu nebezpečnou vlastnost, že zapomíná všechno špatné. Přestože tehdy vaše vlasy dopadly skvěle, hned týden na to jste zjistili, že vám jejich úprava trvá asi 100 x déle než u původního účesu. A že na takový perfektní styling prostě nemáte ve svém běžném životě čas. Takže postupem času jste si nechali vlasy dorůst. Jenže teď opět přišla vaše nálada zkracovat! Skvělé! Zapátrejte ve vzpomínkách na dobu, kdy jste kratší vlasy měli a snažte se uvědomit si, proč jste si je nakonec zase nechali dorůst. A všechny tyto informace pak předejte i svému kadeřníkovi. Definitivně najdete kompromis, který vám zaručí, že vaše vlasy budou krátké, božské a navíc snadno upravitelné. 

Foto: Shutterstock

4. Buďte samy sebou 

Pro každého kadeřníka je při tvorbě vaše nového (a drasticky jiného) účesu vždy nejdůležitější poznat vaši osobnost. Pokud k němu chodíte už dlouho, nebude to pro něj problém. Pokud však chcete vsadit na někoho nového, snažte se přijít do salonu oblečená tak, jak vypadáte běžně. Možná se vám to bude zdát jako maličkost, ale pokud se na návštěvu nového salonu obléknete příliš formálně, přestože většinu času trávíte v teniskách, může kadeřník nabýt dojmu, že vaše vlasy by také měly být více formální, i když opak je u vás pravdou. 

Foto: Shutterstock

5. Poslouchejte svého kadeřníka

Možná vás vaše dlouhé vlasy už nudí a máte pocit, že teď je ideální chvíle pro jejich zkrácení. Připravte se však na to, že vás možná kadeřník požádá, abyste si vlasy ještě trošku nechala dorůst. Proč? Například proto, že většina krátkých střihů je sestříhaných sestupně a proto na začátku kadeřník potřebuje výchozí prostor v podobě stejně dlouhých vlasů. Vaše ofina nebo příliš zkrácené boky by jeho práci mohly dramaticky ovlivnit. Poslechněte proto jeho rady a dejte si ze změnou ještě chvilku na čas. Vyplatí se vám to!

Foto: Shutterstock

6. Jděte „nakrátko“ po etapách

Jakkoliv vzrušující může být dramatická změna účesu, pokud si nejste na 100 % jisti a máte tušení, že byste svého rozhodnutí mohli litovat, vsaďte na variantu zkracování postupně. Domluvte se s kadeřníkem a zkuste nejdříve ostříhat vlasy do mezifáze (například mikáda) a užijte si svůj nový vzhled a pocit krátkého střihu. Pokud se v něm budete cítit skvěle, není důvod, proč příště opět nevzít nůžky do rukou. 

Foto: Shutterstock

7. Vezměte v úvahu kvalitu svých vlasů a rysy obličeje

Existuje univerzální krátký, střední a dlouhý styl vlasů, který většině žen sedne. Všechno je to o správném tvaru, který vylepší vaše nejlepší rysy v obličeji a zároveň vezme v úvahu kvalitu a hustotu vašich vlasů. Pokud máte vlasy jemné, těžko docílíte hustého mikáda. Naopak ty s bohatou hřívou mohou mít zase s úpravou krátkého účesu větší problémy. Všechno ale vyřeší odborné zkušenosti kadeřníka a správné stylingové přípravky. 

Foto: Shutterstock

8. Buďte sebevědomé

Pokud máte delší dobu dlouhé vlasy, pamatujte na to, že ty krátké vám mohou způsobit pocit zranitelnosti a odhalení. Dlouhé vlasy totiž z psychologického hlediska fungují jako taková přikrývka. Připravte se na to, že na drasticky kratší účes si budete muset zvyknout. Možná den, možná týden, možná měsíc… ale nakonec ho budete milovat!

Foto: Shutterstock

9. Vždy se můžete vrátit do kadeřnického salonu

Pro každého kadeřníka je tou nejhorší věcí v životě, když se klientovi nebo klientce nelíbí nové vlasy. Na druhou stranu, každý takový problém má svoje řešení. Odešla jste ze salonu a jste v rozpacích? Dopřejte si den nebo týden na sžití se s novým účesem a pokud stále nejste spokojená s výsledkem, neváhejte se do kadeřnického salonu vrátit a řekněte své pocity kadeřníkovi. Už jen samotná promluva o problému vám uleví. A věříme, že správný profesionál se postará úpravami o to, abyste ze svých vlasů měla radost. 

Jaký krátký účes vybrat?

Načerpejte inspiraci na ty nejlepší krátké střihy a nebojte se vzít nůžky do ruky (tedy váš kadeřník, samozřejmě!)

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
7 Komentářů
 1. Michaela Spalovská 1 rokem ago

  Špatný účes samozřejmě nepotěší, ale vlasy zase dorostou. 🙂

 2. MartinaBěhalová 1 rokem ago

  Na kadeřnici jsem ještě neměla štěstí, pokaždé mi řekla ,že tento účes pro mě není a ostříhala mi vlasy podle svého. Tak jak stříhá všechny.

 3. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  Byla mi doporučena kadeřnice, a jsem spokojená.

 4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Nosím už pár let krátké vlasy a jsem spokojena 🙂

 5. Nějak moc toto neřeším, už asi 25 let chodím u nás na maloměstě k jedné kadeřnici, pravidelně několikrát do roka a jsem spokojená. Ceny má nesrovnatelně nižší, než jsou v dnešních moderních salonech a výsledek nebude o tolik odlišný.

  • NelaVávrová 1 rokem ago

   Párkrát jsem zašla v Praze do kadeřnictví a odešla jsem bez výplaty. Máte naprostou pravdu. Takže za kadeřnicí dojíždím i xxx km, prootže to stojí za to… Výsledek je stejný ba naopak kvalitnější, hezčí..Levnější a navíc mě neodflákne jak v Praze, kde si naberou co nejvíce klientek…

 6. NelaVávrová 1 rokem ago

  Většina kadeřníku právě nesnaší, že ukážete na obr. a řeknete, takhle bych to chtěla. Bohužel to jsou vždy upravené fotografie, nasvětlené a realita je jiná 🙁

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account