Znáte to, diář plný povinností a vy nevíte, kam dřív skočit. Využíváte všechny vychytávky na organizaci času, máte nainstalované nejnovější aplikace, které vám mají pomoci utřídit si čas, ale stále nestíháte. Ženete se někam a mít čas pro sebe je zatím jen vaším zbožným přáním.

Vedete tým lidí, staráte se o rodinu a nezbývá vám čas na sebe a na partnerský život. Je skvělé, když vás práce baví. Rodina je pro vás radostí a prací zároveň. Abyste dokázala dlouhodobě fungovat, potřebujete ve svém nabitém kalendáři čas i pro svoje osobní zájmy. Jak ale zvládat všechno důležité a mít i čas pro sebe?

Plánujte si svou práci a volný čas efektivně

Prvně se zkuste zastavit a zamyslet se nad smyslem toho, co děláte. Přemýšlejte dál a zamyslete se nad tím, jakou roli chcete ve společnosti (nejen vaší firmě) zastávat. Řekněte si, čeho chcete dosáhnout, jak chcete, abyste svůj život žila. Kým chcete být. Chcete si svůj život užívat, nikoliv jen žít?

Osobní výkonnost

Naše osobní výkonnost během dne kolísá, a to se projevuje na množství a kvalitě práce, ale také v množství energie, kterou na práci potřebujeme a kterou následně máme pro sebe a své blízké. Většina manažerů, se kterými jsem mluvila mi řekla, že jim to nejvíce myslí dopoledne. Hlava je po spánku odpočatá a ještě nezahlcená denními aktivitami.

Přesto se stále setkávám s tím, že dopoledne se řada z nich věnuje aktivitám, které by počkaly do odpoledne. Věnují se vyřizováním e-mailů, nechají si do svých diářů dávat schůzky, nebo s úmyslem upevnění vztahů klábosí s kolegy a k důležité práci se pořádně nedostanou.

Je ale možné, že váš denní rytmus je jiný. Zkuste si sama vypozorovat, kdy vám to nejlépe myslí a kdy se nejvíc soustředíte. Během dne máme asi jen 2-3 hodiny, kdy nám to opravdu nejlépe myslí. Tak ať je jednoduše nepropálíme.

Vysledujte svou energetickou špičku! Na tuto dobu si naplánujte nejsložitější, nejtěžší a nejdůležitější úkoly. Naopak na chvíle, kdy jste v útlumu a nejvíc rušeni, dělejte jednoduché a rutinní činnosti, jako je třeba odpovídání na e-maily nebo kávu s kolegou.

  • Vymezte si v době, kdy vám to nejvíce myslí, čas na “přemýšlení” a  kreativní práci.
  • Tuto dobu maximálně využijte, nenechte se rušit a udržujte pozornost na vyčleněný úkol.
  • Jestliže jste na manažerské pozici, vaše pracovní aktivity si z velké míry řídíte právě vy sama. Mějte na paměti vaši přidanou hodnotu, pro kterou jste na své pozici, a nesklouzávejte k mikromanagementu.

Pracovní schůzky

S vědomím vaší výkonové křivky si plánujte i schůzky. Ne vždycky to jde. Někdy se potřebujete přizpůsobit času svého šéfa, zákazníka nebo doktora. Pokud je to ale jen trochu možné, tak si váš nejproduktivnější čas nechte bez operativních schůzek.

V případě, že máte v diáři jednu náročnou schůzkou za druhou, nejenže na té poslední už vám může ledacos uniknout, ale sebere vám to energii na zbytek dne, který máte pro rodinu a pro sebe. Myslete tedy na to, že i v tomto případě platí, že méně znamená více. Při plánování schůzek mějte na zřetel jejich náročnost.

Plánujte strategické schůzky, kde máte nezastupitelnou úlohu, ostatní zvládnou i vaši kolegové. Veďte meetingy tak, aby byly konstruktivní a věcné, zbytečně se neoddalujte od tématu. Vždy se držte harmonogramu. Pokud se stane, že vyvstanou další důležitá témata, připravte je na další setkání.

Strategické schůzky si neplánujte na konec pracovní doby. Za prvé, ke konci dne vám to po celém dni s největší pravděpodobností už nemyslí tolik co ráno, když máte ještě čistou hlavu. Za druhé, budete zbytečně nervózní z toho, že už potřebujete včas odejít domů.

Rodina a osobní život

Určitě nezapomínejte sama na sebe a svou rodinu. To, že si musíte vybrat mezi rodinou, nebo úspěšnou kariérou, je mýtus. Můžete mít obojí a být spokojená a šťastná.

Průzkumy ukazují, že spokojený rodinný a osobní život ovlivňují náš pracovní život pozitivně. Zvládnout kariéru i vyrovnaný rodinný život začíná uvědoměním si toho, kdo jsem a kým chci být. Měla jste před narozením vašich dětí práci svých snů? Vypracovala jste se na vedoucí pozici a teď si říkáte, jak to všechno s dětmi zvládnout, abyste ve své práci snů mohla pokračovat?  Kam chcete směřovat? Co vám bude vyhovovat? Jaké máte představy?

Nezastupitelnou úlohu v našem každodenním životě mají chvíle odpočinku a vlastních zájmů. Někdo maluje, jiný poslouchá muziku, běhá, nebo se schází s přáteli. Tyto chvíle si plně užijte a nemyslete při nich na práci. Plný mentální odpočinek vám dodá potřebnou energii do plného pracovního nasazení.

Jak tedy zvládat všechno důležité a mít i čas pro sebe? Vytyčte si své cíle v pracovním, osobním a rodinném životě a pracujte na nich zároveň. Dosáhnete tak spokojenosti v plnohodnotném životě.

Přejete si dokázat skloubit vaši náročnou pracovní roli s rodinou a časem sama pro sebe? Pomohu vám. Eva Weberová, koučka ambiciózních lídrů.

Foto: Shutterstock

Tagy:
3 Komentářů
  1. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Za mě je taky důležité si uvědomit, že ne všechno musí člověk zvládnout sám a někdy je nějaká práce zkrátka nad jeho limity. Já jsem takhle musela změnit zaměstnání, které bylo sice dobře placené, ale šéf na mě nahrnul práce, kterou by nezvládli ani dva lidi, takže to ve finále “smrdělo” syndromem vyhoření. Nakonec jsem mrkla na https://www.hitprace.cz/ na nabídky nové práce a začala jsem chodit po pohovorech. 🙂 A od té doby spokojenost.

  2. Hanka Vránová 2 roky ago

    No, ne vždy je to jednoduché. To z vlastní zkušenosti můžu potvrdit. Co se ale týče práce, tak se snažím čím dál víc pracovat efektivněji a díky tomu mám i více volného času. Jediná věc, která mi v té efektivitě občas trochu brání je můj počítač, který je už dost zastaralý. Právě proto přemýšlím nad tím, že bych si koupila nějaký rychlejší. Hodně se mi zalíbil jeden, který mají tady: https://www.tera.cz/repasovane-notebooky_c1357566.html

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account