Světový den poezie je tady! Organizace UNESCO ho vyhlásila roku 1999 a jedním z hlavním cílů tohoto svátku je podpora a návrat k tradici ústního přednesu básní, výuce poezie a obnovení dialogu mezi představiteli básnického umění. Já osobně miluji knihy s básněmi, zvláště když hledám inspiraci nebo procházím smutným obdobím. Právě díky básním mám pocit, že všechny ostatní problémy se zdají být o něco méně tíživé a v básních mnohdy najdu nový úhel pohledu. Baví vás číst básně? Pokud ano, pak určitě neváhejte číst dál… Tyto knihy by rozhodně neměly chybět v žádné (nejen) ženské knihovně. 

Jaké knihy básní si zamiluje každá žena?

Foto: archiv

Chodí v kráse: cesta žen v básních, Caroline Kennedy

Toto je jedna z prvních knih básní, které jsem si koupila, a i po mnoha letech se k ní moc ráda vracím. Podle mě by si ji měla přečíst každá žena. Jedním z důvodů, proč ji miluji je, že nabízí širokou škálu básníků, což vám umožní zjistit, jaké styly poezie máte máte nejraději. Je také rozdělena do různých sekcí pro různé části vašeho života: láska, milování, rozchod, svatba, přátelství a mnohé dalších. 

Dalším důvodem, proč tuto knihu miluji, je to, že ji připravila Caroline Kennedy. Ke knize napsala krásný úvod: „Ženy byly vždy středobodem světa poezie – v průběhu historie jsme byly její inspirací a v poslední době jsou právě ženy autorkami těch nejhlubších děl.“ Je to nádherná knížka, které si vážím a mnoho let ji mám stále na nočním stolku.

Foto: archiv

Mléko a med, Rupi Kaur

Jsem si jistá, že většina z nás o indicko-kanadské básnířce Rupi Kaur určitě slyšela nebo minimálně její knihy viděla na pultech knihkupectví. Mléko a med byla její první vydaná kniha poezie a oslovuje všechny ženy v mnoha životních etapách. Koneckonců důkazem je i to, že kniha patří mezi bestseller New York Times číslo jedna.

Sbírka básní a krátké prózy píše o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět.

Foto: archiv

Dopisy mladému básníkovi, Rainer Marie Rilke

Toto je pravděpodobně jedna z nejslavnějších knih básní, která kdy byla napsána. Rilke byl lyrický básník, který žil v letech 1875 – 1926, a tato kniha se skládá z jeho korespondence s mladým studentem vojenské akademie. Rilke „vyjadřuje své nejosobnější vhledy do vztahu umělce k životu… a jak impuls k umělecké tvorbě může a měl by být zdrojem trvalého a stále se rozvíjejícího štěstí pro ty, kteří se nemohou stát umělci.“

Jako milovnice umění a někdo, kdo je hluboce spojen s uměleckou kreativitou, mám pocit, že Rilkeho postřehy mluví tak nějak přímo ke mě. 

Foto: archiv

Srdce mluví: sbírka moudrosti pro lepší život, Cleo Wade

Cleo Wade je další umělkyně a básnířka, kterou můžete dobře znát nejen ze sociálních sítí, ale také z pultů knihkupectví. Jednu z jejích básní, kterou jsem našla na Pinterestu, jsem si dokonce nechala vytisknout a už léta ji mám ve své ložnici. Nejlepší způsob, jak objevit její práci je právě kniha Srdce mluví. 

Básnířky slova jsou vždy inspirativní a miluji, že posláním této knihy je pomáhat čtenářům žít lepší život. Zde je jedna z mých oblíbených částí z knihy, abyste si udělali lepší představu o jejím stylu psaní: „Jen přátelské připomenutí: nic na vás nemá chybu. Jste darem a jste zde z nějakého důvodu. Zasloužíte si zabrat své místo ve světě, který vás potřebuje!“

Foto: archiv

Devotions, Mary Oliver

Mary Oliver je dalších z mých oblíbených básnířek, takže v mém seznamu rozhodně nesmí chybět. Kniha Devotions je sbírkou Mary spisů za posledních 50 let. V knize najdete přes 200 básní, které datuje až k roku 1963. Mohu vás však ujistit, že by obstály ve zkoušce času i dnes.

Tato kniha poezie se stala bestsellerem New York Times a dokonce se dostala i do výběru nejoblíbenějších knih slavné americké moderátorky Oprah Winfrey. Na psaní Mary Oliver se mi nejvíc líbí, že je do značné míry o pozorování světa a jejím vnímání toho, jak je jedinečný. 

Foto: Shutterstock, archiv

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
1 Komentář
  1. Básně mám ráda.

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account