Překonání ztrát a výzev v podnikání: Příručka pro těžké časy

Jednou se zadaří, jednou ne. Rok 2009 byl nejenom pro mne rokem plným změn. Na mou firmu dopadla plnou vahou ekonomická krize. A byl to rok, který firmě přinesl první „ztracený“ milion. První problémy začaly s odchodem velkých firem, které se v té době soustředily na optimalizaci nákladů a marketing či personalistiku považovaly za věci, bez kterých se mohou obejít. Věděla jsem, že musíme najít cestu, jak odchody gigantů překonat.  Rozhlíželi jsme se a přemýšleli nad tím, které firmy a v jakých oblastech na krizi profitují. Zaměřili jsme se na ně a získali další klienty.

Pak ale přišla další rána. Řada našich klientů se dostala do insolvence a peníze za zakázky jsme už nikdy neviděli. Tu 300 tisíc, tu 200 tisíc. Ale ani to nebyl konec. Podnikáte-li jako společnost s.r.o., platí pravidlo, že se „zdaňují i nerealizované zisky a neuhrazené pohledávky“. To v praxi znamená, že jsme z neuskutečněných příjmů museli odvést do státní kasy daň z přidané hodnoty (DPH). A právě DPH je něco, co se špatně dostává zpět. A protože jsme nestihli uhradit DPH do 25. dne v měsíci (oficiální termín platby DPH), stát nám naúčtoval za pozdní platbu nemalé penále.

Můj první „prodělaný“ milion byl na světě. Jak mi bylo? Znáte ten známý cimrmanovský bonmot o českém vojsku, jež přijde na pomoc, až bude nejhůř? „Nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř,“ říká nepříliš optimisticky kronikář a rytíř Smyl Flek z Nohavic v legendární cimrmanovské hře Blaník. A já k tomu dodávám, že jsou dny, které je potřeba pouze přežít. Mohla bych počítat, co vše se za to dalo pořídit, kde by firma mohla být, ale na druhou stranu – to bych dnes nemohla přeci psát tuto kapitolu. A kdybych o ty peníze nepřišla tenkrát, tak by tato zkušenost třeba přišla později a těch nul tam mohlo být ještě víc.

Vždycky jsem se snažila být pozitivní, ačkoliv to bylo mnohdy těžké. Ale nic není tak horké, jak se to uvaří, a my jsme i přes všechny problémy zakončili účetní rok v zisku. Získali jsme totiž velké zakázky a ztráty se pokryly.

Co mě tedy tento rok naučil?

NAUČTE SE ŘÍKAT NE – je-li třeba šetřit, hlídejte každou korunu; všechny žádosti na nákup a pořízení majetku požadujte písemně a nebojte se říci NE.

UDRŽUJTE PRAVIDELNĚ FINANCE POD KONTROLOU – při pravidelných týdenních poradách vyžadujte od jednotlivých vedoucích svých sekcí/provozů přehled pohledávek a závazků + plán k fakturaci.

OVĚŘTE SVÉ ODBĚRATELE VČAS – podívejte se na centrální registr dlužníků, burzu pohledávek; pokud pohledávka stále roste, omezte nebo úplně zastavte další dodávky služeb či zboží; v dnešní době můžete pohledávky i pojistit.

UZAVÍREJTE PÍSEMNÉ DOHODY – vždy a za každých okolností na každou zakázku uzavřete objednávku či vyžadujte zálohu bez ohledu na to, zda je to váš přítel či dlouhodobě stabilní a platící klient.

NEČEKEJTE, AŽ POHLEDÁVKA ZESTÁRNE – nechte si od dlužníka dluh písemně přiznat, zkuste se domluvit na splátkovém kalendáři, pošlete mu předžalobní upomínku, zveřejněte jeho jméno na internetu; případně můžete pohledávku vůči němu prodat, domluvit se s bankou na faktoringu, najmout si inkasní agenturu, nebo ho poslat rovnou do konkurzu. 

USPOKOJTE ZAMĚSTNANCE I V DOBĚ KRIZE – telefon a notebook jsou dnes na vyšších pozicích samozřejmostí; finanční bonusy můžete nahradit například příspěvky na pojištění, výukou jazyků, příspěvky na kulturní či sportovní akce či více dní dovolené.

NEVĚŘTE HEZKÝM ŘEČEM – pozor na tzv. „umělce se slovy“, kteří jsou schopni vás opít i rohlíkem; v českém byznysu je jich bohužel hodně, nemají žádný charakter a nikdy nebudou litovat toho, že nedodrželi, co vám slíbili.

BUĎTE KREATIVNÍ – a přizpůsobte se aktuální situaci, buďte pro svůj tým i v těžké době inspirativní, aby byl nadále produktivní.

BUĎTE HOUŽEVNATÍ – hledejte stále nové příležitosti a cesty, pokud ty staré nefungují; buďte ctižádostiví a připraveni rychle reagovat na změny a poptávku trhu.

VYDEJTE MÉNĚ, NEŽ JSTE PŘIJALI – myslete na budoucnost a nikdy neutrácejte více, než jste přijali; točí-li vaše společnost hned od počátku velké obraty, je to těžké, myslete ale na to, že obrat není zisk a vaše finanční potřeby se budou v průběhu života měnit.

Text je použit z knihy Úspěch měřím štěstím, redakčně kráceno, vydala Mladá fronta 2013.
Autorky aa zdroj: JItka Skalická, Eva Čejková Vašková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account