Návod na zvládnutí úzkosti: Relaxační techniky a síla pozitivního prostředí

V prvním díle Jak poznat, že trpím úzkostí jsme si řekli něco o tom, co je to úzkost, jaké má projevy a jak vzniká. Dnes se zaměříme na řešení. 

Jak s úzkostí pracovat

Úzkost můžeme ovlivnit na stejných úrovních, jako vznikla.

V psychické oblasti můžeme pracovat na sebevědomí, sebedůvěře, schopnosti zvládat stres, odvaze, zpracování nepříznivých minulých zážitků….

V sociální sféře nám jistě prospěje, pokud se začneme postupně obklopovat lidmi, kteří nám fandí, podporují nás, dodávají nám sebedůvěru.

Celý proces může podpořit i prací s tělem. Relaxačními technikami lze zpětně obnovit porušenou rovnováhu nervového systému, a tím i celého organismu. Možná jsou dechová cvičení nebo autogenní trénink, jóga a další relaxační a meditační techniky.

Doporučuji přístupy kombinovat, tedy pracovat jak s tělem, tak na duševní úrovni.

Doporučení

Po vyloučení organické příčiny (tedy hmatatelné nemoci těla) je třeba si připustit, že původ bude nejspíše psychický. Už jen to je obrovský krok vpřed. Nestanete se tím o nic horší než druzí, naopak rázem vyrostete a budete mít poprvé skvěle nakročeno k tomu, abyste se svým trápením definitivně zatočili. Buďte na sebe za takové poznání pyšní.

Rozhodněte se, že vezmete život do vlastních rukou a něco s tím uděláte.

Nesnažte se strach zcela vyloučit ze svého života, přijměte strach jako kamaráda, který vám může pomoci pochopit svůj život, ukázat správnou cestu a hnout se z místa. Je velmi pravdivé, že čemu se bránice, to přetrvává.

Snažte se vypozorovat, kdy vaše nepříjemné stavy mizí, nebo v minulosti mizely, pozorujte, co vám dělá dobře, kde na své obtíže zapomínáte a zařaďte jich do života o to víc. Mně osobně funguje poslouchání hudby, zpívání si, přesazování kytek. Obecně tedy funguje dělat jakoukoli činnost, která vás baví a která zaměstná váš mozek. Mně osobně také pomáhá být v přítomnosti pozitivně naladěných přátel.

Natrénujte si některou z relaxačních technik a denně ji používejte jako prevenci i ke zvládnutí aktuálního úzkostného stavu. Do ničeho se ale nenuťte, prostě si vyberte, co Vám osobně dělá dobře. Možností máte nepřeberně. Navíc je velmi příjemné setkávat se třeba na kurzech jógy s dalšími podobně naladěnými lidmi.

Pokud si nejste schopni pomoci sami, velmi doporučuji vyhledat pomoc odborníka, vaše cesta pak může být daleko příjemnější i kratší.

Ze srdce vám přeji šťastnou cestu, s láskou Kristýna

Pokud máte pocit, že zrovna já jsem tím pravým průvodcem na Vaší cestě, přijďte na vstupní konzultaci do mé koučovny v Pardubicích.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account