229

Když byla Ivana Štěrbová na rodičovské dovolené s prvním dítětem, podařilo se jí sehnat malý pracovní úvazek tak, aby si přivydělala a hlavně zaměstnala hlavu něčím trochu jiným, než je mateřství. S druhým dítětem takové štěstí neměla, nakonec to ale vůbec nebyla smůla. Právě díky tomu získala odvahu, pustila se do podnikání a pracovní místo si vytvořila sama.
„Na začátku bylo hledání toho, co umím tak dobře, aby mi za to lidé byli ochotni zaplatit. Léta praxe v oblasti personalistiky jsem přetavila na pomoc ostatním právě v této oblasti – věnuji se koučinku a kariérnímu poradenství – můžete se mnou vyzkoušet třeba modelový pohovor, kdy vám poskytnu cennou zpětnou vazbu. Nevěřila byste, jak často lidé zapomenou prodat to, co doopravdy umí!“ vypráví s úsměvem Ivana.
Až do druhé rodičovské dovolené neměla s podnikáním zkušenost – znala jen pocity zaměstnance. Co si z nich dnes vybaví a jak by je porovnala s tím, co teď poznala? „V zaměstnání mě hodně deprimovala nepružnost a nedostatek flexibility v pracovní době. Když bylo hodně práce, pracovala jsem i 12 hodin denně, když jí bylo málo, stejně jsem musela sedět za stolem,“ popisuje Ivana to, co jí na pozici zaměstnance vadilo nejvíce.
Co vidí naopak jako výhodu? „Flexibilita a možnost rozhodovat se sama dle svých možností – to jsou věci, které na podnikání oceňuji nejvíce. Zároveň se jako podnikatel člověk pořád učí, musí totiž ovládat strašně moc věcí, aby to mohlo fungovat,“ popisuje Ivana Štěrbová a dodává: „Naprosto stěžejní je podpora blízkých – bez pomoci mého manžela bych to nezvládla. Dokáže mě 100 % zastoupit, když je potřeba, a ještě je připraven mě kdykoliv podpořit.“
Jak Ivana funguje? Schází se s klienty, kterým pomáhá jak s osobním, tak kariérním směřováním. Největší odměnou je jí přitom právě jejich spokojenost a když pak vidí cestu, kterou od setkání s ní urazili. „Aktuálně jsem rozjela projekt Mám v tom jasno!, kde nabízím koučink a kariérní poradenství rodičům na RD za výhodných podmínek a to i s hlídáním dětí,“ popisuje Štěrbová.
Nejtěžší je pro ni zatím, jak sama říká, marketing. „Člověk se musí naučit všude trousit informace o sobě a o tom, co dělá, jinak to prostě nejde. Někdy je to dost vyčerpávající, ale vidím i cítím, že je to správná cesta,“ popisuje Štěrbová a doplňuje: „Jdu rovněž cestou referencí a ochutnávek zdarma. Lidé bývají z konzultací nadšení a vrací se mi.“
Začínajícím podnikatelkám by Ivana poradila hlavně chodit mezi lidi, networkovat a poslouchat příběhy dalších žen, které se nebály to zkusit. A pokud pořád váhají, můžou zkusit i cestu koučinku, která je nasměruje. „Ne každá žena to dá, protože ne každá to skutečně chce dát,“ uzavírá s úsměvem Ivana.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account