Chcete začít podnikat? Bez následujícího se neobejdete. Inspirace pro začátek podnikání níže… Odpovídám na to, co běžně začínající podnikatelky (a podnikatele) trápí.
Minule (a předminule) jsme zkoumali, co musíte udělat, abyste podnikali na takzvaný živnosťák. V případě, že začínáte podnikat prostřednictvím společnosti s ručením omezeným, čeká vás o něco více papírování a chození po úřadech (nebo alespoň komunikace s nimi), než v případě OSVČ.
Kromě toho má eseróčko některá specifika a povinnosti, které OSVČ vůbec nemusí řešit. Pojďme se na rozjezd s.r.o. podívat podrobněji.
Založit eseróčko bez účtu? Je to možné!
Jakmile vaši společnost s ručením omezením zapíše rejstříkový soud, doporučujeme směřovat první kroky do banky a opatřit si podnikatelský účet.
Že bankovní účet musíte mít už při zakládání s.r.o., protože na něj splácíte peněžitý vklad do společnosti? Není tomu tak vždy. Od roku 2021 zákon umožňuje, aby v případě eseróček se základním kapitálem do 20.000,- Kč, byl peněžitý vklad splacen pouhým uložením u správce vkladu (např. u notáře). Podstatně to zjednodušuje standardní proces zakládání obchodní společnosti, kdy běháte mezi notářem a bankou.
Založit podnikatelský účet samozřejmě dříve nebo později musíte. Budou ho po Vás vyžadovat při nejrůznějších oznámeních vůči státním úřadům (zejména berňák).
Právní předpisy nestanoví konkrétní lhůtu, do kdy tak musíte učinit. Počítejte však s tím, že už při registraci eseróčka k dani z příjmu budete nutné mít číslo vašeho podnikatelského účtu k dispozici.
Datová schránka (Ministerstvo vnitra) si vás najde
Další údaj, který rozhodně budete při jednání s úřady potřebovat, je ID datové schránky společnosti. Na rozdíl od OSVČ je u eseróčka datová schránka zřizována povinně a automaticky a výhradně jejím prostřednictvím vám budou doručovány písemnosti od orgánů veřejné správy.
Nemusíte tedy nic vyplňovat nebo o cokoliv žádat. Vše zařídí Ministerstvo vnitra ČR, bez vaší součinnosti. Jakmile je vaše společnosti s ručením omezeným zapsána do obchodního rejstříku, ministerstvo se to dozví a během sedmi dnů jednateli společnosti zašle na adresu jeho trvalého bydliště nebo doručovací adresu do vlastních rukou přihlašovací údaje do schránky.
Daně, daně a ještě jednou daně
Registrace k dani z příjmů je první a hlavní povinnost, kterou musíte splnit a na kterou máte zákonem přesně stanovenou lhůtu.
Na rozdíl od OSVČ, kde je pro nahlášení berňáku rozhodné datum zahájení výdělečné činnosti, je u s.r.o. bezpředmětné, kdy začne eseróčko skutečně podnikat nebo zda bude mít příjem.
Lhůta pro registraci k dani z příjmů běží vždy od zápisu společnosti do obchodního rejstříku a činí 15 dnů. K nahlášení musíte použít zvláštní tiskopis správce daně: Přihláška k registraci pro právnické osoby.
Pokuta za pozdní registraci může, stejně jako v případě OSVČ, dosáhnout až půl milionů korun (trochu nepoměr, mít stejnou maximální výši pokuty u fyzické i u právnické osoby, ale v tomto případě zákon bohužel nedělá rozdíly).
Na uvedeném formuláři se můžete registrovat také k silniční dani nebo k DPH. U těchto daní platí totéž, jako v případě OSVČ.
To znamená, že povinnost hradit silniční daň vám vznikne, pokud na eseróčko budete mít napsané auto a od okamžiku, kdy se tak stane.
Pokud budete mít celou flotilu služebních aut, odvádíte daň za každé jednotlivé vozidlo.
Obdobně jako u OSVČ má k dani z přidané hodnoty smysl se přihlásit, jen pokud víte, že obraty společnosti v prvních 12 kalendářních měsících přesáhnou 1 milión korun.
Finanční úřad to vidí po svém
Poslední balík daní, které můžete prostřednictvím Přihlášky k registraci pro právnické osoby berňáku nahlásit, souvisí s odměnami jednatelům a/nebo se zaměstnáváním dalších osob.
Jedná se o tzv. daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků. K odvodu daní za zaměstnance se eseróčko musí registrovat nejpozději do 8 dnů od vzniku povinnosti vykonávat zákonem stanovené úkony plátce daně.
Nejeden podnikatel už narazil na problém při určení, od kdy tato lhůta běží. Většina lidí předpokládá, že rozhodné je datum nástupu zaměstnance.
Velmi logická úvaha, ale … finančák (překvapivě) to může vidět jinak. Není totiž výjimkou, že správce daně lhůtu počítá od uzavření pracovní smlouvy, případně dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP a DPČ), nikoliv od nástupu zaměstnance. Proto doporučujeme pracovní smlouvu nebo dohodu uzavřít těsně před nástupem zaměstnance a ihned provést registraci. Tím se vyhnete nemalé pokutě.
Registrace určené berňáku můžete provést přímo na místně příslušném finančním úřadě, případně na živnostenském úřadě, kde lze použít Jednotný registrační formulář určený právnickým osobám.
Ano, existují dvě verze tohoto tiskopisu – jedna určená fyzickým osobám (OSVČ) a druhá právnickým osobám (s.r.o. nebo jiným společnostem). Pokud budete vyplňovat Jednotný registrační formulář nezapomeňte, že finančák chce ještě vlastní formulář – Přihlášku k registraci pro právnické osoby.
O tom, jak si nastavit vztah mezi jednatelem a společností, a jaké další povinnosti ve vztahu k zaměstnancům musí eseróčko splnit, si řekneme někdy příště.
Pokud budete chtít. Dejte mi vědět, jaké právní téma by vás zajímalo – koneckonců, právo je pomáhající profese. Takže mě nejvíc baví řešit vaše problémy…
Autorka: Mgr. Eliska Nemecka
Škoda, že jsem článek neviděla před dvěma lety. U mě nejdřív založení OSVČ nešlo hladce. Zkoušela jsem si na to přijít sama, ale nevěděla jsem vůbec co mám dělat, tak jsem si pak nechala poradit od https://sidlofirmypraha5.cz/sluzby/zalozeni-osvc a i když to byly peníze navíc, které jsem nechtěla nikomu dávat, tak pak se mi ulevilo, protože sama bych podnikání nikdy nerozjela.