Skvělých triků, jak zlepšit své zdraví, je v biohackingu opravdu mnoho. Jedním z nich je i saunování. Terapií teplem si totiž dokážete aktivovat vnitřní drogy, odstranit metabolický odpad nebo zvýšit odolnost vůči stresu. Jak se ale saunovat správně?
1. teplotní šok: extrémní teplo
Abyste pocítili všechny benefity, které vám sauna přináší, je třeba, abyste si pokaždé prošli třemi fázemi. První z nich začíná hned po úvodní sprše v místnosti známé jako ,,potírna”. Že se vám začíná dělat zle už při pomyšlení na to, kolik stupňů v ní je?
Mohou za to dynorfiny, které o sobě dávají vědět vždy, když se cítíme v nepohodlí. Jsou pro nás ale velmi důležité. Díky nim jsou buňky vnímavější vůči později nastupujícím beta-endorfinům, které náš organismus produkuje jako součást systému pro tlumení bolesti. Zlepšují nám náladu a navozují pocit štěstí. Jsou jednoduše takovou vnitřní drogou. Pokud tedy překonáte úvodní nepohodlí, budete se v sauně cítit skvěle. Přísaháme!
Po pár minutách se vám také začínají roztahovat jemné cévy. Skrze ně proudí krev zejména do končetin a tělo se tak začíná detoxikovat. Krev totiž ,,po cestě” vychytává metabolický odpad (kyselinu mléčnou, těžké kovy nebo toxiny), který se přirozeně tvoří během tělesných procesů nebo při sportovní zátěži. Také se vám aktivuje sympatický nervový systém – napínají se svaly, zvyšuje se sekrece potu a srdeční tep je rychlejší.
V celé fázi prvního teplotního šoku je vaším jediným úkolem uvolnit se. Jak na to? Plně se soustřeďte na svůj dech. Buďte v sauně jen tak dlouho, jak je to vám samotným příjemné. Pak přejděte na další krok saunového rituálu – chlad.
2. teplotní šok: extrémní chlad
Ledová sprcha, bazének, jezírko či sníh. Klepete se zimou už jen při čtení těchto slov? Právem. Jdete totiž z extrému do extrému. Vaše roztažené cévy se smršťují a začínají pumpovat krev z končetin zpět, přímo do středu těla. Jde o ochrannou reakci vašeho organismu, při které se snaží omezit krevní oběh pouze na životně důležité orgány. Zní vám to děsivě? Není třeba se bát. Přesvědčí vás o tom fakt, že ve Finsku je tento proces označovaný za medicínu chudého člověka. Tak velký vliv má saunování na vaše fyzické i psychické zdraví.
Při terapii chladem přebírají štafetu vaše vnitřní orgány a onen metabolický odpad odstraňují zejména játra a ledviny. Opět se připomínají dynorfiny, a to v okamžiku, kdy všechny vaše starosti i radosti náhle zmizí. Soustředíte se pouze na to, zda je vám ledová voda příjemná nebo ne. I když byste nejspíše hlasovali pro druhou variantu, zkuste překonat své hranice a vydržet. V tu chvíli máte totiž přímo na dosah velmi unikátní příležitost, jak se ocitnout plně v přítomném okamžiku, kdy vnímáte pouze své tělo, tlukot srdce a rytmus dechu.
3. fáze: relaxace
Záleží pouze na vás, kolikrát se cyklu prohřátí a zchlazení vystavíte. Ať už je to jednou nebo vícekrát, nikdy nezapomínejte na závěrečný pobyt v místnosti s pokojovou teplotou. Dáváte tak svému tělu příležitost relaxovat. Kromě beta-endorfinů vám bude dělat společnost i dopamin, díky kterému si navodíte pocit euforie a vnitřního klidu.
Extrémními teplotami ku zdraví
Pravidelným saunováním si díky střídání teplot aktivujete v těle spoustu reakcí. Patří mezi ně i produkce proteinů teplotního šoku. Že jste o nich nikdy neslyšeli? Jsou to takoví vaši ochranáři a opraváři, kteří podporují imunitu poháněním buněk imunitního systému (například bílých krvinek, makrofágů nebo lymfocytů). A pokud si ještě pamatujete seriál Byl jednou jeden život, bude pro vás představa toho, co se děje ve vašem těle, o poznání jednodušší.
Právě lymfocyty, jejichž tvorbu saunováním podporujete, byly součástí létající hlídkové jednotky imunitního systému. Jsou to skvělí pátrači, kteří jsou schopni rozeznat a vypořádat se s vetřelci či abnormálními buňkami, které napadl vir nebo poškodil stres. Makrofágy si pak z dětského seriálu můžete pamatovat jako žlutá tělesa připomínající žábu. Vykonávali fagocytózu tak, že vetřelce snědli. Fago…co? Jednoduše řečeno vám tyto „žáby“ regulují v těle zánět nebo zpracovávají cizí, nefunkční a mrtvé buňky.
A proč je tedy saunování ukázkovým biohackem? Cvičíme díky němu své vlastní biochemické procesy, roztahujeme a stahujeme cévy, podporujeme tvorbu proteinů teplotního šoku a bílých krvinek. Zároveň si prokrvujeme pokožku i orgány a podporujeme jejich funkci. Díky sauně budeme mít také lepší odolnost vůči stresu, ať už tomu fyzickému nebo psychickému.
V jakém městě mají ten nejlepší saunový svět? Podělte se o své tipy v komentářích!
Zdroj odborných informací: Tereza Celbová
Původní zdroj informací: Systers.bio
Foto: se souhlasem Veroniky Allister, Shutterstock
V sauně jsem nikdy nebyla, mám problémy s žílami a nevím, zda by pro mne saunování bylo vhodné.
pěkné tipy
Chodím do sauny, která je nejblíž. Není nejlepší ze všech, ale nemám často tolik času jezdit někam daleko. Je u nás na krytém bazénu a většinou beru i dceru. Ze školky je zvyklá na infrasaunu a kupodivu tam ani nebývala moc nemocná. Teď už chodí do školy, tak nechci u ní “tradici” saunování přerušit.
Lákavé
Do sauny bych moc ráda chodila, jenže nemám na to vůbec finanční prostředky. A tak si chodím aspoň k sousedovi čas od času na zahřátí. Na zahradě to také už nevypadá jako dřív, bohužel. Odešla mně nedávno kapková závlaha, a tak na https://www.zavlazovaci-systemy.net/kapkova-zavlaha_k86/ budu muset pořídit další. To je dnes všechno tak drahé, nebo se to zdá jen mně?