Začátek roku se u mnohých z nás nese ve znamení předsevzetí. Nadšení pro změnu ale častokrát střídá zklamání, když svoje mety neumíme nebo nezvládáme plnit. Vyzkoušejte pár užitečných tipů na to, jak si stanovit a dosáhnout cíle, které vedou k lepší pohodě, zdraví a produktivitě.
Stačí se soustředit na několik základních věcí. Tyto tipy uplatníte při plnění všech svých cílů, nejenom při zlepšení svého zdraví a formy.
Otázky, na které je nutné znát odpovědi
Položte si otázku, proč se chcete zlepšit, a buďte k sobě upřímní. Odpověď si zapište, protože napsané věci mají daleko větší váhu.

  Potřebujete být v kondici? Proč?
  Potřebujete více energie? Proč?
  Chcete shodit pár kilo? Proč?
  Nebo chcete dosáhnout vyšší sportovní úrovně? Proč?

Takto jasně definovaný důvod vám pak pomůže se způsobem dosažení vašich cílů. Pokud například potřebujete být v lepší kondici, abyste měli více energie pro hraní si s dětmi, pak dává smysl postavit plnění tohoto cíle právě na aktivitách s dětmi. Můžete s nimi závodit nebo se zapojit do jejich oblíbených aktivit. Plníte tak svůj cíl a zároveň jste i šťastnější.
Co přesně chcete
Pro mnoho z nás znamená samotné stanovení cíle jasnou motivaci pro jeho plnění. Startovní meta by však měla být hmatatelná a zároveň splnitelná. Cíl „být v kondici“ je dost abstraktní. Vyjádřete jej konkrétními čísly. Řekněte si, že se chcete například každý den minimálně 10 minut procházet nebo zvládnout za tři měsíce uběhnout 8 kilometrů. Myslete tedy na to, co dokážete a co reálně uděláte pro svoji aktivitu.
Žádné tajnosti
Podělte se o svůj cíl se známými, aby vám mohli pomoct s jeho plněním, třeba jen sledováním. Je jedno, zdali jde o partnera, přátele nebo kolegy. Vyslovený závazek zvýší vaši motivaci. V tu chvíli totiž na sebe vytváříte určitý tlak: „Co když se mě pak zeptají, jak svoje cíle plním?“ Ten se pak může hodit v okamžicích, kdy jste unavení nebo se vám do cvičení zkrátka nechce.
Nepodceňujte motivaci
Nepodrážejte nohy sami sobě. Pokud nesnášíte běhání, tak ho nezařazujte do svého plánu. Jenom si tím zkazíte svou motivaci. Běh je určitě zdravý, ale pokud ho máte spojený s nepříjemnou vzpomínkou na povinnou hodinou tělocviku, tak nucením se k němu pouze zvyšujete riziko odklonu od plnění svých cílů.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

1 Komentář
 1. Lucka Lucka 11 měsíců ago

  Raději si nic neslibuji 😀 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account