Užíváte pilulky, které vás díky přítomnosti kolagenu mají o pár let omladit? Měli byste vědět, že jejich obtížná stravitelnost hraje proti nim. Daleko lepší jsou prý nápoje s obsahem této mocné látky.
Kolagen je pro tělo naprosto nepostradatelná bílkovina, jež se nachází v tkáních, chrupavkách, kostech, zubech i dásních. Také zajišťuje pružnost a elasticitu pokožky, celkově ji omlazuje a přispívá k hloubkové hydrataci. Zároveň zmírňuje příznaky nenáviděné celulitidy, takže žádný div, že na něj spoléhají ženy po celém světě. Jste jednou z nich i vy, přičemž ho konzumujete ve formě tablet? Možná je tahle investice zbytečná…
Pravda, která nepotěší
„O kolagenu užívaném perorálně jsou stále jen hodně skromné a omezené údaje. Ani četné vědecké výzkumy zatím definitivně neprokázaly, že by měl v této podobě nějaké účinky. Pořád se tedy diskutuje o tom, zda jsou výživové doplňky s jeho podílem vůbec smysluplné a jestli mají lepší účinky než zdravý a vyvážený jídelníček,“ nalévá čistého vína americká dermatoložka Whitney Bowe.
Jste překvapení? Ani další expertka přes krásu nešetří skepsí, což na situaci také nevrhá příznivé světlo…
Trávení jako nepřítel
„Já osobně se domnívám, že kolagen ve formě prášků nepřináší žádné extra výsledky, neboť je stráven a rozložen dříve, než stihne projít krevním řečištěm, proto se nemůže dostat do bezprostředního kontaktu s pokožkou. To mu pochopitelně dramaticky snižuje na efektivitě,“ vysvětluje dermatoložka Stefanie Williams, která vykonává praxi v Londýně.
Specialistka ovšem kupodivu připouští, že v případě nápojů, jež uvedenou látku nabízejí, je to docela jiná a výkonnější písnička. Jak to tedy je?
Pitný režim se slibnými výsledky
„S kolagenovými drinky je to tak, že dokáží přimět tělo, aby produkovalo větší množství této bílkoviny. V podstatě to funguje tak, že slouží jako pomůcka usnadňující jeho další samovolnou výrobu. Jejich konzumace je spojována i se syntézou elastinu a kyseliny hyaluronové. To jsou základní sloučeniny zodpovědné za mladistvý vzhled i kvalitní vlasy,“ připouští uvedená profesionálka se zaměřením na vizáž.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account