Žijeme v době, která štěstí příliš nepřeje. Váš život a emoce jsou často určovány tím, co se odehrává ve skrytu vaší hlavy. Lze z tohoto kola vystoupit ven? Ale jistěže. Stačí se jen řídit několika jednoduchými pravidly, kterými se řídí technika Mindfulness. O co jde? To se dozvíte v tomto článku. 

Lidská mysl je opravdu zapeklitý nástroj. Často se od ní odvíjí nejen vaše nálada, ale i zdravotní stav a celková kvalita života. 

Mnoho lidí se nedovede od svých strachů, stresů a povinností odpočinout ani na několik minut. Proto bývají často podráždění, bojácní a nespokojení.  

Hlavní roli v tomto problému hraje především značně uspěchaná doba, která klade příliš vysoké nároky na váš čas i výkon. Řekněme si to zcela upřímně – kolikrát jste se během zasloužené dovolené strachovala, zda je ve vaší práci vše v pořádku? A kolikrát jste si na romantické večeři s manželem dělala hlavu, zda vaše děti zvládnou několik hodin vaší nepřítomnosti? 

Pod tíhou těchto myšlenek lidé přestávají v životě vidět to hezké, co se kolem nich děje. To je velmi nebezpečné, protože pokud pozitivní věci nevnímáte, nedáte jim šanci ovlivnit váš život. Díky tomu pak můžete upadat do pocitů deprese a marnosti. 

Protože víme, že pomoci sám sobě je někdy těžké, přinášíme vám několik tipů, jak se nezhroutit. Představujeme vám metodu Mindfulness, která váš život změní jako mávnutím kouzelného proutku. 

Co je technika Mindfulness? 

Mindfulness je technika duševní hygieny, která má tradici již v Buddhismu. V současné podobě ale její kořeny sahají teprve do roku 1979, kdy Jon Kabat-Zinn představil nový způsob redukce nadměrného stresu. Původně se jednalo o techniku, která měla pomoci pacientům s chronickými zdravotními problémy lépe zvládat bolest. 

V současné době technika Mindfulness pracuje s konceptem vědomí a přijetí.  

Co je podstatou Mindfulness? 

Podstatou celé této metody je, abyste se uklidnila a více se soustředila na to, co děláte. S tím se pojí i vaše větší vnímavost k tomu, co si o dané věci myslíte. 

Jednoduše jde o to, abyste se naučila vnímat vůně, chutě, zvuky, textury, tvary, lidi, zvířata, události a jiné věci, se kterými se pojí váš každodenní život. Tím, že na sebe tyto věci necháte působit ve vás vyvolají pocity a myšlenky, které budou přímo působit na váš duševní stav. Součástí techniky Mindfulness jsou ale i ty. 

Možná máte strach, že když se zaměříte na své nejniternější pocity, myšlenky a přání, budete muset konfrontovat samy sebe. To často znamená čelit tváří tvář nejrůznějším strachům, úzkostem a názorům, které nemusí být vždy společensky přijatelné. 

Technika Mindfulness vás však nabádá k tomu, abyste se na tyto myšlenky dokázala podívat beze strachu a předsudků. Tím, že si své pocity přiznáte, jejich negativita bude mnohem menší a někdy se negace dokonce úplně vytratí. 

Techniky, které byste měla zkusit 

Možná vás tato technika nadchla natolik, že jste se rozhodla ji vyzkoušet. Hned v úvodu je potřeba říct, že lepší život si nedokážete vykouzlit během jednoho odpoledne. Abyste do této metody opravdu pronikla, budete potřebovat několik dnů, týdnů a často dokonce i měsíců, aby vaše myšlenky neodbíhaly od jedné činnosti k druhé. Také pro vás může být zprvu náročné akceptovat i negativní pocity a myšlenky, které vás životem provází. 

Zde je ale několik tipů, jak můžete s touto technikou začít ještě dnes. 

Pozorování myšlenek 

Přemýšlela jste někdy nad tím, co se vám v průběhu běžného dne honí hlavou? Jedná se o tisíce myšlenek, které kolikrát ani nevnímáte. Ale jen proto, že jim nevěnujete pozornost neznamená, že na váš život nemají vliv. Často vám také uniknout opravdu hezké a zajímavé věci, kterých si nevšímáte jen proto, že se zabýváte vaším vnitřním stresem. 

Toto cvičení spočívá v tom, že se na okamžik zastavíte a vyberete si objekt, na který se budete po dobu několika minut plně soustředit.  

Může se jednat o květinu, strom, zvíře, ale třeba i o obraz či fotografii. 

Koukejte se na svůj objekt po dobu 2-3 minut. Co vidíte? Jaké pocity ve vás daná věc vyvolává? Je barevná? Voní? Jaké jsou její okvětní lístky? Jaká je daná věc na dotek? 

Po dobu těchto několika minut se soustřeďte pouze na tyto věci. Cvičení můžete provozovat častěji a v podstatě kdekoliv a jakkoliv dlouho. Důležité je, aby vám byla celá procedura příjemná a zároveň jste myšlenkami neodbíhala od objektu jinam. 

Zbystřete pozornost 

Ať už se jedná o činy nebo myšlenky, život každého je naplněn řadou věcí, bez kterých by den zkrátka nešel. 

Může jít o pití kávy, o chůzi po schodech, pravidelnou procházku se psem, ale i o myšlenky, které se vám opakovaně honí hlavou bez toho, aniž byste si jich všimla. 

Vyberte si jednu činnost, kterou provádíte každý den a zaměřte se na ni. Pokud pijete kávu či čaj, zaměřte se na vůni, která se line z hrníčku. Jaká ta vůně je? Je hrníček studený, nebo teplý? Jak tekutina v něm chutná? Je sladká, bylinná nebo dokonce hořká? Jaké pocity ve vás vůně a chuť vyvolává? 

Podobně je to i se sledováním myšlenek. Pokaždé, když vám hlavou projde negativní myšlenka se zastavte a chvilku ji pozorujte. U toho se zamyslete nad tím, proč na danou věc myslíte a jaké pocity ve vás vyvolává. 

Při této metodě je potřeba dbát na to, že je nutné být opravdu důsledný. 

Ponořte se do aktivity 

Určitě znáte ten pocit, kdy musíte udělat něco, do čeho se vám dvakrát nechce. Často při této věci myslíte na úplně něco jiného, případně se modlíte, aby daná věc konečně skončila a vy mohla jít dělat něco dalšího. 

Co na to ale jít pro jednou trochu jinak? 

Ponořte se do dané činnosti a vykonejte ji opravdu svědomitě. Pokud se jedná o výlet za rodinou partnera, kterou až tak nemusíte, zkuste se místo na utrpení zaměřit na to, co vám daná věc přináší. Zkuste se na svoji tchýni podívat novýma očima.

Pozorně ji poslouchejte, vnímejte řeč jejího těla, intonaci, ale i to, co zrovna dělá. Možná zjistíte spoustu věcí, o kterých jste doposud neměla ani tušení. A to jen proto, že jste pozornost věnovala tomu, jak moc vás to vlastně nebaví. 

Výhodou této techniky je bezesporu to, že ji lze aplikovat takřka kdykoliv a na cokoliv. Jakmile se naučíte žít vědomě, uvidíte, že se naučíte lépe vnímat i vše pozitivní, co je kolem vás. 

 

Zdroj obrázků: Unsplash.com/rawpixel, JoelValve & Gabriel Matula

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account