Kdo je od přírody dobrák a rád se dělí, toho nikdy nenapadne, že by si měl také dopřát potěšení a zaměřit se i na sebe. Jsme už takoví. Rádi se rozdáváme pro druhé a na sebe moc nemyslíme. Není pak divu, že končíme nechápající, kde se v nás bere prázdno a pocit vyhasnutí. 

Proč se nerozdat úplně? Kde jsou hranice? 

Když budete jen dávat a dávat a nedostanete nic zpět, začnete být smutní a prázdní. Říká se tomu “vyčerpat se z pocitů nebo vyhořet vnitřně”. Dobít baterky potřebuje každý. Není snad nikdo, kdo by během svého života nehledal dobíječe energie. Nemůžeme fungovat nonstop, bez zastavení. Nejsme stroje.
Na mě zabírá hudba, snění, pěkný film, nastavení tváře slunci, objímaní stromů, šoupaní nohama v podzimním listí nebo jen tak koukání na svět, kdy čas proudí kolem mě a já vím, že jsem sice ve středu jeho dění, ale zrovna v té chvíli pouze proplouvám bez námahy. 
Prostě se jen tak zastavím a nic nedělám, vnímám sebe, své pocity. Vypnu na chvíli tok myšlenek, vypnu od starostí, zůstanu jako kdyby v meziprostoru bytí, volná, oproštěná od všeho. 
Je to velmi uvolňující. Jak často? Poslední dobou provozuji chvilku pro sebe denně nebo obden a dárky si dávám také pravidelně. Věřte nebo nevěřte, je mi líp. Vím, že na sebe myslím, že se mám ráda a umím se ocenit, i pochválit a nepotřebuji čekat. Prostě si radost nadělím sama. 

Dávejte si radost, naservírujte si spoustu hezkých chvil. Máte právo na chvilku pro sebe, na vypnutí a útěk od stresu, na zmizení od všedních povinností.  

Někdy je nutností vypadnout z kolotoče a ze stereotypu. Pomáhá den volna nebo hodina nic nedělání. Když cítíte, že už je toho na vás moc, zvolněte a udělejte si chvilku. Jen pro sebe! Zavřete se do ložnice, koupelny nebo na balkon a užijte si svůj čas. Jen vy a ticho.

Není to sobectví rozmazlovat se a chtít pro sebe něco víc!

  Netruchlete, nesmutněte, nebuďte prázdní. 
  Jděte ven na procházku, načerpejte energii.
  Chce se vám spát? Spěte.
  Toužíte po relaxaci? Relaxujte.
  Máte chuť na kávu a zákusek? Dopřejte si ho.
  Cítíte, že si zasloužíte nějakou drobnost? Kupte si ji. 
  Chcete jet na pár dní někam sama? Jeďte!
  Líbí se vám šaty ve výloze? Kupte si je.
  Udělejte si radost. Rozmazlujte se.

Dýchejte, hýbejte se, relaxujete a hlavně nezůstávejte vnitřně prázdní. Čerpejte, hledejte, vnímejte. Energie pro vás je všude kolem a stačí si ji jen pro sebe vzít. Neumírejte vnitřně, nevzdávejte se svých snů a přání. Jděte do toho. Začněte třeba dnes. Odložte povinnosti, utrhněte si chvíli jen pro sebe. Rozmazlujte se dárky, rozmazlujte se krásnými okamžiky. I drobnosti potěší.
Když dávám, tak ráda také přijímám zpět. Dávám si tolik lásky, kolik potřebuji. Když toužím po dárku, koupím si ho. Jako lidé jsme hodně vnímaví a naše pocity ovlivňují náš život. Je krásné rozdávat se pro druhé, pro děti, pro partnera, pro rodiče, pro sourozence, pro přátelé, pro lidi v práci nebo pro sousedy. Ale to nejdůležitější je – umět se rozdat pro sebe! 

Jan Werich řekl krásné slova: 
„Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí – čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to jejich štěstí větší.“
 
 
 
(Zdroj obrázků – pixabay)
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account