Toužíte zhubnout a změnit svou postavu? A ne jen na jen dočasně, ale prostě napořád. Mohu vás ujistit: jde to! Nebude to ale zadarmo. Za svůj život jsem toho vyzkoušela hodně. Cvičila jsem s trenérem, oblíbila si pilates, jedla a nejedla mléčné produkty, vynechávala a přidávala přílohy, přidávala do stravy pálivá jídla, rybí olej, hořčík a kdo víc, co ještě. Nic z těchto možností nebylo špatných. Výsledkem ale bylo to, že mi váha pořád kolísala nahoru a dolů. Prostě mi chyběla celková strategie. Nebudeme si nic nalhávat… cvičit 14 dnů nebo měsíc v kuse a pak zase měsíc ležet na gauči, protože jste demotivovaní a nevidíte žádné výsledky, prostě nefunguje. 

Proto jsem pro vás sepsala moje tipy na to, jak zhubnout trvale a hlavně s radostí:

1. Žádné tajemství neexistuje

To je pravděpodobně to poslední, co jste chtěly slyšet. Bylo by prostě tak skvělé, kdybych vám mohla napsat přesný postup toho, čeho se držet, aby kila šla dolů. Bohužel (a bohudík) každá z nás jsme jiná a na každou z nás funguje něco jiného. Proto je nejdůležitější najít kombinací faktorů (cvičení, strava, životní styl), díky kterým se pohnete z místa. 

2. Pokud jde o cvičení, více není vždy lépe

Byly doby, kdy jsem cvičila i sedm dní v týdnu. Bylo to jednoho dne, kdy jsem nedoplala ani ty poslední oblíbené džíny a rozhodla se udělat radikální řez. Ty samozřejmě v hubnutí fungují, ale co si budeme povídat, z dlouhodobého hlediska jsou naprosto neudržitelné. Cvičit 7 dnů v týdnu určitě zvládnete jeden týden a možná i druhý. Třetí týden, ale už vaše tělo bude naprosto vyčerpané a čtvrtý týden sníte čokoládový dort na posezení a upadnete do deprese. Základem je proto nastavení reálných cílů. K hubnutí vám bude bohatě stačit cvičit 3x týdně, ale dlouhodobě. 

3. Po každém cvičení nemusíte mít propocené tričko a pocit, že omdlíte

Intervalový kardio trénink je skvělou záležitostí pro hubnutí. Jeho výhod je spousta. Je časově efektivní, spaluje spoustu kalorií a poskytuje mnoho endorfinů. Po každém takovém tréninku jsem končila s totálně propoceným oblečením a ještě deset minut jsem se snažila popadnout dech. Po týdnu takového cvičení doma jsem se třikrát rozbalila a zabalila podložku na cvičení než jsem zmáčkla knoflík „play“. Tehdy jsem požádala o radu manžela mé kamarádky, což je trenér. Jeho rada mě šokovala: „Začni víc cvičit pomalé cvičení jako je pilates nebo jóga a zařaď do cvičení i protahování.“ Upřímně nikdy by mě nenapadlo, že budu hubnout při něčem tak příjemném jako je relaxační lekce jógy, ale je tomu opravdu tak. Kombinace intervalového kardio tréninku, pilates, jógy a protahování byla pro mě zásadní – díky ní jsem začala opravdu hubnout a navíc mě cvičení začalo bavit!

4. Nemůžete ignorovat, co jíte

Není nic snadnějšího si říci, že dneska si tu čokoládu zasloužím, když jsem se 30 minut potila na rotopedu. Pravdou je, že samotné cvičení vás nedostane, tam kde chcete být. Abyste zhubli musí být váš jídelníček v kalorickém deficitu. Jinými slovy, musíte jíst méně, než spálíte. Zní to možná trošku drsně, ale v mém případě se jednalo opravdu jen o to, že večer u televize nebudu jíst brambůrky a čokoládu. Jinak se můj jídelníček zase nijak dramaticky nezměnil. 

5. Nevzdávejte se jídla, které máte rádi

Všichni máme svá oblíbená jídla. Pro mě je to pizza. Jen představa, že už bych si ji nikdy nemohla dát, pokud bych chtěla opět obléknout své „hubené“ kalhoty, mě děsila natolik, že všechny moje pokusy jíst zdravě skončily fiaskem. V tento moment mého hubnutí fungovala jako mávnutím kouzelného proudku rada mé kamarádky, výživové poradkyně: „Jeden den jez cokoliv, co tě napadne“. Všechny ostatní dny přidej víc zeleniny, kvalitního masa, zmenši přílohy a pij hodně vody. Tato rada ve mě vyvolala jediné: žádné výčitky. Každou sobotu (to byl den, který jsem si určila) jsem si tak mohla objednat pizzu, nasypat do misky brambůrky a nalít si víno. A neuvěřitelně jsem si to užívala!

6. Dokonalost je nepřítelem pokroku

Pokud jste někdy drželi dietu tak tento scénář je vám velice dobře známý: kolegyně přinese v pondělí do práce skvělý koláč. Vy nejdříve odmítnete a pak sníte 5 kousků najednou. Výsledkem je, že se cítíte naprosto příšerně a váš mozek si řekne – „Všechno jsem zkazila, takže na to kašlu. Začnu se hlídat zase až v pondělí.“ A takto pořád dokonala. Jděte na to jinak… ano dali jste si skvělý koláč, ale to vás nemůže zastavit v tom, že ráno si zase uděláte zdravou snídani a k obědu si zajděte na skvělou rybu se salátem. Nikdo není dokonalý a sebesabotace je váš největší nepřítel. Začněte ji čelit! 

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account