Narozeninové oslavy, vánoční svátky nebo posezení s rodinou si většina z nás bez láhve dobrého šumivého vína ani neumí představit. Když však přijde na otevírání lahve sektu, na akcí není o komické situace nouze. Mnohdy pak korkové zátky ohrožují nejen aktéry rodinných oslav, ale i vaše oblíbené lustry, sošky nebo vázy. Nemluvě o tom, že během pár vteřin tak snadno přijdete o většinu šumivého moku. Jak tedy vlastně správně otevřít láhev sektu? Odborníci v Mucha Sekt to vědí, a díky jejich radám se snadno proměníte v profesionály na slovo vzaté!
Otevření láhve sektu krok za krokem:
1. Pohlídejte si u svého sektu správnou teplotu servírování. Díky ní si ho opravdu vychutnáte, protože jen perfektně vychlazený sekt vám nabídne to nejlepší aroma a perlení. Bílý sekt doporučujeme konzumovat při teplotě 5-7 °C. U růžového je to o něco málo více, tedy 6-8 °C.
2. Odstraňte kapsli a roztočte drátěnou sponu (agrafu). Po jejím uvolnění uchopte korek do dlaně nedominantní ruky a přidržujte zátku palcem, aby sama předčasně nevyletěla. Láhev držte nakloněnou v úhlu pětačtyřiceti stupňů. To proto, aby se tlak koncentroval na stěnu láhve, a ne na ústí jejího hrdla. Druhou (dominantní) rukou pak točte láhví jedním směrem až k uvolnění korku. Vyčkejte, až se z lahve špunt uvolní a uslyšíte jemné „puf“.
3. Aby při nalévání vynikla krása celé lahve, doporučujeme schovat palec do jejího vypouklého dna. Sklenku sektu naléváme jen do jedné třetiny, protože se tak buket nejlépe rozvine do své plné šířky a krásy.
Věděli jste, že…:
… špunt z nevychlazené láhve může vyletět i rychlostí kolem 40 km/h, a způsobit tak škody na zdraví i majetku?
Naklánět nebo nenaklánět skleničky?
I zde existují různé názory. Někteří doporučují sklenici naklonit – dělá to tak většina. Sekt pak nalévají po skle, stejně jako se čepuje pivo. Bublinky narážejí na větší plochu sklenice, což snižuje množství pěny, tedy to umožňuje nalévat rychleji. Jiní preferují nalévání do sklenice, která je postavená na stole, a považuj to za jediný správný způsob nalévání sektu, protože se lépe rozptýlí bubliny díky zásahu stěn sklenice. Chybou je také nekolikanásobné přerušení nalévání. Technicky by se nemělo nalévání přerušit víc než jednou. Tedy je třeba nalévat opravdu pomalu.
Další z velkých chyb je nalévání sektu po okraj skleničky. Sklenička, která je příliš plná, se sotva dá uchopit tak, aniž by se část vylila. Ani buket se tak nemůže dobře rozvinout a sekt „nedýchá“. Navíc z plných sklenic se většinou pije, ne vychutnává. Platí proto jednoduché pravidlo nalévání vína do třetiny poháru. Buket se tak rozvine do své plné šířky a krásy. Dolévá se pouze do prázdných sklenic, nedopité víno je znakem toho, že dotyčný již o další nežádá. Pokud byste dolévali studený sekt z chladné lahve do teplého sektu ohřátého už ve skleničce, tekutina na dně bude teplejší než právě dolitá studená tekutina nahoře, což nezaručí ideální zážitek z konzumace sektu.
Při každé příležitosti platí, že pohár s vínem se drží za stopku, nikoli za tělo. Uchopení prsty za tělo, jak to často vidět na různých společenských akcích, je prohřeškem. Prsty zanechávají na čistém skle nevkusné otisky zkreslující barvu a čirost vína. Menší skleničky se v poloze oproti palci uchopí stopka dvěma prsty, při větších kalich třemi nebo čtyřmi prsty.
Základní pravidlo je, že víno se nepije, ale vychutnává. Sklenička s vínem se přitom vede k ústům, nikdy ne naopak. Víno se dotkne nejprve horního rtu. Pak se jemně vtahuje do úst v malých doušcích. Po krátkém, decentním „povalování“ na jazyku se doušek spolkne.
Teploty pro servírování se mohou lišit
Odborníci z Mucha Sekt doporučují podávat jejich šumivé víno, ve chvíli, kdy je lahev správně vychlazená na 3-5 °C. Při rozlévání sektu do sklenek o pokojové teplotě sekt svoji teplotu mírně zvýší. Proto tak nízká teplota nachlazení lahve. Lahev by měla být před otevřením v lednici ideálně jeden až dva dny ve tmě a v klidu. Vyhněte se použití mrazáku, sektu byste tím uštědřili šok.
Naše tipy:
Mucha Sekt: Demi Sec
Proč nezačít rovnou tím nejlepším – vlajkovou lodí a stěžejním lahví toto značky. Demi Sec, čili polosuchý sekt, představuje nejoblíbenější typ šumivých vín.
– polosuché šumivé víno
– ovocné tóny, biskvit v buketu, svěží chuť
– ideální teplota podávání: 5 – 7 °C
– vhodné podávat k dezertům a jemným sýrům
Mucha Sekt: Rosé Sec
Milovníci růžových šumivých vin, zbystřete! Polosuchý sekt nabízí krásnou a atraktivní barvu a jemnou perlivost. Aroma a chuť jsou svěží – s jasnou převahou čerstvých ovocných plodů. Právě toto šumivé víno si odneslo zlatou medaili z prestižní soutěže Berliner Wein Trophy 2021.
– polosuchý růžový sekt
– velmi svěží a lehká ovocná chuť i vůně
– ideální teplota podávání: 6-8°C
– nalijte si ji k jednohubkám, lehké večeři nebo k dezertu
Mucha Sekt: Prosecco D. O. C.
Italské perlivé víno Prosecco nazvané podle stejnojmenné obce představuje v současnosti oblíbený drink. Jde o víno kvalitní, příjemné chuti s tóny ovoce a květin – a přitom typicky za dostupnou cenu. A právě toto získalo stříbrnou medaily z domácí soutěže Prague Wine Trophy 2021.
– polosuché víno Prosecco
– převažuje ovocná chuť i vůně
– Ideální teplota servírování: 6-8°C
– výborné k italským rizotům i rybím pokrmům či sýrům
Foto: Shutterstock, se souhlasem Mucha Sekt
Zdroj: Mucha Sekt
tuhle práci vždy raději přenechám příteli 🙂
ještě, že od toho mám manžela 😀
nemusím to umět, protože se u nás žádný alkohol nepije 🙂
S manželem jste letos hodně investovali přes https://www.julu.cz P2P půjčky a díky tomu jsme si přišli k moc fajn penězům. Zrovna přemýšlím nad tím jak ty to oslavit. A přivedli jste mě k myšlence že si koupíme nějaký lepší šampus. Co máte v plánu na Vánoce vy a máte také co slavit?
Víno se u nás nekupuje, nepije, za celý život jsem lahev ani nikdy neotevírala a ani se na to nechystám. Nechutná mi.