Měsíc červen je celosvětově považován za měsíc lipedému a jeho osvěty. V České republice jde ovšem o málo známé a poměrně často mylně diagnostikované onemocnění, které postihuje zejména ženy. Onemocnění se projevuje abnormálním hromaděním tuku v oblasti dolních končetin, hýždí a v některých případech i paží. Nízké povědomí o lipedému a jeho častá záměna s obezitou jsou nejčastějšími příčinami pozdní diagnostiky. Jak se ale lipedém léčí, pokud dojde k jeho diagnóze?
Kompletní vyléčení? Prozatím nemožné
Na lipedém prozatím neexistuje léčba, který by zastavila jeho progres či ho plně vyléčila. I z toho důvodu je včasná diagnóza zásadní! Správně nastavená léčba a další podpůrná opatření mohou výrazně pomoci ke zmírnění či pozastavení rozvoje lipedému. Čím dříve dojde k léčbě lipedému, tím kvalitnější život mohou pacientky mít.
Multidisciplinární přístup pro zpomalení progresu je základem
Léčba lipedému je multidisciplinární. Dělí se na léčbu chirurgickou a léčbu konzervativní. Základem je redukce tukové tkáně liposukčními metodami. Pomáhá také nošení kompresních oděvů, které ženám v běžném denním životě ulevují od bolestivosti a otoků nohou. Nízkosacharidová dieta, protizánětlivé potraviny a omezení laktózy jsou cestou, kterou se mnoho žen s lipedémem vydává při úpravě jídelníčku. V rámci aktivního životního stylu je doporučeno zařadit také specifické druhy cvičení.
Liposukce – chirurgická léčba lipedému
„Lipedém je chronické progredující onemocnění tukové tkáně na dolních končetinách a pažích. Jedinou možnou terapií je redukce tukové tkáně. Nejedná se o klasickou (estetickou) liposukci, ale o zdravotní výkon z medicínské indikace. Cílem je zbavit pacienta symptomů – otok, bolestivost, pnutí, tvorba spontánních modřin – a tak zlepšit jeho kvalitu života a zabránit progresi onemocnění do vyšších stádií,“ vysvětluje MUDr. Slavomír Rokošný, Ph. D., FEBS.
Tip: trpíte lipedémem a vybíráte si vhodné pracoviště pro zákrok? Zaměřujte se na kliniky, které jsou specializované pro léčbu lipedému a pracují s liposukčními metodami vhodnými pro toto onemocnění.
Konzervativní léčba – kompresní terapie
U lipedémických pacientek se použitím kompresních (stahovacích) oděvů vytváří tlak na dolní končetiny (v některých případech i horní končetiny), což podporuje žilní a lymfatický tok a správnou cirkulaci krve. Díky správnému fungování žilního a lymfatického systému dochází ke snížení otoků, bolestivosti a hromadění tekutin v těle. Výsledkem nošení kompresního prádla je:
-
Snížení bolestivosti, diskomfortu, úleva od pocitu těžkých končetin a podpora zdraví tkání
-
Zpevnění nerovnoměrných nebo deformovaných končetin a zlepšení pohybu
-
Snížení otoků končetin za pomoci redukce tekutiny v podkoží a podpory žilního a lymfatického návratu
Kolekci kompresního prádla, navrženou speciálně pro lipedémické pacientky na běžné denní nošení, nabízí na českém trhu například společnost LIPOELASTIC. Kompresní prádlo je vhodné nosit také po liposukčních zákrocích prováděných při redukci tukové tkáně (liposukci).
Nízkosacharidová strava i vhodný pohyb
Strava hraje při léčbě lipedému klíčovou roli. Napomáhá zmírňovat otoky, které lipedém často při špatném stravování provázejí. Ženy trpící lipedémem ze svého jídelníčku vyřazují potraviny, které působí zánětlivě – rafinovaný cukr, průmyslově zpracované potraviny, lepek a mléčné výroby, které nahrazují potravinami s nízkým obsahem cukru, rostlinného původu, rybami, zeleninou a zdravými oleji.
Aerobní cvičení, lymfatická jóga a plavání jsou vhodnými aktivitami prospěšnými pro mobilitu kloubů a správné fungování těla, které si mnoho žen s lipedémem pro jejich pozitivní přínosy oblíbily.
Manuální lymfodrenáže pro rozproudění lymfatického systému
Lymfatická masáž stimuluje tok lymfy a pomáhá snižovat otoky tím, že odstraňuje přebytečnou tekutinu a toxiny. Tlakování a pohyby směrem k lymfatickým uzlinám otevírají lymfatické cévy a podporují odvodnění, čímž se zlepšuje vzhled a pohoda postižených oblastí. Masáž také zlepšuje krevní oběh v postižených tkáních a přináší živiny a kyslík do těchto oblastí a odstraňuje odpadní látky, což podporuje zdraví tkání a proces regenerace. Lymfatická masáž má relaxační účinky, uvolňuje svaly, snižuje napětí a bolest, které často provázejí lipedém. Je důležité nechat si masáž provádět kvalifikovaným terapeutem se zkušenostmi v léčbě lipedému, aby bylo dosaženo nejlepších výsledků.
Pokud vás zajímá více o lipedému, informace najdete na instagramovém profilu @lipedem_cz. Ten je plný užitečných tipů, triků a rad, jak se při lipedému stravovat nebo cvičit, příběhů žen, které lipedémem trpí a také základních informací o tomto onemocnění.
Zdroj: LIPOELASTIC
Foto: se souhlasem LIPOELASTIC
Zajímavý článek.
Zajímavé informace, moc za ně děkuji 🙂
Nepřeji nikomu, hradí pojisťovna v tomto případě tuto operaci?