Stalo se z toho skoro pravidlo, že když dítě začně chodit do školky nebo školy, je častěji nemocné a rodič nemůže chodit do práce. Kdoví, co za vše může, zda oslabená imunita nebo styk s kolektivem. Vždy budeme pátrat, proč jsou děti s příchodem školy častěji nachlazené, kašlou, mají rýmu a stěžují si na bolest krku nebo ouška.
Možná za vše může řetězová reakce, kdy jeden ze školáků onemocní a pak je nemocná celá třída. Nebo za to může nějaký zaběhnutý “školní” virus, ale jedno je jisté – bez správné imunity se nikdo neobejde.
Kamarádka měla svého syna nemocného skoro pořád, hlavně v prvních dvou letech školy
Přišla tak o práci, jelikož se zaměstnavateli nelíbilo, že byla stále na paragrafu. Nachlazení a zánět průdušek bylo u nich doma na denním pořádku. Jeho iminutita nezvládala změny počasí a kolektiv jiných dětí. Vždy nastoupily teploty a kašel. Vše se stabilizovalo až časem, kdy díky pravidelnému zocelování imunity bylinkami, stravou, pohybem začal být více odolný vůči různým virům. Také jezdili pravidelně do lázní.
Asi každý rodič a dítě si tímto musí projít. Někdo je nemocný častěji, jiný s tím statečně bojuje. Za vším hledejte imunitu!
Jak posílit imunitu v chladnějších či pro děti psychicky náročných dnech? Zde máme pár rad:
Rakytník je skvělý pomocník na posílení imunity a na nachlazení
Obsahuje velký zdroj vitamínu C a je velice prospěšný pro dětský organizmus díky dalším vitamínům a složkám. Najdete v něm minerály, stopové prvky, přírodní oleje, hormony dobré nálady, a další. I když je kyselejší, tak v podobě sirupu bude dětem chutnat.
Výborná je také lichořeřišnice
Je přírodní antibiotikum, které má léčivé účinky. Dokáže bojovat se streptokoky a stafylokoky. Také léčí různé záněty (dýchací i močové). Hodí se i při chřipce.
Echinacea je další přírodní antibiotikum
Ničí bakterie a viry i plísně, bojuje s infekcí a dokáže potlačit bolest, léčí zánět dýchacích cest, rýmu, má hojivé účinky. Dětem od 4 let chutná v podobě sirupu.
Aloe přináší obrovskou pomoc pro tělo
Obsahuje všechny potřebné vitamíny, minerály, stopové prvky, cukry, bioflavonoidy, esenciální aminokyseliny a plno dalších látek významných pro náš organismus. Celková souhra a vyváženost asi 200 aktivních látek, přináší obrovskou pomoc pro naše tělo. Mně například aloe pomohlo na zánět středního ucha, kdy jsem si nakapala šťávu z rostliny dovnitř ucha. Po pár dnech došlo k celkovému uklidnění a ústupu bolesti i zánětu. Jelikož mi antibiotikové kapky od lékaře pomoct nedokázaly, velice jsem ocenila účinky této rostliny.
Vitamín C je pro naši imunitu moc důležitý
Pomáhá tělu bojovat s infekcemi, má dobrý vliv na pleť, zuby, kosti, růst, hojení ran, dodává tělu energii, chrání nás před únavou.
Sirup z cibule nebo divizny
Ze svého dětství si pamatuji šťávu z cibule, která se zasypávala cukrem a nechala odležet pár dní. Tato sťáva pomáhá na kašel a posiluje imunitu. Stejně tak pomáhá sirup z divizny. Lépe se pak odkašlává.
Med je přírodní lék snad na všechno
Je velice přínosný pro naše zdraví, pomáhá při bolesti v krku, řadí se mezi přírodní antibiotika, léčí viry, plísně, kožní problémy, podporuje spánek, posiluje imunitu, bojuje proti rýmě, zánětům průdušek, je výborným lékem při chřipce.
Také je výborný heřmánkový čaj
Uklidňuje, je na dobrý spánek, inhalaci při rýmě. pomáhá při léčbě virových infekcí, příušnic a spalniček, posiluje imunitu. při angíně je výborným kloktadlem (odvar), nebo když děti bolí bříško, výborně pomáhá čaj
Podle průzkumu jsou hlavně nemocné děti, které jdou prvně do školky nebo školy a s větším kolektivem ještě nepřišly do styku
Jedná se o velký zásah do života dítěte, kdy hraje hlavní úlohu stres, kolektiv a imunita. Proto je dobrá včasná prevence a posílení organizmu, jako je: pestrá strava na vitamíny, zdravé tuky a minerály, správný pitný režim, pohyb, přisun vlákniny, ovoce a zeleniny a dětem prospívá pobyt na čerstvém vzduchu.
U bylinných sirupů, kapek, tinktur i tabletek je třeba dodržovat správné dávkování, popřípadě se poraďte s lékarníkem.
Jak posilujete u sebe a svých dětí imunitu vy? Napište nám.
Blogerka Michaella
(zdroj obrázků – pixabay)