V dnešní době ještě v padesáti letech nejsme zdaleka staré, jak tomu bylo u našich maminek a babiček. Pravděpodobně nás čeká ještě dalších několik desítek let života. Děti odrostly nebo už dokonce vylétly z hnízda, máme spoustu volného času a o poznání méně povinností. Nastal čas věnovat se samy sobě a prozkoumat, co nám život po padesátce nabízí.
Výchova dětí, mateřské povinnosti, omezený rozpočet a péče o domácnost nás dosud omezovali v možnosti věnovat se svým koníčků nebo zkoušet nové věci, o kterých si myslíme, že by nás bavily, kdyby…
Kdybychom nemusely vyzvedávat děti ze školy, vodit je na kroužky, připravovat domácí úkoly, vodit děti k lékaři, trávit odpoledne na nákupech večery na třídních schůzkách. Mohla bych pokračovat dál, až tak do desáté hodiny večer, kdy má teprve každá máma hotovo a konečně si může dát kafe…pokud ovšem potomek z předsíně neohlásí, že má hlad, žízeň, bolí ho bříško nebo zapomněl koupit sešit na angličtinu, který nutně potřebuje na první hodinu zítra ráno, jinak dostane pětku.
Zde najdete několik typů, jak na znovunabytou svobodu.
Zapojte se znovu do aktivního života
Po padesátce nastal náš čas. Můžeme se věnovat cestování, zapsat se do kurzů nebo třeba začít objevovat nepoznaná tajemství moderní gastronomie.
Jak začít? Udělejte si seznam toho, co vás baví, zajímá a aktivit, které byste chtěla zkusit nebo kterým jste se věnovala v minulosti.
Díky svým novým koníčkům získáte nové známé a přátele, se kterými začnete trávit svůj volný čas.
Cestujte
Na světě je obrovské množství míst, která můžete prozkoumat, ať už v zahraničí nebo v sousedním městě. Pokud nemáte prostředky na zahraniční cesty, nevadí. I Česká republika nabízí obrovské množství památek, přírodních úkazů, sportovních, oddychových i kulturních akcí, turistických tras nebo dech beroucí scenérie.
Rozšiřte si znalosti
Absolvujte kurzy v oblasti, která vás zajímá, nebo pokračujte ve vzdělávání ve vašem profesionálním oboru. Procvičujte mozek. Tím nejen zabráníte psychickému stárnutí, ale budete mít zajímavá témata konverzace se svými blízkými a novými přáteli.
Účastněte se setkání, konferencí, seminářů, workshopů a různých programů, které mohou stimulovat váš mozek a rozšíří vaše sociální kontakty.
Angažujte se v místě bydliště
Aktivní účastí ve vaší komunitě můžete najít způsob, jak se zapojit do společenského života a zároveň pomáhat druhým. Je víc než jisté, že díky tomu poznáte další lidi ve vašem věku, kteří si chtějí toto období života užít stejně jako vy. Svými zkušenostmi můžete pomoci ostatním.
Staňte se dobrovolnicí
Jednoduché skutky pomoci ostatním vám pomohou zůstat v kontaktu s různými lidmi a sdílet své znalosti a zkušenosti s ostatními. Dobrovolnictví v oblasti, která je Vám blízká, přináší do života radost a uspokojení. Sdílejte s ostatními znalosti a dovednosti, které jste v průběhu života získala. Mnoho organizací, sdružení vaší pomoc ocení.
Navazujte vztahy s novými lidmi
Také se vám stalo, že jste měla 2 lístky do divadla a neměla jste nikoho, kdo by šel s vámi?
Běžná situace pro mnoho z nás. Takže vzhůru do akce!
Je mnoho způsobů, jak poznávat nové lidi. Můžete se s nimi setkat na komunitních akcích, během výletů, nebo jen povídáním s náhodnou osobou v obchodě nebo při venčení psa.
Uspořádejte pravidelná setkání u kávy po hodině taichi nebo výlety do přírody. Společenský život prospívá duševnímu zdraví a sdílení zážitků z aktivit, které pořádáte společně, vás jednoznačně obohatí.
Připravte si rozvrh
Rozvrhněte si svůj plán volného času. Bez něj budete věci odkládat a nakonec se může stát, že se budete cítit neužitečná a neproduktivní. Vyplňte svůj plán aktivitami, které vás baví a dodržujte jej.
Pravidelně navštěvujte svého lékaře
Pravidelné návštěvy u lékaře vám mohou pomoci odhalit možné zdravotní problémy.
Jezte pravidelně a zdravě
Zdravá jídla v pravidelném režimu jsou po padesátce životně důležitá. Jídla bohatá na živiny, jako je ovoce, zelenina a libové maso, vám poskytnou energii, radost ze života a zároveň sníží riziko onemocnění. Denní příjem kalorií se pro ženy po padesátce pohybuje okolo 1600 – 1800 kalorií denně v závislosti na úrovni fyzické aktivity.
Jezte šálek a půl čerstvého ovoce denně. Ideální jsou maliny, borůvky nebo ananas. Konzumujte celé ovoce, nikoli ovocné šťávy, které obsahují hodně cukrů.
Ke každému jídlu jezte zeleninu. Vyzkoušejte brokolici, sladké brambory nebo cuketu, rajčata, celer, avokádo.
Spotřebujte denně 150 až 200 g bílkovin jako je hovězí maso, vepřové maso, drůbež, fazole, vejce, arašídové máslo, ořechy nebo semena.
Pravidelně cvičte
Pravidelné kardiovaskulární cvičení podporuje fyzické a duševní zdraví.
Pokud začínáte, zkuste chůzi, jógu nebo plavání. Při cvičení poslouchejte své tělo. Pokud nejste na fyzickou aktivitu zvyklá, kontaktujte svého lékaře a domluvte se s ním, jaká aktivita bude vhodná vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu.
Poslouchejte své tělo
Při všech činnostech, které děláte, od výletů po fyzická cvičení, věnujte pozornost vašemu tělu a svým pocitům. To vám pomůže identifikovat zdravotní problémy, které mohou nastat. Odpočívejte, kdykoli chcete nebo potřebujete. Ideální doba spánku je mezi sedmi a devíti hodinami denně.
Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account