130

Že zdravotní komplikace vyřeší jen prášky z lékárny, jejichž chemické složení i vedlejší účinky jsou předmětem mnoha odborných diskuzí? Ale kdepak! Ani kostivalovou léčbu nelze podceňovat!
Medunice, volský jazyk, lupen sladký či kobylí mléko. Ano, i takhle se lidově říká kostivalu, který patří do čeledi brutnákovitých. Právě teď, tedy devátý měsíc roku, se sbírá jeho kořen, méně často pak listy. Sušení získaného materiálu by mělo proběhnout na slunci nebo v umělých podmínkách, a to při teplotě do 40 stupňů Celsia. Proč je dobré mít ho po ruce?
Rychlejší hojení, které si necháte líbit
Výše zmíněný medikament, který využívali již staří Řekové, hojí rány a podporuje rychlou obnovu tkání. Doporučuje se zejména na výrony, modřiny, zlomeniny a nepříjemná zranění vzniklá při sportovních aktivitách. Uplatní se ale i v případě bércových vředů a křečových žil.
Úleva při artritidě, na kterou čekáte
Revmatoidní artritida je systémové autoimunitní onemocnění, jež vlivem chronických zánětů nevratně poškozuje chrupavky i klouby. Ze statistik vyplývá, že tahle svízel postihuje častěji ženy než muže, přičemž u velkého procenta pacientů vzniká kolem 40. roku života. První pomoc? Útlum bolestí s artritidou úzce spojených nabízí právě kostival, který působí protizánětlivě, zatímco obsahuje spoustu cenných živin.
Stopka poruchového trávení
O bylince, které je věnován tento článek, je rovněž známo, že může být šetrnou alternativou k farmaceutickým projímadlům. Bylo by však nespravedlivé tvrdit, že přijde vhod jen při zácpě. Je totiž vhodným prostředkem na poruchy trávicího ústrojí, mezi které patří třeba i žaludeční vředy. Sluší se dodat, že tenhle poklad zároveň přispívá k regulaci krevního tlaku a léčí kožní vyrážky. Když už jsme u toho, jak se stavíte k výrobě domácí masti?
Pomazání, které přijde k duhu
Omyté kořeny kostivalu jemně nasekejte, krátce upražte na sádle a nechte takto stát do druhého dne. Následně znovu ohřejte a přes tenké plátno sceďte, zbytek prolisujte. Směsí pak naplňte menší uzavíratelné nádoby. Ty pak uložte do chladu. Nutno podotknout, že s touto mastí můžete bez obav ošetřit i svého čtyřnohého mazlíčka.
Foto: Shutterstock

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account