Bobule, které pečují o srdce a mají příznivý dopad na koronální oběh? Pozornost obraťte směrem ke hlohu obecnému. K čemu dalšímu je tato super léčivá rostlinka vhodná?
Hloh obecný se vyskytuje buď jako strom, nebo jako trnitý keř. V květnu kvete bílými nebo růžovými květy, nicméně bobule dozrávají až do září až října (v závislosti na druhu a umístění). Na různých místech světa byl hloh tradičně používán v lidové medicíně, a to jako primární tonikum na srdce. Po staletí se také používal ke správnému vyvážení vysokého a nízkého krevního tlaku.
Plody hlohu uvnitř sebe ukrývají krémově žluté „maso“. Textura, když je zralá, se podobá struktuře avokáda. Hloh se vyskytuje v lesích (zejména na okrajích), na cestách a na silnicích. Občas ho uvidíte v malých hájích. A klíčové složky, které nabízí? Flavonoidní glykosidy (1 až 2 %, včetně rutinu a kveretinu), dále kondenzované taniny (oligomerní procyanidiny 1 až 3 %) saponiny, kumarin a kyanogenní glykosidy. Hloh obecně má vazodilatační a relaxační účinky.
Farmakologie a použití
Je považován za super léčivou potravinu, která se dá snadno začlenit do běžné stravy.  Tato rostlina nachází využití při léčbě arteriosklerózy, hypertenze a srdečního selhání. To vše jsou převládající zabijáci v západních společnostech. Lékařská věda však nyní ví, že hloh dokáže léčit a předcházet řadě kardiovaskulárních onemocnění.
Je známo, že flavonoidy v něm obsažené rozšiřují krevní cévy a posilují kapiláry. Hloh nejen že pomáhá rozšířit krevní cévy, a proto významně působí na periferní cirkulaci, ale má také specifický účinek na samotný koronární oběh. Celkově zlepšuje výživu a doplňuje energetické rezervy. Dá se považovat za ideální volbu pro osoby s vysokým krevním tlakem a srdečními arytmiemi. Hloh má také uklidňující účinky a doporučuje se při nespavosti.
Silná tinktura jako domácí pomocník
Dobrou zprávou je, že se z čerstvě natrhaných bobulí (hložinek) dá připravit tinktura. Hložinky nakrájejte na kousky a napěchujte do sklenice. Zalijte alkoholem a uzavřete. Sklenici nechte stát na teplém místě, nikoli vak na přímém slunci. Po dobu 14 dní denně protřepte. Po uplynutí této doby tinkturu přeceďte a hložinky vymačkejte. Tinkturu uchovávejte v lednici.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account