Světový den alternativ ke spalovnám vyhlásila na 14. červenec mezinárodní síť GAIA (Global Aliance for Incineration Alternatives). Přes 230 organizací ve více než 60 zemích pořádá v tento den osvětové akce. Datum bylo zvoleno na první den jednání Mezivládního výboru pro přípravu Stockholmské úmluvy o zákazu a omezení perzistentních organických látek. Spalovny totiž patří k hlavním zdrojům úniku těchto látek do životního prostředí.

Spalovny vypouštějí až 1922 toxických látek do vzduchu, vody a půdy. Nejčastěji se upozorňuje na nebezpečné dioxiny, které poškozují imunitní a hormonální systém člověka. Nejtoxičtější dioxiny jsou karcinogenní. Kromě dioxinů jsou to také dimetylftalát, bromdichlorfenol, benzen, hexachlorbenzen a další látky.

V České republice se recykluje přibližně 34 % komunálního odpadu8. Pro srovnání – Německo už v roce 2012 recyklovalo 60 %, Vlámsko 70 %. Peníze na výstavbu nových spaloven v ČR by mohly jít na zlepšení současné situace – ekologové navrhují zavést slevu pro radnice, aby motivovaly domácnosti ke třídění odpadu, stavět plazmové spalovny nebo využívat mechanicko-biologické zpracování odpadu. Dnes končí ve spalovnách desítky tisíc tun kvalitních recyklovatelných surovin.

Informace, jak nakládat s odpady ekologičtěji, máme jako lidstvo k dispozici. Teď už “jen” přemluvit krajské zastupitele, firmy a politiky, aby tato řešení uváděli do praxe. Dobrou zprávou také je, že balíček oběhového hospodářství12 předpokládá, že do několika let bude povinné třídit textil, bioodpad i nebezpečné složky komunálního odpadu.

 

Pokud už teď chceme, aby ve spalovnách končilo co nejméně odpadu, začněme v našich domovech. Ideálně pravidly bezodpadového života –zamítnout, zredukovat, zužitkovat, zrecyklovat a zkompostovat.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account