Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Stanice v Praze-Klementinu se nachází v centru města a je umístěna na střeše Klementina, ve které sídlí Národní knihovna ČR. Mapuje klima centra města Prahy, které je značně odlišné od klimatu ostatních částí a značně odlišné od okrajových částí Prahy na tzv. pražských vrcholech.

Za počátek ucelené klementinské řady měření se tak považuje až rok 1775. K pravidelnému odečítání a měření teploty vzduchu sloužily tzv. “mannheimské hodiny”, podle kterých se zapisoval průběh počasí vždy v 7, ve 14 a v 21 hodin během dne. Klementinská meteorologická stanice je díky své nejdelší řadě pozorování počasí považována za unikát v celé střední Evropě a dnes, kdy se stále častěji hovoří o změně klimatu, představuje více než 250letá řada měření ojedinělý zdroj informací.

Astronomická věž v Klementinu je vysoká 68 metrů a je z ní nádherný výhled na historické centrum Prahy do všech světových stran. Na vrcholu věže je usazena téměř dva a půl metru vysoká a 600 kilogramů těžká olověná postava Atlanta, který nese nebeskou sféru.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account