204

Ženské křestní jméno Jolana může mít buď řecký, nebo slovanský původ. Řecká verze výkladu jméno spojuje se jménem Helena. Významově by se pak překládalo z řečtiny jako „světlo“ či „pochodeň“. Jméno se mohlo vyvinout z ruské verze jména Helena – Jelena. Jméno však mohlo vzniknout i z maďarského slova „jóleán“. Pak by se překládalo jako „dobrá dívka“, také „spravedlivá/správná dívka“.

Pozoruhodné jméno Jolana je o to zajímavější, o co více verzí výkladu má. Žena jménem Jolana může zářit jako pochodeň nebo být spravedlivou soudkyní, vždy bude také nositelkou nevšedního jména.

Jolana je ženským křestním jménem bez mužského protějšku. Pravděpodobně je příbuzné s řeckým jménem Helena. Domáckými podobami jména je Jola, Jolie, Jolka, Jolík zdrobněle se jméno užívá jako Jolanka, Jolinka, příp. Jolanečka.

Jméno Jolana se vyskytuje i ve slovenštině nebo srbochorvatštině. Maďarština jméno zná jako Jolán.

V České republice žije zhruba 6 600 žen tohoto jména.

Neznámější českou nositelkou jména je moderátorka Jolana Voldánová. Jméno nosí i herečka a zpěvačka Jolana Smyčková, spisovatelka a dokumentaristka Jolana Matějková nebo cestovatelka Jolana Sedláčková.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account