Co by bylo vaření bez koření!? A protože ve svých zásobách jistě máte skořici, chilli nebo kari, nezapomínejte ani na to, že jde o skoro všemocné kosmetické prostředky.
Koření usnadňuje lidem život již od nepaměti. K čemu všemu bylo využíváno? Kromě zlepšování chuti připravovaných pokrmů i k překrytí zápachu zkažených jídel, ke konzervaci potravin a balzamování těl. Sloužilo také jako platidlo, léčebný prostředek, afrodiziakum či ochránce před zlými duchy a špatnými sny. Dnes své největší uplatnění samozřejmě nachází v kuchyni, ovšem není to málo? Vždyť speciálně tyhle druhy koření strčí do kapsy i konvenční kosmetiku!
Skořice je dobrá na strie, celulitidu i akné
Když se řekne skořice, kdekdo si jako první vybaví sladké pečivo. Tak jistě, že jsou dobroty, které se bez této ingredience jen stěží obejdou, ale to pořád ještě neznamená, že dokáže pomoci jen u sporáku a trouby.
Díky protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem je skořice vhodným prostředkem proti akné. Protože regeneruje tkáně a podporuje látkovou výměnu, mírní celulitidu a podstatně zlepšuje vzhled strií. Smíchejte ji s medem a získanou pastou si potírejte postižená místa, která po chvilce působení opláchnete vlažnou vodou. Nemůže to dopadnout jinak než dobře!
Chilli zastaví vrásky
Jistě jste mnohokrát slyšeli o tom, že chilli jakožto „ďábelská přísada“ vlivem obsažené látky zvané kapsaicin urychluje metabolismus a tím i spalování kalorií. To ale není její jediná výhoda! Vzhledem k tomu, že platí za bohatý zdroj antioxidačních vitaminů A a C, úspěšně bojuje proti škodlivým volným radikálům, čímž zabraňuje rozpadu kolagenu a vzniku vrásek. Co říkáte na pleťovou masku připravenou z chilli a olivového oleje? Čím častěji ji budete aplikovat, tím více let si z pokožky můžete umazat.
Kari je schopným kadeřníkem
Jaké je vlastně složení kari? K nejčastějším komponentům patří kurkuma, kardamom, koriandr, zázvor, římský kmín, muškát, pískavice řecké seno a sušený česnek. Unikátní „všehochuť“ jmenovaných přísad je doslova napěchována prospěšnými látkami, jež nesmírně povzbuzují vlasovou tkáň a posilují vlasy. S její pomocí máte v rukou také zbraň proti lupům, jež navíc hydratuje a chrání kadeře před nepříznivými vlivy. Nejjednodušší způsob, jak kari využít v praxi, je přidat jeho větší špetku do šamponu při běžném mytí.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account