Stále častěji se při různých příležitostech snažíme o návrat k přírodě a ochranu životního prostředí. Svět kosmetiky není výjimkou. I když s oblibou používáme produkty, které opečovávají naši pleť, dodávají jí výživu nebo zvýrazňují naši krásu, poslední roky mnohem více dbáme na jejich složení. Jistě, někdy se může zdát, že přírodní kosmetika nemá takové účinky jako konvenční, ale dejte jí šanci, možná vás překvapí.
Přírodní kosmetika, jak už její název napovídá, obsahuje ingredience přírodního původu, které bývají zpravidla biologicky rozložitelné a šetrné k životnímu prostředí. Také její vůně je získávána z rostlinných silic, čímž kosmetiku obohacuje i o účinné látky typické pro danou rostlinu. Je pravdou, že přírodní vůně nevydrží příliš dlouho, avšak díky absenci fixátorů a jiných zbytečných chemických látek se tělo alespoň nemusí potýkat s nejrůznějšími neduhy, které tyto přísady mohou vyvolat, například hormonální nerovnováhou. Parabeny, sulfáty, umělá barviva či silikony naší pokožce škodí, o negativních dopadech na životní prostředí ani nemluvě. Uvědomují si to i kosmetičtí giganti a stále častěji se snaží přicházet na trh s kosmetikou obsahující maximum složek přírodního původu či přírodou inspirovaných.
Již základ napoví
Pojďme se podívat již na samotný základ tvořící kosmetiku. Přírodní naši pleť hýčká minerálními či květovými vodami a aloe, které vytvářejí dokonalou synergii s přírodními oleji. Pleť může dýchat a zároveň z těchto přísad získává přínosné látky, které mnohdy působí antisepticky a antibakteriálně. Oproti tomu konvenční kosmetika mívá svůj základ v olejích a destilované vodě, oblíbené je využití silikonů, které mohou působit jako něco pro pleť či vlasy zázračného, ale opak je pravdou. Natřete-li si pleť krémem s jejich obsahem, vytvoříte na ní jakousi bariéru zabraňující přirozenému čištění pleti. Ta se pak zanáší, vzniká akné a pleť se vysušuje, protože ztrácí schopnost regulovat přirozeně svou hydrataci.
Rychlý a dlouhotrvající účinek není vždy to pravé
Co se účinků týče, tak v případě přírodní kosmetiky přicházejí výsledky postupně a delší dobu, oproti tomu při využití konvenční kosmetiky se dostavují takřka hned. Otázkou však zůstává, za jakou cenu. Například šampon obsahující silikony vytvoří dojem dokonalosti okamžitě, ale po delším používání vám vlasy příliš nepoděkují. Přírodní šampon sice kvůli absenci sulfátů a jiných pěnotvorných složek nevytváří tak bohatou pěnu, na kterou jsme zvyklí, zato vlasům dá, co potřebují. Setkat se dnes můžete dokonce i s tuhými šampony a kondicionéry, k jejichž výhodám patří také skladnost například na cestách. Zabrousit můžeme rovněž do kategorie deodorantů a antiperspirantů. Pokud jste nadšení z těch, které slibují třeba až 48 hodiny bez pocení, pak to zkuste přehodnotit. Soli hliníku sice zařídí, že se na tričku neobjeví mokré koláče nebo jen minimálně, ale tělu tím bráníte v přirozené detoxikaci. Přírodní deodoranty mají tu vlastnost, že nebrání pocení, ale eliminují zápach potu.
Několik pro a proti
Určitou výhodou konvenční kosmetiky může být větší konzistentnost a jednotnost kvality šarží. Laboratorně extrahované složky navíc často mívají rovněž přírodní původ, například oblíbený skvalen či kyselina hyaluronová. Na druhou stranu však mnohé syntetické látky ucpávají póry, například silikony, PEG nebo syntetická barviva. Přírodní kosmetika je sice nabita rostlinnými složkami s vysokým obsahem antioxidantů prospěšných pro naši pleť, ale také mívá svá negativa. Například je vždy potřeba dívat se, zda byly přírodní složky získány udržitelným způsobem. Třeba zmíněný skvalen pochází ze žraločích jater, ale laboratoře jej umí získat z rýžových otrub, cukrové třtiny a oliv. Rostlinné složky by zase měly pocházet z udržitelného zemědělství.
Přírodní kosmetika je tedy sice zpravidla šetrnější po všech stránkách, proto ji často vyhledávají lidé s citlivou pokožkou. Nesmíme však zapomínat na to, že i přírodní látky mohou vyvolat alergickou reakci, proto se vždy dívejte na složení, zda nejste citliví na některou z přísad. Paradoxně právě pro alergiky může být vhodnější běžná kosmetika, v níž jsou některé látky nahrazovány svými syntetickými dvojníky, kteří nejsou alergenní.
V životě nic není černo-bílé, podobně nelze odsoudit či vyzdvihnout některý z uvedených druhů kosmetiky. Přírodní i konvenční má svá pro a proti a je jen na nás, pro kterou se po pečlivém nastudování složení rozhodneme.
Zdroj: 100percentpure.com, learncanyon.com, Wikipedia Commons
Foto: Shutterstock