V současné době vám doktor napíše antibiotika na každou hloupost, skoro i na rýmičku. Jejich spotřeba roste každým rokem. Přitom by se měla používat pouze na onemocnění bakteriálního původu. Jejich nadužívání zvyšuje odolnost bakterií a každá další předepsaná várka antibiotik je pak míň a míň účinná. Antibiotika jsou také nechvalně známá tím, že kromě škodlivých baterií zabíjejí v našich střevech i ty prospěšné bakterie, které tvoří pro život důležitou střevní mikroflóru.

Proto než příště poběžíte s chřipkou za doktorem, zkuste první sáhnout po některém z přírodních antibiotik. Působí totiž komplexně a do jejich hledáčku spadají nejen bakterie, ale také viry a plísně. Navíc pomáhají zvyšovat imunitu a nemusíte se je vůbec bát používat i jako prevenci například na jaro, či na podzim nebo období chřipkových onemocnění. Přírodní antibiotika nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky.

A která to tedy jsou?

Přírodních látek s antibiotickými účinky je celá řada. V dnešním článku se proto podíváme na jedny z nejsilnějších.

Výtažek z grapefruitových semínek
Výtažek z grapefruitových semínek má širokospektrální účinky. Kromě účinného boje proti bakteriím, virům a plísním, pomáhá také zlepšovat trávení a přispívá k detoxikaci organismu. Grepový výtažek má také výborný posilující účinek na játra. Kromě vnitřního užití s ním můžete ošetřovat také pokožku. Urychluje hojení oparů a zabraňuje jejich šíření. Při aplikaci do nosní dutiny pomáhá od rýmy. Pokud si rádi vyrábíte doma přírodní kosmetiku, můžete grapefruitový extrakt použít i jako dezinfekci nástrojů.

Olejíček z tea tree
Tea tree je esenciální olejíček z čajovníku australského. Jeho vůně je nahořklá, kořeněná, medicinální, evokující čistotu. Je to silné přírodní antibiotikum, má široké použití při bakteriálních, plísňových i virových infekcích. Jeho účinky jsou velice všestranné. Můžete ho jako jeden z mála éterických olejů používat přímo v neředěné formě na pokožku, ale také jej zředěný používat vnitřně. Je výborný na dezinfekci ran (to bylo ostatně jeho první léčebné využití), na opary, různé pupínky či akné nebo štípance od komárů. Nařeďte jej (zhruba 2 kapky na 100 ml) a máte výborné kloktadlo nebo pleťovou vodu na problematickou pleť. Tea tree olej působí i jako přírodní repelent, jeho vůně odpuzuje dokonce i vši. Tea tree olejíček se se svým využitím rozhodně neztratí v žádné domácí lékárničce.

Protizánětlivá lichořeřišnice
Lichořeřišnice je léčivá bylina, která má silné antibiotické schopnosti. Můžete ji používat čerstvou, sušenou nebo se léčit tinkturou z lichořeřišnice. Lichořeřišnice působí komplexně a dokáže si poradit s ledasčím, ale nejvíce se specializuje na záněty močového měchýře a horních cest dýchacích. Kromě domácího léčení můžete lichořeřišnici využít i v kuchyni na vaření. Její květy jsou jedlé a velice okrasné a stejně jako listy mají pikantní chuť. Hodí se proto skvěle na ozvláštnění zeleninového salátu nebo jiných zeleninových jídel.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account