Dáváte si na konci roku předsevzetí do toho nadcházejícího? Možná, že se ve vašem seznamu tentokrát objeví příslib zdravějšího života a větší zaměření na péči o svůj organismus. Zapřemýšlejte, jak byste toho mohli docílit a na začátek zkuste využít Suchej únor. Vyřaďte alkohol a nahraďte ho zdravými alternativami. Možná se vám uleví nejen fyzicky, ale i psychicky a vytvoříte si návyk, který vám vydrží celý rok nebo i déle.

Vypsat si seznam ambiciózních předsevzetí je sice hezké, ale opravdu je dodržet může být už trochu oříšek. Nezapomeňte se zaměřit na reálné cíle. Jděte na to postupně a když se něco nepovede, seberte se, a pokračujte dál. Nejste robot, ale člověk. A důležitější než dokonalost, je v tomto případě vaše vytrvalost.

Konec alkoholu = konec zábavy?

Už několik let během února běží projekt Suchej únor, který upozorňuje na závislost na alkoholu u nás v České republice. Kdo se chce Suchýho února zúčastnit, musí na celý únor vyřadit veškerý alkohol. Kromě toho, že vám toto období abstinence prozradí cenné informace o vás, zejména jestli náhodou nemáte problém se závislostí, možná se vám také pročistí hlava, zhubnete a budete se zkrátka cítit lépe. Určitě byste ani nebyli prvním člověkem, který si Suchej únor prodloužil na neurčito. To, že vynecháte alkohol neznamená, že by tím měly nějakým způsobem utrpět vaše sociální vazby. I bez půllitru piva v ruce se můžete bavit a setkávat se svými přáteli. Abyste se cítili lépe, hlavně ze začátku, nechávejte si bezalkoholovou alternativu nápojů nalévat třeba do vinných skleniček. Možná vám aspoň ten pocit, že držíte sklenku za stopku, jako byste v ní měli víno, trochu pomůže uvolnit. A nezapomeňte pít takové nápoje, které máte rádi a víte, že vám budou chutnat v průběhu celého večera. Co třeba voda s vylouhovaným ovocem nebo výborná domácí limonáda?

Čaj místo alkoholu? Proč ne!

Existují čaje, které pomáhají vyhýbat se alkoholu. Třeba taková rostlina s názvem Pueraria lobata, které se také říká kudzu, kuzu nebo vinný keř. Tato rostlina, pocházející z Asie, je u nás poněkud neznámá. Používá se v tradiční čínské medicíně, protože je plná silných antioxidantů. Normalizuje hormonální hladinu a pomáhá v boji proti alkoholu. Snižuje totiž touhu se napít, uživatelé obvykle zkonzumují menší množství alkoholu a když už něco požijí, dostane je na druhý den z kocoviny. Je však dobré ji užívat dlouhodobě. Z tohoto kořenu lze udělat čaj, seženete ale i tobolky.

Jen zelená to nemusí být

Zdravý jídelníček je základem zdravého životního stylu. Neznamená to ale, že byste měli potraviny ve velkém omezovat nebo dokonce vůbec nekonzumovat. Strava musí být hlavně pestrá a vyvážená. Určitě proto nevynechávejte ovoce. To je ideální ke snídani nebo dopolední svačině. A i sacharidy jsou pro vyvážený jídelníček velmi důležité. Pokud ale chcete do nápravy své životosprávy šlápnout opravdu zostra, vyzkoušejte superpotraviny. Jestliže si nevíte rady, poradí vám nákupní rádce Heureka, který vám nabídne nejrůznější alternativy, které byste mohli zařadit do svého jídelníčku. Nemusíte totiž pít jenom vodu. Můžete ji občas vyměnit za smoothie se zeleným ječmenem nebo za drink s mořskou řasou chlorellou. Když si dáte před jídlem ještě pár tabletek řasy spiruliny, dotáhnete svůj zdravý životní styl k dokonalosti. Na Heurece najdete superpotraviny v různých formách a cenových relací od desítek do stovek korun. Stačí si jen vybrat.

Změnou v jídelníčku ku zdraví

Užívání superpotravin nemusí být ale pro každého. Chuť ječmene nebo chlorelly zkrátka není příjemná všem. Kvůli tomu ale nad zdravým životním stylem rozhodně nemusíte lámat hůl. Stravovat zdravě se dá i bez zeleného lupení nebo mořských řas. Můžete jíst samozřejmě vše, na co máte chuť. Je ale důležité nad vybranou stravou přemýšlet, umět si dobře rozložit sacharidy, bílkoviny a vlákninu a příliš často nehřešit sladkostmi. Skvělé tipy, jak na to, můžete najít třeba ve speciálních kuchařkách, které najdete třeba na Heurece. Najdete tam také hromadu další inspirace, tipy a triky, jak svůj životní styl zlepšit i jinak a hlavně dlouhodobě. Můžete si zde rovnou vybrat z nabídky nejrůznějších druhů vloček, ze kterých si uděláte chutné kaše plné vlákniny nebo třeba semínka a ořechy, které jsou zase nadité vitamíny a minerály. Fantazii se meze nekladou.

Foto: iStock

Tagy:
6 Komentářů
 1. EsterNováková 1 rokem ago

  No tak u nás se nikdo rozhodně při změně nudit nebude. Už se těším až skončím s tou https://www.ketomix.cz keto dietou a budu připravena začít žít zase naplno. Věčně nemám žádnou energii a přitom se musím ještě starat o dvě děti. Nechci ale aby mě potenciální muž na koupališti viděl jak jsem přibrala.

 2. EsterNováková 1 rokem ago

  Budu muset do baráku od https://www.damano.cz/kuchynske-noze/ pořídit nové kuchyňské nože. Máme doma totiž jenom jeden univerzální na maso, ale když se u nás třeba připravuje ryba a nebo chceme nakrájet zeleninu, tak musíme sahat jen po tom jednom. To je za mě velká škoda. Měli bychom mít více vybavenou kuchyni, nemyslíte?

 3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Alkohol nepiji vůbec, takže suchý únor je beze smyslu, zdravou výživu se snažím jíst již hodně dlouho 🙂

 4. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  Návod jak to zvládnout.

 5. No tak suchej únor mám celoživotně, v tomto směru již není prostor na zlepšení. V tom ostatním by se ještě dalo… 🙂

 6. NelaVávrová 1 rokem ago

  staci pridat zimni sporty od brusleni po lyzovani, s detmi koulovacky. Místo sladkostí zaradit susene ovoce, horkou cokoladu, orisky, jogurt s granolou atd…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account