Praktik, zubař nebo screening rakoviny tlustého střeva. Ani v roce 2023 bychom neměli zapomínat na preventivní prohlídky a screeningové programy. Na jaké máme nárok? A jak si zapamatovat všechny jejich termíny? Na tyto otázky přináší odpovědi nezisková organizace Loono.

„Pokud by si lidé měli dát do nového roku jedno jediné předsevzetí, mělo by se týkat péče o zdraví – dodržovat zásady zdravého životního stylu, provádět samovyšetření, a především chodit pravidelně na všechny preventivní prohlídky a screeningové programy, na které mají nárok. To je úplný základ zdravého života,“ říká Kateřina Šédová (Vacková), zakladatelka neziskové organizace Loono.

Preventivní prohlídky zanedbává 75 % Čechů. Přitom díky nim mohou lékaři objevit nemoci, kterými člověk trpí, ještě v bezpříznakovém stádiu. To může znamenat nejen dřívější nasazení léčby, ale v konečném důsledku i záchranu života.

Nízkou návštěvnost těchto prohlídek chce Loono zlepšit nejen svou soustavnou edukační kampaní, ale také novou aplikací Preventivka, kterou veřejnosti představilo ke konci minulého roku. Vyfiltruje všechny důležité prohlídky a připomene jejich termíny, vysvětlí, proč jsou tyto prohlídky důležité a co na nich člověka čeká, naučí, jak pečovat o své zdraví a předcházet vážným onemocněním, a pomůže najít vhodného odborníka či lékaře v blízkosti uživatele.

Foto: Shutterstock

Na jaké preventivní prohlídky tedy v roce 2023 nezapomenout? 

Ženy by měly každé dva roky absolvovat preventivní prohlídku u svého praktického doktora, jednou ročně u gynekologa a alespoň jednou ročně u zubaře. Jednou ročně mohou navštívit také očního lékaře a dermatologa. Během prohlídky u gynekologa probíhá také screening rakoviny děložního čípku, který se provádí pomocí cytologického stěru.. 

V rámci prevence rakoviny prsu by měla žena po 45. roce zajít každé dva roky na mamografický screening. Vyšetřit se může nechat ale i dříve. Do 40 let věku se obvykle využívá ultrazvukové vyšetření. 

Od 50 let chodí ženy také na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku, který se provádí buď jednou ročně (od 55 let dvakrát) pomocí testu okultního, tedy skrytého, krvácení do stolice (TOKS) nebo jednou za deset let pomocí koloskopie. Od 55 let dál mohou být kuřačky, které denně vykouří 20 a více cigaret, vybrány také pro screening rakoviny plic. 

Muži by měli také docházet jednou za dva roky ke svému praktickému lékaři a alespoň jednou ročně k zubaři. Jednou ročně mohou absolvovat také preventivní prohlídku u očního lékaře a dermatologa. Po 50. roku věku by měli poprvé navštívit urologa. Stejně jako ženy by pak měli od 50 let chodit na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku a od 55 let je může praktický lékař vytipovat pro screening rakoviny plic.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Loono, Preventivka

Tagy:
8 Komentářů
 1. Ladislava Vykouková 1 rokem ago

  Na preventivní prohlídky prsou chodím pravidelně /2020/ a mamograf mě zklamal i když jsem si našla bulku,tak se nic neukázalo a na další preventivce /2022/bylo hned i sono a pak fofr,neboť ta bulka byla nádor.Dopadla jsem tak,že jsem přišla o obě prsa.Nyní chodím na ozářky a čekám,co bude i když věřím,že se ze všeho dostanu. Proto ženy dávejte si pozor na mamograf.

 2. Na preventivní prohlídky chodím pravidelně. Před nedávnem jsem zrovna jednu absolvovala.

 3. Kristýna Štírová 1 rokem ago

  S tím zubařem máte určitě pravdu, ale pokud ho nemáte, tak sjednání schůzky v nové ordinaci je prakticky nadlidský výkon. Nebo nevím třeba jak v Praze, ale v regionech je to fakt šílené. V celých Pardubicích nabírají dva zubaři, kteří jsou cenově úplně jinde. Chrudim vůbec nic. V menších městech kolikrát ani zubaři nejsou, nebo tam jsou jen párkrát týdně.

 4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Za pár dní jedeme na zubní prevenci, v březnu bude gynekologická prohlídka, atd :-), na prevenci nezapomínám, je to důležitá součást našeho života ♥

 5. U zubaře jsem několikrát ročně, gynekologa navštěvuji pravidelně 1x do roka a mamograf mě letos čeká.

 6. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Navštěvuji pravidelně gynekologa i zubaře, bohužel jsem po dvou letech zapomněla na prohlídku u praktického lékaře, tak si to budu muset lépe hlídat.

 7. NelaVávrová 1 rokem ago

  hlídám, hlídám 🙂

 8. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  Také jsem pro prevenci.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account