V každém z nás je ukryto víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Zvláště východní filozofie přicházejí v tomto směru s mnoha učeními týkajícími se těla i ducha a jejich vzájemnému propojení. Dalo by se zjednodušeně říci, že jedno souvisí s druhým a velmi se navzájem ovlivňují. Jako příklad může posloužit učení vycházející z taoismu, které si dnes trochu přiblížíme.

Jistě už se vám někdy stalo, že vás váš partner v návalu něhy nazval svým pokladem. A nejspíš už jste také vyslechly ironickou poznámku, že jste skutečný „poklad“, jen ho vykopat. Co když vám ale řekneme, že jste ne jeden, ale hned tři poklady. Učení o třech pokladech má kořeny v tradičních taoistických naukách, které obsahují i řadu praktických rad, cvičení a návodů, jak se na své poklady dívat, jak je rozvíjet, jak s nimi zacházet a jak je vyživovat. Toto učení patří k základům teorie výživy podle dlouhověkých národů a určitě nezaškodí seznámit se s ním blíž na stránkách Akademie léčivé výživy.

Prvnímu pokladu se říká esence, je to naše DNA, matrice, podle které se rozvíjíme fyzicky i psychicky, schopnost mozku realizovat naše představy. Taoisté věřili, že její sídlo je v nadledvinkách a hodně péče tedy věnovali výživě a posilování celého ledvinového systému. V okamžiku, kdy člověk svou esenci vyčerpá, umírá. Dobrou zprávou je, že existují náznaky, že už jste svou studnici živé vody vyčerpali do poloviny. Patří k nim menopauza, šedivění, ztráta potence a některé další. Nejlépe esenci vyživují jídla jako kostní vývary, sulcy a aspiky, některé typy vytrvalostních cvičení a kvalitní sex. Má ráda klid, potřebuje dostatek odpočinku a nesnáší excesy.

Druhý poklad je naše životní energie a úzce se pojí s kvalitou krve a imunitou. Kolik máme energie obvykle dobře víme prostě podle toho, kolik vydržíme zátěže a jak často jsme nemocní. Sídlem životní energie jsou podle taoistů všechny zažívací orgány a plíce. Když máme energie víc, než kolik spotřebujeme, můžeme si doplňovat esenci a prodlužovat život. Do oblasti péče o životní energii spadají všechny obvyklé rady odborníků: dobře jezte kvalitní stravu bohatou na živiny, postarejte se o kvalitní a dostatečný spánek, přiměřeně svému věku a zdravotnímu stavu se hýbejte, ale nepřehánějte to s výkonnostními a adrenalinovými sporty. Pečujte o své vztahy a včas ukončujte ty, které vám nic nedávají. Dělejte, co vás baví a starejte se o vlastní rozvoj. Změňte, co změnit můžete, přijměte nebo opusťte, co změnit nemůžete, naučte se znát své meze a netrápit se zbytečně.

Foto: se souhlasem Akademie léčivé výživy

Třetím pokladem je náš duch, což je princip, který bychom si mohli představit jako určitou kombinaci západní „duše“ a „mysli“ nebo „vědomí“. Jedná se o naši nejvyšší podstatu, která sídlí v srdci. Srdce jako nejdůležitější orgán fyzického těla je vyživováno všemi ostatními systémy. Paradoxně má rádo hořkou chuť, takže z jídel je potěšíte čekankovými puky nebo jinou zeleninou nahořklé chuti, ale také třeba čokoládou. Nejlepší je pro něj ovšem životní optimismus, nadšení, odvaha a otevřenost. Důležitá je naše schopnost milovat, odpouštět a vyživovat vlastní vnitřní moudrost. Projevuje se v očích – lidé velkého ducha mají v očích onu příslovečnou „jiskru“, oduševnělost, vnímáme je jako osobnost.

I když je učení o třech pokladech poněkud neobvyklé, může nám pomoci dobře se o sebe starat, radostněji kráčet životem a lépe rozumět sobě i světu. A to už stojí za trochu námahy.

 

Text: Akademie léčivé výživy

Foto: se souhlasem Akademie léčivé výživy

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account