V neustálém úsilí stárnout s grácií a hledáním pocitu vnitřního klidu mnoho žen touží po přirozené a také cenově dostupné možnosti, která jim pomůže vypadat a hlavně se cítit skvěle. Obličejová jóga zahrnuje vše z toho! Provozují ji modelky, psychoterapeuti, kosmetičtí experti i editoři z časopisů. Náhoda? Nemyslíme si! Face joga je fenomén, o kterém se dočtete téměř v každém časopise, a nedá na ni dopustit třeba Jennifer Aniston nebo Julia Roberts. Pár grimas a masáží denně je totiž přesně tou odpovědí, jak stárnout s půvabem a zmírnit všudypřítomný stres a přetížení. 

Co je obličejová jóga?

Cvičení jógy je metodou prověřenou tisíciletími. Oproti ní je ta obličejová teprve začátečník. Před 18 lety ji založila Britka, Danielle Collins, která našla techniku, jež pomůže zpevnit struktury obličeje, ale také zlepšit vnímání těla. „Holistické zdraví a sebepéče jsou klíčem k zářivé pleti bez vrásek, protože péče o sebe uvnitř i zvenku se odrazí ve vašem vnějším lesku,“ vysvětluje. Myšlenka obličejové jógy je taková, že díky cvičení obličejových svalů posílíte a zlepšíte cirkulaci krve, a tím pádem budete aktivně bojovat proti stárnutí pleti a vráskám. Tato technika využívá různé masáže a speciální grimasy zaměřené na obličej, krk a ramena. 

Foto: Shutterstock

Výzkum Trusted Source zjistil, že obličejová jóga může být velice účinným nástrojem pro zlepšování strukturálního vzhledu vašeho obličeje, což v praxi znamená, že díky ní budete vypadat mladší. Série masáží, relaxačních dotyků a akupresurních technik totiž cílí na konkrétní oblast obličeje jako jsou vrásky na čele nebo kolem očí. Zároveň se ale zaměřuje i na vaše vnitřní já a to stres, úzkost nebo spánek. „Důsledná praxe obličejové jógy vám pomůže vytvořit pozitivní antiaging změny,“ dodává Danielle Collins. 

Jaké jsou výhody obličejové jógy?

Propagátoři a milovníci obličejové jógy tvrdí, že její přínosy jsou obrovské. Proto ji také mnoho z nich označuje za přirozený lifting obličeje. Danielle Collins k tomu dodává: „Obličejová jóga pomáhá zvednout a zpevnit svaly pod kůží, čím vyhlazuje drobné linky i větší vrásky. Masáž zlepší krevní oběh a je lymfatickou drenáží, jež uvolňuje napětí. Akupresurní techniky zase zmírňují stres, což může pomoci při prevenci bolestí hlavy, uvolnění dutin a zlepšení kvality vašeho spánku.“ Nedávná studie odhalila, že naučíte posilovat nebo uvolňovat určité svaly ve tváři, pomůže vám to nejen z mladším vzhledem, ale také například s lepším držením těla a nebo vás to zbaví skřípání zubů. 

Praktici obličejové jógy také uvádějí, že může pomoci s:

– lepším ovládáním obličejových a mimických svalů

– podporou správného dýchání nosními dírkami

– zpevněním oblasti dekoltu

– přeprogramováním vaší svalové paměti

– zlepšením příznaků poruch temporomandibulárního kloubu (TMJ)

– s lepší symetrií obličeje

– snížením výskytu tmavých kruhů pod očima

– lepším emociálním zdravím

Foto: Shutterstock

7 jógových cvičení pro váš obličej

U každého ze cviků pracujte na úrovni svého pohodlí. Můžete cítit teplo nebo horko, ale neměli byste pociťovat bolest nebo nepohodlí. Vždy začněte s čistýma rukama a perfektně odlíčeným obličejem. Použít můžete i oblíbený olej nebo krém, aby vaše prsty mohly snadno klouzat po pokožce. 

1. Uvolnění napětí

Zatlačte do vnitřního koutku oka po dobu 30 sekund. Poté jemně kružte jedním směrem po dobu dalších 30 vteřin. Stimulace tohoto akupresurního bodu pomáhá snižovat únavu očí, ale můžete jej použít i ke zklidnění před usnutím.

2. Kruhy pod očima

Položte prsteníčky na vnitřní stranu obočí. Jemně poklepejte prsty směrem k vnější straně obočí a na několik vteřin zatlačte na spánky. Pokračujte v poklepávání nad lícní kostí k vnitřnímu koutku očí. Toto cvičení lehkými doteky vám zvýší cirkulaci kyslíku a zmírňuje otoky. 

3. Jemnější obočí

Tento cvik uvolňuje frontalis, což je velký sval v přední části čela, který je často nadměrně používán. To způsobuje jeho ztuhlost a zvyšuje projevy stresu. Umístěte konečky prstů do středu čela směrem dovnitř. Při pohybu prstů směrem ke spánkům jemně zatlačte na konečky prstů do čela. Uvolněte prsty a pokračujte dál po dobu 30 sekund. 

4. Masáž šíje

Zakloňte hlavu mírně dozadu a položte prsty na horní část krku. Při klouzání prsty dolů ke klíční kosti vyvíjejte jemný tlak. Před uvolněním prstů zatlačte na několik vteřin na klíční kost. Opakujte po dobu 30 sekund. Benefitem tohoto cviku je zvýšení lymfatického obědu a zmírnění napětí krku. Navíc pomáhá korigovat ochablou kůži kolem čelisti a krku. 

5. Odblokování čelisti

V sedě udělejte levou rukou pěst a položte ji na vnější stranu čelisti palcem dolů. Otočte hlavu k pěsti a pociťte protažení na straně krku. Nedovolte, aby se vaše ruka jakkoliv pohybovala. Poté jemně uvolněte. Opakujte na každou stranu několikrát. 

6. Lví dech

Tento cvik je také znám jako Lví pozice a jedná se o jógové dechové cvičení, které snižuje stres a uvolňuje svaly obličeje. Ze sedu se předkloňte, abyste se opřeli rukama o kolena nebo o podlahu. Zhluboka se nadechněte nosem. Otevřete široce ústa, vyplázněte jazyk a natáhněte ho směrem k bradě. Důrazně vydechujte přes kořen jazyka a vydávejte zvuk „ha“. Poté se uvolněte a dýchejte normálně. Opakujte sedmkrát po sobě. 

7. Poklepávání na tvář

Klepání podporuje relaxaci a zlepšuje krevní oběh. Začněte u čela a konečky prstů si rytmicky poklepávejte na kůži. Pokračujte po celém obličeji směrem k čelisti. Nevynechejte ani přední část krku a ramena. Nakonec třete dlaně o sebe, abyste vytvořili teplo. Poté si rukami zakryjte obličej a několikrát se zhluboka nadechněte. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: ALAM., Danielle Collins, Trusted Source, Healthline

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
9 Komentářů
 1. Hanka Vránová 1 rokem ago

  Obličejová jóga? O tom slyším poprvé. Díky za článek, taky to vyzkouším. 🙂 Já se teď pomalu dostávám k té klasické. Musím ale říct, že mě to hodně chytlo. Hlavně se mi líbí, že je to prostě něco víc, než jen obyčejné cvičení. Jen tak mimochodem, kdyby si chtěl někdo o józe počíst, tak za sebe můžu doporučit tento článek – https://www.svetrelaxu.cz/magazin/jak-pomoci-jogy-zlepsit-svuj-zivot/ 🙂

 2. Tamara Schovancova 1 rokem ago

  musím vyzkoušet

 3. Tak to jsem v životě nezkoušela :-). Asi bych na to neměla trpělivost.

 4. Ráda vyzkouším.

 5. Lenka Hudečková 2 roky ago

  čas od času dělám obličejovou jógu, a manžel se mi směje, když mě zrovna vidí 🙂

 6. LucieGajdíková 2 roky ago

  Já cvičím klasickou jógu, ale tohle vypadá taky dost zajímavě

 7. MartinaSoučková 2 roky ago

  Výborné tipy

 8. NelaVávrová 2 roky ago

  vyzkouším 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account