Popraskané, šupinaté rty vyžadují zvláštní péči, zvlášť když jsou bolavé, zarudlé a štípou. Jedno nanesení balzámu je však rozhodně nespasí! Jak jejich léčbu urychlit a kdy se vydat k lékaři?
Popraskané rty nepatří mezi kosmetické a zdravotní neduhy pouze v zimě. Pokud máte ve zvyku si ústa olizovat nebo kousat, mohou trpět kdykoli v průběhu roku. Ostatně, ani dráždivá dekorativní kosmetika jim moc nepřidává, stejně jak nedostatečný pitný režim, příliš suchý vzduch v místnostech, mentol, kafr nebo kyselina salicylová, což jsou látky, které rty vysušují. Co můžete udělat pro jejich záchranu?
S péčí začněte již po probuzení
Rty nemají olejové žlázy, proto podléhají vnějším vlivům. Primárně si obstarejte kvalitní balzám, který v nich utěsní vlhkost a ošetří prasklinky. Vhodný je třeba ten s bambuckým máslem a velkým množstvím vitaminu E. Chcete-li mít rty skutečně chráněné, aplikaci často opakujte. Během dne potřebujete asi šest až osm vrstev balzámu, proto s jeho nanášením začněte hned ráno.
Lékaři z kuchyně
Nemáte-li cestu do drogerie, vystačíte si s domácími zásobami. Smíchejte jeden díl citronové šťávy, jeden díl ricinového, olivového či kokosového oleje a jeden díl medu. Citron dezinfikuje, olej hydratuje a vyživuje, med zklidňuje a urychluje hojení. Směsí potřete svá ústa těsně před spaním a nechte vstřebat. Z uvedených surovin lze připravit i obrušující peeling. Stačí, když do směsi přidáte lžičku třtinového cukru a provedete velmi jemnou masáž zasažených oblastí.
Hydratace zevnitř i zvenčí
V interiéru používejte zvlhčovače vzduchu, rty v žádném případě neolizujte, neokusujte šupinatou pokožku a nechoďte tak naproti krvácení a bolesti. Jakékoli neopatrné kroky tohoto typu způsobují větší podráždění! I na podzim a v zimě vypijte zhruba 2,5 litrů vody denně a pro jistotu léčbu urychlete s pomocí vitaminu B. Mezi jeho zdroje patří ořechy, luštěniny, kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny a čerstvé zeleniny. Pokud problém přetrvává, navštivte dermatologa. Popraskané rty, které se nehojí ani navzdory pravidelnému používání balzámu na rty, mohou poukazovat na infekci.
Autorka: Karolína Dostálová
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account