Pěkné, vysportované nohy a stehna jsou nedílnou součástí přitažlivé postavy. Zvláště ženy se však často potýkají s tím, že ačkoliv se věnují cvičení a dodržují zásady zdravé životosprávy, se svýma nohama stále nejsou spokojené. Často je trápí také celulitida, lidově známá jako pomerančová kůže. Jejích příčin může být víc, řešením jsou potom ty správné aktivity a cviky zaměřené právě na nohy a stehna.

Celulitida a její příčiny

S celulitidou se často potýkají ženy po porodu, může k ní vést hormonální nerovnováha (způsobená třeba antikoncepcí), genetické předpoklady, přílišné zadržování vody organismem, ale samozřejmě také nezdravý životní styl a tělesná hmotnost, která je přece jen vyšší, než by bylo třeba. Otázka zní, jak se celulitidy zbavit a k tomu nohy posílit a vymodelovat je do skutečně vysportované podoby.

Běh jako cvik na nohy

Není žádným překvapením, že základní aktivitou, při které posilujete nohy, je běh. Jeho výhodou je fakt, že k provozování běhu není potřeba nic víc, než jen sportovní obuv. Běh patří mezi aerobní cvičení a nepomáháte si s ním jen pro posílení nohou, nýbrž dokáže pomáhat při hubnutí obecně.

Cyklistika doma, v přírodě i na silnici

Kolo je dalším nástrojem, se kterým půjde posilování a tvarování nohou prakticky samo. Jedná se o aktivitu, které se můžete věnovat i doma v obývacím pokoji. Stačí si pořídit stacionární kolo nebo rotoped. Za úvahu to rozhodně stojí, neboť cyklistika dokáže výborně posilovat všechny svaly dolních končetin, stejně jako vyhlazuje kůži a zbavuje stehna celulitidy.

Další cviky a aktivity na nohy

Na trhu je samozřejmě celá řada dalších zařízení určených pro cvičení nohou. Jedná se o specializované posilovací stroje a náčiní. Jejich pořízení je užitečné, není však zcela nutné. Jednak můžete vyrážet za nimi do posilovny nebo fitness center, jednak je lze nahradit cvičením, která pracují pouze s vlastní vahou člověka.

Prvním takovým cvikem jsou dřepy, časem prověřená klasika ideální pro vyrýsování nohou a zpevnění zadních partií. Stejně jako u dalších podobných cviků je velmi důležité provádět dřepy správně, tj. ze stoje s nohama mírně rozkročenýma, rukama předpaženýma a napnutýma v lokti. Při pohybu dolů je třeba držet rovná záda a stát na celém chodidle. Pozor, výslednou polohou, ze které se budete znovu zvedat je „sed“, tj. hýždě by neměly být pod úrovní kolen.

Dalšími cviky z podobného ranku jsou tzv. výpady, zanožování nebo výstupy na stupátko. I v těchto případech se jedná o cviky, pro jejichž dělání není třeba žádné vybavení, lze je provádět doma. Díky tomu, že není nutné se kamkoliv dopravovat, jsou to také cviky časově nenáročné. 

Pro všechny ale platí jedno obecné pravidlo, bez ohledu na cvik nebo aktivitu na posilovacích strojích (nebo také bez nich), tím nejdůležitějším předpokladem je pravidelnost, důslednost a chuť cvičit. 

Foto: GaudiLab / Shutterstock.com 

Tagy:
4 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    prima, kdo umí, ten umí 🙂

  2. HelenaSvatková 2 roky ago

    Ano, bez pravidelnosti a důslednosti pěkné postavy nedocílíme. Mně se to podařilo v důchodu, takže vyvracím, že čím je žena starší, tím hůře se hubne.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account