Prázdniny jsou pomalu u konce a pro většinu z nás je to neoficiální konec léta. To ale rozhodně neznamená, že letní zábava musí skončit už dnes. Vlastně právě naopak! Než přijdou první chladnější rána, začnou padat kaštany a děti nastoupí do školy, je toho tolik, co ještě můžete stihnout a vytvořit si další dokonalé letní vzpomínky. Máme pro vás deset tipů, díky kterým si konec léta užijete na maximum.

Co všechno stihnout během posledních letních dnů

Foto: Shutterstock

1. Nasávejte každý sluneční paprsek

Posezení na slunci vám nepřinese jen skvělou náladu, ale především vám poskytne vitamín D, který je nezbytný pro udržení zdravých kostí, svalové funkce a aktivitu mozkových buněk. Navíc ve velkém podporuje váš imunitní systém. Co pro tentokrát užít hodinku obědové pauzy na roztažení deky v parku nebo piknik na lavičce. Jen pozor: vystavujte se slunci vždy bezpečně použitím dostatečného množství kvalitního opalovacího krému!

Foto: Shutterstock

2. Přečtete si dobrou knihu

Přes všechnu organizaci domácnosti, dětských táborů, kroužků, babiček a dědečků, jste si ještě nestihla v klidu sednout a začíst se do dobré knihy? Teď je ta nejlepší chvíle to napravit. Knihy jsou skvělým způsobem, jak si rozšířit obzory, vzdělat se, ale třeba i byť jen na pár minut uniknout do jiného světa. Čtení papírové knížky vám navíc dá skvělou příležitost odpočinout vaše oči od obrazovek telefonů a počítačů. 

Co si přečíst na konci léta?

Foto: se souhlasem Knihy Dobrovský
Foto: se souhlasem Knihy Dobrovský
Foto: se souhlasem Knihy Dobrovský

Zleva: Kde jsi, když nejsi (Radka Třeštíková), Les v domě (Alena Mornštajnová), Atomové návyky (James Clear)

Foto: Shutterstock

3. Vyrazte do přírody

Léto s sebou přináší nejen teplé počasí, ale také krásně rozkvetlou přírodu, báječný stín lesů i blankytně modrou oblohu hor. Užijte si ji na plno! Zkuste pro sebe nebo pro svou rodinu naplánovat impulzivní výlet a zamiřte na procházku, výšlap nebo objevujte krás starých hradů či zámků. Pokud tuto aktivitu navíc ukončíte jako „gastro toulku“ v příjemném podniku na skvělém obědě, kávě nebo zmrzlině, budete na ni ještě dlouho s celou rodinou vzpomínat.

Foto: Shutterstock

4. Věnujte se svým domácím mazlíčkům

Trávit čas se čtyřnohými miláčky je skvělým nápadem po celý rok, ale léto nabízí nespočet příležitostí k dlouhým procházkám, které vám třeba v průběhu roku nevychází tak často, jak byste si přáli. Čas strávený se zvířaty podle odborníků pomáhá zmírňovat úzkost, krevní tlak a má všeobecně velmi pozitivní dopad na vaše fyzické i duševní zdraví.

Foto: Shutterstock

5. Připravte zahradu na podzim

Konec léta nemusí znamenat konec vašeho zahradnického snažení. Věděli jste, že v některých regionech může být podzim vhodným obdobím pro výsadbu? Využijte tento čas k pěstování některých květin, kterým se tradičně daří lépe na podzim. Jsou to například chryzantémy, macešky, černooké sasanky a celosia. Uvidíte, jak vám vaše zahrádka hýřícími barvami, bude dělat na podzim radost. 

Foto: Shutterstock

6. Vydejte se na pozorování ptáků

Konec léta je ideální dobou, kdy můžete vyrazit s dalekohledem do přírody a věnovat se nerušenému pozorování ptáků, kteří odlétají na zimu na jih. Třeba objevíte novou vášeň! K knihách i online se dozvíte mnoho informací o vašich opeřených sousedech a pokud vám čas nedovoluje vyrazit za nimi na výlet, stačí se v tichu posadit třeba na vaši terasu nebo balkón. 

Foto: Shutterstock

7. Vyrazte na předčasné vánoční nákupy

122 dní právě zbývá do Vánoc. Těšíte se? Zkuste pro jednou narušit zaběhnutý vzorec toho, že času je stále dost, a začněte svoje vánoční nákupy v předstihu a hlavně v klidu. Vyhnete se tak stresu, který nastoupí s první vločkou a budete mít pár dárků nebo vánočních dekorací v záloze. Lákavé, nemyslíte? Předčasné nákupy vás navíc mohou dostat do nálady, pokud jste smutní, že léto končí. Dobrou zprávou totiž je, že za necelé 4 měsíce jsou tu Vánoce a je se na co těšit! 

Foto: Shutterstock

8. Vychutnejte si uzrálé broskve

Věděli jste, že sezóna broskví právě vrcholí? Nyní je nejlepší čas vychutnat si toto svěží letní ovoce v plné parádě. Upečte je, nakrájejte do letní limonády, dejte na gril nebo z nich udělejte skvělou domácí broskvovou zmrzlinu. Fantazii se meze nekladou.

Foto: Shutterstock

Jak na domácí zmrzlinu:

700 g broskví (vypeckované a rozčtvrcené)

125 ml cukru krupice

1 lžička citrónové šťávy

180 g créme fraiche (nebo 30 % zakysané smetany)

Postup:

1. Broskve, cukr a citrónovou šťávu promíchejte ve středně velkém hrnci a nechte zhruba 30 minut „vypotit“ při pokojové teplotě. 

2. Jakmile puštěná šťáva zakryje dno hrnce, začněte broskve za stálého míchání pomalu zahřívat. V okamžiku, kdy se cukr zcela rozpustí, zvyšte teplotu a broskve povařte do změknutí.

3. Nechte vychladnout a rozmixujte dohladka. Rozmixované broskve promíchejte s créme fraiche a směsí naplňte připravené nanukové formičky. Ty pak stačí dát na pár hodin zamrazit.

Foto: Shutterstock

9. Vrhněte se do organizace

Pokud je něco, na co nemáme v průběhu roku čas, pak je to úklid spojený s organizací. Vrhněte se na něj koncem léta a začněte třeba v dětském pokoji. Před začátkem školního roku je ideální darovat hračky, které už nejsou pro děti zajímavé, přestavět nábytek, koupit úložné kontejnery na nové sešity a psací potřeby nebo přeorganizovat skříň s dětským oblečením. Začátkem školního roku pak budete mít vše perfektně připravené pro malé školáky.

Foto: Shutterstock

10. Užijte si rodinu s vděčností a láskou

Využijte poslední letní dny k tomu, že strávíte více času se svojí rodinou. Nemusíte vymýšlet žádný speciální program, odjíždět na last minute dovolenou nebo narychlo shánět zajímavé sportovní aktivity. Někdy prostě stačí být. Udělejte si s rodinou den plný lenošení, kdy jediným plánem bude žádný plán. Zavzpomínejte společně na nejlepší zážitky vašich dětí z tábora, prohlédněte si letní fotky a nebo si klidně pusťte společný film. Důležité je, že budete spolu.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedie Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
4 Komentářů
 1. Lucka Lucka 8 měsíců ago

  Slunce si denně užívám. 🙂

 2. NelaVávrová 8 měsíců ago

  Pěkné rady, ale opravdu hlavně co nejvíce načerpat světlo, teplo a energii na zimu.

 3. Romana Mlynářová 8 měsíců ago

  Přeji pěkné letní dny, mají přesah až do září….

 4. Lenka Hudečková 8 měsíců ago

  Díky za prima rady 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account