Chcete překonat sami sebe, takže to na běžecké stezce „rozpálíte“ hned ze startu? Hodláte si i přes namožené svaly dávat do těla každý den? Tak tudy cesta k radosti ze sportu i hvězdným výkonům opravdu nevede.
Aktuálně je běh jedním z nejoblíbenějších sportů vůbec. Kdekdo by hádal, že je dobrý jenom při hubnutí, popřípadě na uklidnění nervů, když má člověk všeho „nad hlavu“. Opak je ale pravdou! Již mnohokrát se prokázalo, že běh také léčí zlomené srdce po bolestném rozchodu, přičemž snižuje vysoký cholesterol a ještě upevňuje paměť. Pod tíhou těchto argumentů jste se rozhodli, že to s ním zkusíte? Abyste si ho užili se vším všudy, vyvarujte se těchto začátečnických chyb.
Nepřepalte start
Pravidlo prvního kilometru. Už jste o něm někdy slyšeli? Jde o to, že by počátečních 1000 metrů měl běžec udržet takové tempo, aby při něm (samozřejmě jen teoreticky) byl schopný normálně konverzovat. Tělo si totiž na zátěž musí postupně zvyknout, tak mu takové „rozkoukání“ dopřejte. Jinak by vám svou nevoli mohlo projevit už po pár minutách, třeba v podobě svalových křečí nebo dýchacích obtíží.
I profík potřebuje „voraz“
Tak jistě, máte motivaci a nadšení byste mohli rozdávat. Neustále svůj sportovní playlist rozšiřujete o nové nahrávky, které vás na trati bičují k lepším výkonům. Také už si plánujete, jak se po práci či ještě před ní proběhnete – každý den. Nic proti takovému zápalu, a kéž vám vydrží, je tu však jedno velké „ale“. I odborníci apelují na to, aby úplní začátečníci běhali dvakrát, třikrát týdně, a to maximálně půl hodiny. Než z vás tedy bude ostřílený maratonec, po tréninku si vždy dopřejte alespoň 48 hodin na rekonvalescenci.
I boty mají svou spotřební lhůtu
Pokud to s během myslíte vážně, pravděpodobně jste investovali do „lepších“ bot, které sice stály třetinu nájmu, za to poskytují oporu, mají odolnou konstrukci a tlumí dopadovou sílu. Navíc jsou úžasně lehké a vypadají jako z reklamy na olympiádu! Ano, to je samozřejmě v pořádku, protože jen kvalitní boty obstojí i v náročnějším terénu a minimalizují riziko zranění. Bohužel ale nejsou nesmrtelné. Experti doporučují na výměnu pomalu pomýšlet, jakmile v nich zdoláte 300 kilometrů. Největší chybou je tedy myslet si, že první zakoupená obuv s vámi „přežije“ celou běžeckou kariéru…
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account